sfat lanseta salau de pe mal

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: sfat lanseta salau de pe mal

Mesaj de stefanflorin » 03 Ian 2017, 21:33

Parerea mea e ca ar trebui sa pastrezi aceasta priza cu toata mana in fata mulinetei, are numai avantaje, si poti folosi si mulinete mai usoare fara sa fie un combo dezechilibrat. Pescuiesc foarte bine cu lanseta de peste 200g de 9' combinata cu mulineta de 305g, si datorita prizei nu mi se pare greu comboul si nici dezechilibrat.
Urasc atarnatorii!

marian s
junior
junior
Mesaje: 97
Membru din: 08 Dec 2016, 14:27

Re: sfat lanseta salau de pe mal

Mesaj de marian s » 03 Ian 2017, 21:43

stefanflorin scrie:Parerea mea e ca ar trebui sa pastrezi aceasta priza cu toata mana in fata mulinetei, are numai avantaje, si poti folosi si mulinete mai usoare fara sa fie un combo dezechilibrat. Pescuiesc foarte bine cu lanseta de peste 200g de 9' combinata cu mulineta de 305g, si datorita prizei nu mi se pare greu comboul si nici dezechilibrat.
Multumesc ,cred ca asa voi face ,desi imi este un pic peste mana cu priza asta pana ma obisnuiesc. :respekt:

Cristi craiova
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 19 Feb 2016, 09:49

Re: sfat lanseta salau de pe mal

Mesaj de Cristi craiova » 04 Ian 2017, 00:33

este vrajala cu super echilibrarea , leaga lanseta cu un elastic de antebrat sa probezi ceva in legatura cu "idiotenia" astora de la megabass cu lungimea minerului . in mod normal ai nevoie de 45 g pe but si poti sa pui si mulineta de 150 g .dar butul sprijinit putin pe antebrat nici nu simte aceasta diferenta de greutate .parerea mea de incepator !

Cristi craiova
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 19 Feb 2016, 09:49

Re: sfat lanseta salau de pe mal

Mesaj de Cristi craiova » 04 Ian 2017, 00:35

si oricum este o lanseta de 2,4 m cu puere foarte mare , ai vrea sa o simti ca pe un ul ?

Avatar utilizator
lau_bau
veteran
veteran
Mesaje: 2021
Membru din: 23 Ian 2012, 19:13
Localitate: Timisoara

Re: sfat lanseta salau de pe mal

Mesaj de lau_bau » 14 Ian 2017, 00:06

marian s scrie:Am Procasterul model vechi ,are320g ,cantarita pe 2 cantare diferite. Stiu ca nu e mare scula,dar asta e.Lanseta are inelele modificate,11SIC-uri,cu plecare de 20,cantareste 130g. Echilibrul lansetei este cu 2cm dincolo de piulita mandrinei VSS. Cu o mulineta de 250g,punctul de echilibru este la aproape 5cm de piulita. Priza mea este cu piciorul mulinetei intre degetul mic si inelar la alte bete, dar acum sunt nevoit sa tin toata mana in fata mulinetei.Nu schimb batul,imi place prea mult. Cautam alta solutie. Ma intereseaza cum aveti echilibrate lansetele mai lungi de 7''.
Salut
Lanseta aia e impecabila, cine a vazut o nici nu a zis ca i s au schimbat inelele.
Daca vrei neaparat sa o echilibrezi parerea mea ca nu o strici daca un rodbilder iti modifica butt capul cu unul de la Matagi cu discuri cu care poti jongla. Sunt 2 modele cu 2 greutati diferite. Iti recomand pe cel de 25 de g + 2-3 discuri de 7 grame. Poate nu e 100% corect.....
Arata si bine si ai o plaja mare de reglaj.
Pentru lansetele mai lungi lungimea manerului de la piciorul mulinetei la butt cap ar trebui sa fie alta.
Una peste alta e o lanseta pur sange de jig.
Numa' bine.....

marian s
junior
junior
Mesaje: 97
Membru din: 08 Dec 2016, 14:27

Re: sfat lanseta salau de pe mal

Mesaj de marian s » 14 Ian 2017, 08:46

Salut,Lau, si multumesc de interventie . Dupa cum am spus, imi place tare mult batul,si nu mai pleaca de la mine . De aceea ti-am cerut nr. lui Narik, sa vorbesc cu el,poate fac batul mai smecher decat este. Daca poti trimite-mi nr.pe Whats. :respekt:

Scrie răspuns