shimano clarus

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

giura_mihai
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 231
Membru din: 03 Sep 2010, 13:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de giura_mihai » 11 Noi 2011, 03:41

batul nu e destinat Oltului, l-am luat vezi Doamne sa am si eu batz mai light pentru balta, insa in multe momente poate fi folosit si pe Olt, mai ales primavara pe apa mai mica ...... pt Olt am TD Mode 7-21g de care pur si simplu nu o sa ma mai despart niciodata - o super lanseta - si o sa mai vina una MH :D ....... una peste alta, daca nu vi se rupe la primul pescuit, cred ca isi merita banii Shimano Clarusu :lol: :P

alradudan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 12 Mai 2007, 17:07

Mesaj de alradudan » 11 Noi 2011, 20:42

Mihai,ai apucat sa-l pescuiesti astazi? Ai zis ca ii faci testul dupa sosirea tronsonului.....astept cu nerabdare!

giura_mihai
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 231
Membru din: 03 Sep 2010, 13:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de giura_mihai » 11 Noi 2011, 21:36

nuuu :cry: ...... urma o mica cearta cu prietena daca plecam, asa ca am evitat :lol: ......am incercat-o de 3-4 ori astazi prin casa in timp ce jucam jigul inexistent si aveam tzacuri virtuale :lol: :P .....maine "imi doresc" sa dau o fuga sa vad cat este de senzitiva si sper sa am si tzacuri sa vad cum lucreaza :)

giura_mihai
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 231
Membru din: 03 Sep 2010, 13:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de giura_mihai » 12 Noi 2011, 17:03

am reusit sa dau o fuga astazi sa incerc lanseta ..... e senzatie :D ..... imi place mult, esta puternica pe talon, dar blanda pe varf si poti juca fara probleme si voblere, cat si linguri ..... am dat cu jiguri de la 5 la 12 grame si sunt sigur ca duce si 14 grame fara probleme, dar nu in curent mai puternic pentru ca flexeaza varful si nu ii faci joaca cum doresti .... rezultatul = in jur de 30 de strapazani si un clean pana in 500 de grame, toti intorcandu-se acolo de unde au venit :)

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 12 Noi 2011, 18:10

UU...frumooos,au urcat salaii pe Jiu sau....olt/dunare?:)

alradudan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 12 Mai 2007, 17:07

Mesaj de alradudan » 13 Noi 2011, 09:58

merci mihai,asta ma interesa,daca la pretul asta poate fi si senzitiva. intelegi ce vreau sa spun,la pret mic mai gasesti bete "de salau",sunt fast sau x-fast,dar le lipseste sezitivitatea,care e mai importanta. de ex.am pescuit un daiwa ryukon de putere mare(nu era pe placul meu din acest pct.de vedere,nu avem ape la care sa utilizezi),dar senzitivitatea era uimitoare,si vibratia cozii unui shad pe 5g se simtea excelent,sau diferentele de structura. un bat excelent,dar pret mare. :cry: la fel si daiwa fuego,sau modele st.croix,etc deci,se pare,dupa cate spui,sa fie acceptabil......

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 13 Noi 2011, 10:16

Orice joarda cu blanc im7 e senzitiva, si totusi eu ti-as recomanda M-ul, asta daca o sa dai si pe un jig de 12-14g.
Urasc atarnatorii!

giura_mihai
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 231
Membru din: 03 Sep 2010, 13:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de giura_mihai » 13 Noi 2011, 14:59

salaii i-am prins pe un rauletz :) si doar de marimea asta sunt, dar asa sa iti faci mana merg :D ...... lanseta sunt sigur ca o sa iti placa, nu are ce sa te deranjeze, iar in legatura cu alegere intre ML si M, alegerea iti apartine si o faci si in functie de locurile in care pescuiesti, dar mie ti-am zis asta pana in 14 grame mi se pare "altfel"(si este mai usoara, putin zic mama 10 grame nu conteaza, ia sa le tii pe amandoua in mana sa vezi o mica diferenta se simte imediat :wink: )......pe aceea Medium i-am recomandat-o unui prieten si chiar a cumparat-o cum a vazut-o

Fir intins si bafta in alegerea lansetei :)

Avatar utilizator
dumanelutu
senior
senior
Mesaje: 465
Membru din: 30 Dec 2010, 16:38
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: shimano clarus

Mesaj de dumanelutu » 19 Mar 2018, 19:49

Sal stie careva unde gasese un shimano clarus model im8 21 gr 213 cm

Avatar utilizator
dumanelutu
senior
senior
Mesaje: 465
Membru din: 30 Dec 2010, 16:38
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: shimano clarus

Mesaj de dumanelutu » 19 Mar 2018, 19:50

Daca i l cunoaste cineva rog niste pareri.

Scrie răspuns