Shimano Biomaster 2013 SW

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Shimano Biomaster 2013 SW

Mesaj de johnnybravo » 17 Ian 2016, 09:57

Lanseta pica in bot cand ai mulineta prea usoara, nu invers
Folosesc pp de 50lbs si hyper custom 3000 cu voblerele mentionate de tine inclusiv cu tatal lor, boomerang ultradeep diver. Recunosc ca nu mi-a intrat prea mult fir pe ea, la primul esec o sa fac o imbinare cu pp 30lbs. Tamburul de 3000 de la hypercustom e un pic mai incapator ca cel de pe TP 2011 de 4000. Nu se merita sa folosesc mulineta mai grea, neajunsurile pana acum le-am simtit doar la capitolul leader si rezerva de putere a lansetei.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Shimano Biomaster 2013 SW

Mesaj de SF » 22 Ian 2016, 21:02

Nu am deepdivere pentru ca nu le vad tare bine , is pentru mine cele mai slabe naluci , prind mai bine cu orice altceva , inclusiv minnows sinking , fast sinking daca vreau , insa hardurile cu barbeta mare nu le vad , deci ...

Am un 4000 XG de aproape 4 ani tavalit in mare , am scos pesti care au distrus ancore 3X sau deformat agrafele . Nu are semne de oboseala , si pescuiesc cu ea saptamanal .

Daca banu nu ii o problema , Catalina 3500 , in marimea asta doar Saltiga ii peste , si doar in finete , chiar ii cea mai robusta mulineta in marimea asta , ceva mai grea , insa nu exista ceva peste la mosoare de spin !

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Re: Shimano Biomaster 2013 SW

Mesaj de ovidiu » 25 Ian 2016, 11:45

zander22 scrie:Chiar nimeni nu a invartit si pescuit Biomasterul de 5000? :roll: :D
nu stiu de ce te miri...
E o mulineta de apa sarata/greluta si posibil ca dintre userii acestui forum sa nu fi pescuit cu ea. Sigur e tanc, sigur face fata... daca va crapa dupa 100 de somni de peste 2m , nu cred ca te vei supara, nu? :D
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

zander22
senior
senior
Mesaje: 428
Membru din: 23 Apr 2012, 19:00

Re: Shimano Biomaster 2013 SW

Mesaj de zander22 » 26 Ian 2016, 19:19

te contrazic, nu e asa grea...are doar 315 grame...aceasi greutate ca un red arc de 3000 :D
bine ar fi daca daca am avea pesti....la pesti care ii avem in apele publice sigur coafura rezista... :) ...adica mosoru rezista :P

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Re: Shimano Biomaster 2013 SW

Mesaj de ovidiu » 27 Ian 2016, 09:36

SF scrie:Nu am deepdivere pentru ca nu le vad tare bine , is pentru mine cele mai slabe naluci , prind mai bine cu orice altceva , inclusiv minnows sinking , fast
Am un 4000 XG de aproape 4 ani tavalit in mare , am scos pesti care au distrus ancore 3X sau deformat agrafele . Nu are semne de oboseala , si pescuiesc cu ea saptamanal .
Am si eu o stella 4000sw tot xg de mai bine de 2 ani, merge ca in prima zi, poate un pic mai bine... 350g, pe dunare cu voblere, jiguri de pana la 100g... presimt ca va merge la fel si peste alti 2ani :)
zander22 scrie:te contrazic, nu e asa grea...are doar 315 grame...aceasi greutate ca un red arc de 3000 :D
bine ar fi daca daca am avea pesti....la pesti care ii avem in apele publice sigur coafura rezista... :) ...adica mosoru rezista :P
E chiar f usoara..la 315g, stella sw4000 are 350g
deci, fir intins!
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Biomaster 2013 SW

Mesaj de crapmaniacul » 27 Ian 2016, 20:40

ovidiu scrie:
Am si eu o stella 4000sw tot xg de mai bine de 2 ani, merge ca in prima zi, poate un pic mai bine... 350g, pe dunare cu voblere, jiguri de pana la 100g... presimt ca va merge la fel si peste alti 2ani :)
Ca si curiozitate cum se simte la Dunare raportul de recuperare mare de la XG (6.2 daca nu gresesc) ? Incomodeaza cu ceva in mod sesizabil acest raport cu anumite naluci portante sau in anumite situatii specifice sau e si multa legenda, mult zvon si poveste fara acoperire ? Spor !

