Salmo Wave

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Re: Salmo Wave

Mesaj de sorrynblue » 08 Aug 2017, 22:16

Cateva noi impresii despre Salmo Wave. Am gasit un loc pe Dunare unde este curent asa de mare de zici ca esti pe rau de munte, cu bolboroseala. E unde incepe sa se mai linisteasca apa, in coada curentului, am inceput sa prind cu Wave-ul asta in prostie. In cea mai buna zi am prins 18 bucati din care 2 de 3-4 kg. Astia in intervalul 5:30-6:30. Stilul folosit este sa arunc(maxim posibil cu o lanseta de 2.70, rapida cu fir de 0.16, trebuie dat foarte departe) si dupa ce arunc imediat incep sa mulinez cu lanseta in sus si cu smucituri scurte si dese pentru a tine voblerul la suprafata. El face ca un fel de "walk the dog" insa nu gasesc un walking stick cu un raport bun greutate/volum pentru a-l putea arunca asa departe. Ideal ar fi si un popper insa cu salmo pop arunc cu 10 metri mai putin decat cu asta. Daca cineva imi poate recomanda un popper greu raportat la dimensiune sau un walking stick este binevenit.
Catch and release is another type of fishing.

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 591
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Salmo Wave

Mesaj de shogunu65 » 09 Aug 2017, 23:54

pai daca prinzi cu asta... de ce iti trebuie altul? un popper de 18g este Savage Gear 3D Pop Prey100. Cred ca e mai aerodinamic decat salmo pop.

Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Re: Salmo Wave

Mesaj de sorrynblue » 10 Aug 2017, 00:03

Un popper m-ar ajuta sa raman mai mult in zona, cu asta trebuie sa recuperez repede pentru a avea efect. 10 cm cu 18 grame nu cred ca e asa bine. Un 8 cm cu 18 ar fi bine, si in general ar fi bine unul slim. Nu stiu cum se arunca spittin rover, nu am folosit.
Catch and release is another type of fishing.

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 591
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Salmo Wave

Mesaj de shogunu65 » 10 Aug 2017, 09:47

popper greu si scurt e cam greu sa gasesti. Majoritatea sunt floating, deci nu le pot face foarte grele.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Salmo Wave

Mesaj de SF » 14 Aug 2017, 19:00

Popper nu-i musai sa fie floating , dealtfel daca lucrezi un popper continuu , si il lucrezi ca pe un walker , poate sa fie sinkimg insa nu se scufunda , decat daca nu recuperezi !

Unele poppere americane , printre primele , erau sinking , si evident avem popper sinking si azi , insa devin sinking daca nu recuperezi !

Cu un bat ceva mai lung ii mai usor de mentinut sus un astfel de popper , daca nu ma insel am avut popper de 8 si peste 20 de gr , si la un moment dat pescuiam cu un Chug Bug gaurit , in care am bagat apa si dupa aia l-am sigilat , pleca ala ca o racheta !

Un Creek Chub Striper Strike de 9 cm ii vreo 21 de gr , insa is modele de vreo 15-20 de ani , nu prea ma omor cu marimea asta insa daca cautati io cred ca gasiti modele mai aerodinamice si mai grele , in cea ce priveste popperele .

Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Re: Salmo Wave

Mesaj de sorrynblue » 17 Aug 2017, 23:03

Da asa ceva as vrea sa gasesc. Pai efect de walking stick are si wave-ul tras repede si pompat din varf. Caut pe toate site-urile, am cumparat un walking stick de la heddon, mare greseala, se arunca prost si daca fortezi se rasuceste aiurea. Mai caut.
Catch and release is another type of fishing.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Salmo Wave

Mesaj de SF » 20 Aug 2017, 18:16

Probabil Super Spook , ii un clasic insa nu merge cu bete rapide (mai sus ziceai ca pescuiesti cu una rapida ) la fel de bine ca lansat si pescuit cu moderate , blankurile vechi de Shimano (gen Beastmaster sau Nexave ) pot scoate efecte din Super Spook , oricum , mai mult de stiuca decat de avat .

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 591
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Salmo Wave

Mesaj de shogunu65 » 21 Aug 2017, 14:41

am reusit sa iau lufar in Thassos cu salmo wave .... plus o gramada de ratari din cauza ca are doar o ancora. Astept week end ul sa il bag la un avat :)))

Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Re: Salmo Wave

Mesaj de sorrynblue » 01 Sep 2017, 23:22

Am avut si eu zile in care am avut rateuri multe si zile in care deloc. Acum avatul stii cum e ca uneori am impresia ca nu vrea el si de acolo si rateurile, la astia din Grecia nu stiu da bine ca mi-ai zis sa il incerc si eu cand merg. Lufar mare? Eu am prins de maxim 1 kg cand am mai fost dar si cu voblere mici.
Catch and release is another type of fishing.

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 591
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Salmo Wave

Mesaj de shogunu65 » 04 Sep 2017, 15:08

lufar pana in kg ... si cateva dorade la fel.

Scrie răspuns