Sfat achizitie lanseta si mulineta

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
d3m0n0id
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 28 Oct 2016, 14:51
Localitate: Bucuresti

Sfat achizitie lanseta si mulineta

Mesaj de d3m0n0id » 19 Ian 2017, 20:18

Salutare,
Vreau sa cumpar o lanseta si o mulineta pe care sa o folosesc atat la stiuca, salau, cat și la avat, clean, biban. Am nevoie de ceva 2 în 1 (cu dezavantajele aferente) pentru ca nu vreau sa investesc foarte mult în echipament - de cele mai multe ori ma duc la pescuit la crap. Am acum un bat Shimano Holiday Spin pe care îl folosesc cu voblere ușoare și un bat de spin care merge cu voblere mai grele de 50-60g și peste și o mulineta ușoară de la caperlan și una catking. La mulineta ma gândeam la Symetre, zauber sau Exceller iar la bat sunt pierdut în spatiu. Ajutor?!? :P Mulțumesc frumos

d3m0n0id
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 28 Oct 2016, 14:51
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie lanseta si mulineta

Mesaj de d3m0n0id » 19 Ian 2017, 20:36

Am uitat sa menționez bugetul disponibil, maxim 400-500 lei.

RNN57
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 122
Membru din: 11 Iun 2016, 13:18
Localitate: România

Re: Sfat achizitie lanseta si mulineta

Mesaj de RNN57 » 19 Ian 2017, 22:18

.....Salutare! Salutare!.........

Ca si compromis/echipament incepator :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ......recomandarea mea ar fii o lanseta Daiwa Exceler Spin 2.40m (10-40gr) .....si o mulineta Daiwa Legalis 2500HA (are si tambur de rezerva - dorind mai multe specii cu o singura "jucarie" pe un tambur poti pune un mono de 0.20 - 0.22 si pe celalt un textil de 10-12 lb)
< º))))><

RNN57
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 122
Membru din: 11 Iun 2016, 13:18
Localitate: România

Re: Sfat achizitie lanseta si mulineta

Mesaj de RNN57 » 19 Ian 2017, 22:22

...........vezi tu, mai studiezi problema si cele recomandate de mine :elkgrin: :elkgrin: ......mai astepti pareri........mai pui 100 lei in joc (in loc sa iei 2-3 Rublex'uri) si faci de un combo bun pentru inceput..... :respekt: :respekt: :respekt:
< º))))><

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Sfat achizitie lanseta si mulineta

Mesaj de fishmaster56 » 20 Ian 2017, 07:41

Cam greu sa gasesti un bat care sa fie si cal si magar in acelasi timp, pt. ca de-un fel iti trebuie pt. stiuca si salau si cam de alt fel pt. clean/biban. Un ET Spin Blade Elite de 2,40 si 10-30 gr. ti-ar permite sa cumperi si o mulineta cat de cat buna, dar...10-30 gr. nu prea merge cu naluci f. usoare. S-ar incadra in preferitele de bat mai universal un Savage Gear Finezze Softlure de 2,50m, dar asta aproape ca atinge limita bugetului. Ca mulineta dau un vot pt. Zauber, dar si asta te duce la limita banilor. Merge si Daiwa Legalis HA, dar si mai buna e Daiwa Procaster, in aceasi bani. Vezi ce mai zic si altii.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Sfat achizitie lanseta si mulineta

Mesaj de goodmans » 20 Ian 2017, 09:08

De pescuit poti sa o faci si cu o nuia dar bat bun la toate speciile de mai sus...mai greu.
Hai ca pt stiuca/salau/biban poti sa gasesti ceva si chiar iti recomand de la Total un bat foarte misto si chiar f.ieftin:
Storm

http://www.totalfishing.ro/lanseta-stor ... 67616.html

Batul este foarte bun si este dotat Fuji.
L-am probat deja in doua partide si se preteaza bine la pestii enumerati mai sus.
pachet cu o mulineta de 220-240gr cu tambur de rezerva pe care sa pui un fir mai subtire pt biban si gata.

Nu stiu insa pt avat/clean pt ca nu am pescuit niciodata speciile acestea.
Am primit cadou de la cineva specializat in pescuitul la clean,un bat pt clean si stiu ca este foarte moale,nu ai cum sa pescuiesti la salau cu asa ceva.

Stima

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Sfat achizitie lanseta si mulineta

Mesaj de stefanflorin » 20 Ian 2017, 10:21

Poate fi o solutie, pt. salau si stiuca varianta propusa de goodmans, pt. biban si alte specii mai mici o gasesc prea puternica pe varf. Ideala ar fi o lanseta cu varf fin si bland, si puternica in talon, singura care imi vine in minte acum ar fi Shimano Compre 210M http://www.totalfishing.ro/lanseta-shim ... 41487.html , care e ok pe naluci reactive de diverse dimensiuni si poate fi folosita si cu jiguri usoare. Ar mai fi varianta mai ieftina http://www.totalfishing.ro/lanseta-shim ... 35630.html care e oarecum similara cu comprele. Ca mulineta, in functie de buget si producator, pe betele astea as pune marimea 2000-2500, un 2000 Ryobi sau 2500 Shimano-Daiwa. O mulineta super ok ar fi http://www.totalfishing.ro/mulineta-ryo ... 67659.html .
Urasc atarnatorii!

d3m0n0id
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 28 Oct 2016, 14:51
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie lanseta si mulineta

Mesaj de d3m0n0id » 21 Ian 2017, 14:34

Mulțumesc frumos pentru detalii. O sa ma duc la big xxx săptămâna viitoare sa ma uit la ele (e singurul oarecum în drumul meu). Despre Hakuyo Heavy Spin sau Raptor Spin ce părere aveți (din ce am citit pana acum, merita banii) ?

buzias
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 16 Mar 2013, 10:39

Re: Sfat achizitie lanseta si mulineta

Mesaj de buzias » 21 Ian 2017, 17:55

Oricat cat te ai informa.. despre ce echipament ar fi cel mai bun pentru tine , e greu de zis daca dupa un an de pescuit vei mai fi multumit de achizitia facuta . Chiar daca ai alocat mult timp cautand informatii despre echipamentul perfect . Doar pescuind mult, o sa iti dai seama in timp ce inseamna echipamentul perfect :wink: .

Scrie răspuns