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Shimano Biomaster 2013 SW

Mesaj de SF » 27 Ian 2016, 20:42

ovidiu scrie:
SF scrie:Nu am deepdivere pentru ca nu le vad tare bine , is pentru mine cele mai slabe naluci , prind mai bine cu orice altceva , inclusiv minnows sinking , fast
Am un 4000 XG de aproape 4 ani tavalit in mare , am scos pesti care au distrus ancore 3X sau deformat agrafele . Nu are semne de oboseala , si pescuiesc cu ea saptamanal .
Am si eu o stella 4000sw tot xg de mai bine de 2 ani, merge ca in prima zi, poate un pic mai bine... 350g, pe dunare cu voblere, jiguri de pana la 100g... presimt ca va merge la fel si peste alti 2ani :)
Ma refeream la Biomaster 4000 , tot XG :)

Jigheaduri de 100, daca ar fi jiguri nu duce mai mult de 40 gr :wink:

Ii curios , am inceput cu low ratio la jigging (jighead plus soft in cazu asta ) , dupa aia high gear , ca-n ultimi 2 ani sa trec pe low din nou , sa vedem daca am avut dreptate :wink:

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Re: Shimano Biomaster 2013 SW

Mesaj de ovidiu » 27 Ian 2016, 21:10

crapmaniacul scrie:
ovidiu scrie:
Am si eu o stella 4000sw tot xg de mai bine de 2 ani, merge ca in prima zi, poate un pic mai bine... 350g, pe dunare cu voblere, jiguri de pana la 100g... presimt ca va merge la fel si peste alti 2ani :)
Ca si curiozitate cum se simte la Dunare raportul de recuperare mare de la XG (6.2 daca nu gresesc) ? Incomodeaza cu ceva in mod sesizabil acest raport cu anumite naluci portante sau in anumite situatii specifice sau e si multa legenda, mult zvon si poveste fara acoperire ? Spor !
Omul e subiectiv. Intotdeauna. Televizorul lui e cel mai misto, loganul lui la fel..e cel mai reusit din serie.
Asa e si stella mea :)
Initial ma gandeam ca daca as da banii pe o stella, parca as fi vrut sw pg, ca deh forta/monstrii etc... Intamplarea a facut sa apara la vanzare aceasta mlineta, xg cu viteza mare..si dupa ce mi-am laut-o si aminvartit-o m-am gandit : cu viteza asta il topesc pe avat... si asa e..trag un vobler prin apa cu o viteza, de nici nu se uda :P
Iar acum dupa cel ptuin 100 de pescuituri cu mulineta, i-am luat si tambur de rezerva (4000FD) am dat cu ea si la crap, si la clonc, si la salau...
Stii cum e sa ai un ciocan in capatul miscarii (spre spate) si sa vrei sa recuperezi 3m de fir in 0.00487s? Ei atunci ma intelegi cand zic ca o mulineta cu viteza te ajuta sa pui tensiune instantaneu pe peste... CIOCAN!, recuperez f repede diferenta de fir, apoi intep. Aceeiasi miscare cu zauber 2000 nu e nici pe departe la fel...timpul se lungeste si deseori am scapat pestele fiindcapur si simplu nu tensionam suficient de repede... Aia e! sa creasca mare

Am dat si cu crankuri mari si nu mi s-aparut nimic in neregula..totusi vobleritul la mine e secundar..cu exceptia avatului, unde totusi cu exceptia ratlingurilor lipless, nu folosesc cine stie ce alte voblere portante

Spor!
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Biomaster 2013 SW

Mesaj de crapmaniacul » 27 Ian 2016, 21:19

Multumesc ptr feed-back si promptitudine. Numai bine !

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Shimano Biomaster 2013 SW

Mesaj de SF » 27 Ian 2016, 21:29

Stai sa vezi cand incepe sa fie mai important sa obtii trasatura si conteaza prezentarea , nu actiunile dupa :wink:

Scrie răspuns