shimano vs daiwa achizitie

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
2shey
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 20 Ian 2018, 14:48

shimano vs daiwa achizitie

Mesaj de 2shey » 20 Ian 2018, 14:53

vreau sa cumpar 4lansete buget 400lei buc. si 4mulinete buget pana in 800lei bucata pt pescuitul la crap. Problema e ca nu siu ce sa aleg shimano sau daiwa, ce tambur, ce model etc. va rog sa ma ajutati. Multumesc anticipat.

Mircica.17
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 29
Membru din: 04 Oct 2015, 10:07
Localitate: Buzau

Re: shimano vs daiwa achizitie

Mesaj de Mircica.17 » 20 Ian 2018, 17:40

Salut, nu cred ca ai "nimerit" forumul potrivit.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: shimano vs daiwa achizitie

Mesaj de adrian99 » 20 Ian 2018, 19:51

Crap.ro! :lol:

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: shimano vs daiwa achizitie

Mesaj de stefanflorin » 21 Ian 2018, 11:25

2shey scrie:vreau sa cumpar 4lansete buget 400lei buc. si 4mulinete buget pana in 800lei bucata pt pescuitul la crap. Problema e ca nu siu ce sa aleg shimano sau daiwa, ce tambur, ce model etc. va rog sa ma ajutati. Multumesc anticipat.
salut,
ti-am dat mesaj privat :)
Urasc atarnatorii!

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Re: shimano vs daiwa achizitie

Mesaj de Neamtul » 21 Ian 2018, 12:23

Nu prea ma mai intereseaza pescuitul clasic la crap pentru ca este un pescuit care cere mult timp si multe bagaje de carat dar daca ar fi sa imi cumpar un set acum, as lua combo-ul urmator:
4 x Daiwa Emblem QDA
4 x MTX 14 12ft 3,5lbs (chiar si sh)
Daca stii de unde sa le iei, iti raman si bani pentru picheti, fire, swingere si ceva senzori ieftini.
Asa, ca un sfat-> nu complica lucrurile mai mult decat este necesar!
Nu ai nevoie de super echipament de mii de euro ca sa pescuiesti la crap. Echipamentul mentionat de mine se descurca in majoritatea situatiilor intalnite pe balta iar ca pret, un echipament mediu face ~90% din ceea ce face un echipament foarte scump, tine minte asta.
Spor la cumparaturi! :)

goodmans
senior
senior
Mesaje: 499
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: shimano vs daiwa achizitie

Mesaj de goodmans » 21 Ian 2018, 13:13

2shey scrie:vreau sa cumpar 4lansete buget 400lei buc. si 4mulinete buget pana in 800lei bucata pt pescuitul la crap. Problema e ca nu siu ce sa aleg shimano sau daiwa, ce tambur, ce model etc. va rog sa ma ajutati. Multumesc anticipat.
Salut,
Am pescuit 25 ani la crap si am ceva idee despre echipamente.
Iti recomand un set lansete Daiwa Black Widow sau Emcast de 3.60 sau 3.90 depinde de preferinte sau mai bine zis de inaltimea pescarului dar care sa nu aiba mai mult de 3.5lbs,combinate cu mulinete Daiwa Black Widow 5500A.
De banii ramasi iti cumperi un navomodel pentru plantat pentru ca pescuitul la crap,pe multe balti,presupune plantarea monturii la distante la care nu poti lansa de pe mal.

La banii astia shimano nu prea ofera alternative care sa corespunda calitatii respective.
Stima si fire intinse.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 499
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: shimano vs daiwa achizitie

Mesaj de goodmans » 21 Ian 2018, 13:20

Daca ai deja navomodel si vrei neaparat mulinete mult mai bune ai de ales:

Daiwa Windcast X 5000
Shimano Big Baitrunner XT-B LC
D.A.M Quick SLS 570FS

Eu din astea as lua.Iar ca preferinte,exact in ordinea aia.

Oricum....salaul rulez!

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Re: shimano vs daiwa achizitie

Mesaj de Neamtul » 21 Ian 2018, 14:49

Windcast X e un model slab comparativ cu ce face Daiwa in prezent si nici nu se mai fabrica. Emblem QDA e mult peste dpdv calitativ. Se gasesc sub 150e/buc.
Lansete Black Widow am avut doua seturi. MTX-ul mentionat de mine e cu mult peste.
Navomodel.....depinde unde pescuiesti. Nu toti au nevoie si nu peste tot este voie.

Inca ceva. Decat Big Baitrunner XTB, mai bine XTA! E mai bine facut. Se vede de la o posta ca Shimano la generatia actuala a facut rabat la calitate.

Scrie răspuns