Shimano Lesath BX

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Shimano Lesath BX

Mesaj de makaveli » 06 Iul 2017, 19:09

Salut!
Ce parere aveti despre urmatoarele poze?
Lanseta cumparata din Germania in septembrie 2015,foarte ingrijita,pastrata si transportata in husa si tub rigid,folosita la stiuca.Greutate maxima aruncata 70g(salmo jack).Curatata frecvent,nu stie ce e aia apa sarata,am folosit-o doar pe apa dulce.
Bineinteles m-am pus in contact cu magazinul de unde am cumparat-o.Dupa spusele lor,ei s-au pus in contact cu Shimano care,normal,nici nu vrea sa auda de asa ceva.Cei de la Shimano au spus ceva de genul "nu e vorba de un defect de fabricatie deci nu e acoperit de garantie"..dar cum ramane cu alegerea proasta a componentelor?
In cazul de fata a lacului?Lacul/epoxy e dezlipit de pe blank la fiecare din cele 10 inele dar si mai jos,la madrina.Mai mult decat atat,incepe sa faca bule care se sparg;in locul respectiv blankul ramanand expus.In zona in care apar bulele de aer culoarea e mai albicioasa,mai greu de apreciat din poze.Da,e putin si da,probabil nu afecteaza pescuitul,dar cine imi garanteaza ca in viitorul nu prea indepartat acel loc nu o sa fie o debilitate care duce la rupere?
In continuare am contactat cu Shimano Spania(neintentionat,vroiam sa contactez cu Shimano Europa) care "cu multa parere de rau" m-au sfatuit sa contactez cu Shimano Europa.M-am uitat pe pagina lor dar nici o adresa,nici o forma de contact,nimic.Sau cel putin nu am vazut eu.

Foarte dezamagit de Shimano dar mai ales de raspunsul lor.Doar la atat te poti astepta de la o lanseta de 3-400€?



Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Ce cred eu ca s-ar fi intamplat in zona cu bule de aer e ca in lanseu,firul derulat de pe tambur loveste blankul.Folosesc o Biomaster C5000FB ,deci tamburul e destul de generos in diametru.Probabil ca umezeala repetata in acel loc(folosesc fir textil care cam tine apa) a afectat lacul sau nu stiu...


P.S. poate imi spune cineva cum sa urc pozele sa se vada ca lumea...nu se vizualizeaza intregi.Am folosit tinypic.com
Zander_Master

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Shimano Lesath BX

Mesaj de semlecangheorghe » 07 Iul 2017, 11:43

N-are nici o treaba faptul ca loveste firul in blank.E pur si simplu lucru prost facut si nu ai ce sa-i faci.Dar nu-ti fa griji eu am vazut st.croix legend elite care s-a aschiat pe varf imediat sub top si posesorul pescuia asa cuu ea..Parerea mea este ca nu merita sub nici o forma sa dai bani multi pe o lanseta cand in jurul sumei de 100 de euro gasesti modele extrem de reusite si fiabile.Comparatia aia pe care o fac unii ca e ca si cum ai merge cu un porshe vs dacia 1300 este exagerata, intre cele doua existand ww golf,seat,opel, etc..In fond scopul este sa prinzi peste..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Shimano Lesath BX

Mesaj de makaveli » 08 Iul 2017, 10:53

semlecangheorghe scrie:N-are nici o treaba faptul ca loveste firul in blank.E pur si simplu lucru prost facut si nu ai ce sa-i faci.Dar nu-ti fa griji eu am vazut st.croix legend elite care s-a aschiat pe varf imediat sub top si posesorul pescuia asa cuu ea..Parerea mea este ca nu merita sub nici o forma sa dai bani multi pe o lanseta cand in jurul sumei de 100 de euro gasesti modele extrem de reusite si fiabile.Comparatia aia pe care o fac unii ca e ca si cum ai merge cu un porshe vs dacia 1300 este exagerata, intre cele doua existand ww golf,seat,opel, etc..In fond scopul este sa prinzi peste..
Ai dreptate,in general cele scumpe sunt bune dar nu intotdeauna daca e scump inseamna ca e si bun.Povestea ei si de ce am cumparat-o e destul de lunga...Aveam nevoie de o lanseta cu o putere de aruncare mai mare.Am tot cautat si in sfarsit am gasit in Franta un Effzet Meth de la Dam(aprox 80€) care mi-a placut.La putin timp dupa cumparare am intepat un somn.In timpul drillului am observat o crapatura de aprox 10cm putin deasupra zonei unde se imbina lanseta.Am lasat-o incet,bineinteles si am reusit sa-l scot(dupa aproape doua ore,din barca).

La o inspectie amanuntita am observat ca crapatura incepea de la un por in blank.Am vorbit cu magazinul si au trimis curierul dupa lanseta fara problema.

Imagine

Imagine

Imagine

Am cumparat din nou aceeasi lanseta,ma gandeam ca am nimerit-o pe aia cu defect.

La doua-trei luni dupa schimb,pescuind la salau am avut un atac.In momentul inteparii batul s-a rupt complet in aceeasi zona :shock: .Am ramas masca.Am reusit sa scot si pestele,un bass de nici 0'5kg.
Din nou am contactat cu magazinul,si din nou s-au purtat exemplar.

Imagine

In momentul ala am zis ca nu mai dau banii decat pe marci consacrate.
Dupa multe ore de cautari pe la St Croix,Sportex,Daiwa si Shimano am ales Lesath-ul.Il avea un prieten in 3m si era foarte multumit.De altfel e o placere sa pescuiesti cu el.Varful e senzitiv si dulce in acelasi timp si cu o rezerva de putere imensa in partea din mijloc a lansetei;Lanseurile de 100m+ nu sunt o problema,aspectul e deosebit;am fost incantat de alegerea facuta.
Cu putin timp in urma mi-a scris prietenul de care va ziceam ca are si el un lesath.Mi-a zis ca pescuind la mare cu o greutate de 40g a rupt lanseta :?

Deci aveti grija pe ce dati banii greu castigati ca ramaneti si fara bani si fara lanseta.
Zander_Master

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Shimano Lesath BX

Mesaj de zvic » 30 Iul 2017, 10:21

Exact ca si ruptura din ultima poza am avut si eu o patanie, doar ca la mine era dupa primul inel deasupra mufarii. Batul in cauza: St Croix Mojo Cat de 2.4m, 1/4-3oz. S-a rupt la a 2-a partida, la intepare, doar ca mie mi s-a rupt si firul. Culmea e ca batul e foarte puternic, foarte gros in pereti, plus ca e un compozit SC1 (fibra de sticla s-glass) si SC2, tot s-a rupt. Caius mo-a schimbat batul cu acelasi model dar 1 piece de 2.1m, inca e nefolosit.

Ca si gluma ... culoarea blancului e cam tot aia, deci atentie la blancurile gri !

Scrie răspuns