Sacalaia - Lacul stiucilor

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
silviu_ms
junior
junior
Mesaje: 85
Membru din: 15 Noi 2012, 20:28
Localitate: Targu-Mures

Re: Sacalaia - Lacul stiucilor

Mesaj de silviu_ms » 20 Oct 2014, 19:34

Aha, asa mă gândeam si eu altfel.era plin de pensionari cu cate 10 lansete cu pestisor viu asa cum se întâmplă mai pe toate baltiile care mai au stiica sau salau

Avatar utilizator
SICOOL
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 05 Feb 2008, 21:58
Localitate: Cluj Napoca

Re: Sacalaia - Lacul stiucilor

Mesaj de SICOOL » 29 Oct 2014, 11:18

n a fost nimeni recent pe Sacalaia?macar sa stiu apa mai este ca pesti....

suru
junior
junior
Mesaje: 60
Membru din: 16 Dec 2006, 00:21

Re: Sacalaia - Lacul stiucilor

Mesaj de suru » 20 Noi 2014, 09:20

Salut,
este stiuca ,dar putina si micutza. Nu spun ca nu sunt si exemplare mari.Dar sunt foarte putine,ca daca ar fi s-ar si prinde.Eu ma duc o dat la o saptamana sau doua sa ma relaxez.In penultima partida am luat una la vreo 1.5 kg si una mica de tot si la ultima partida una de 1 kg.Foarte slab in comparatie cu anii cand se practica"cath and release'ul".Atunci am avut niste partide de vis.Prindeai foarte multe stiuci.Din pacate acea actiune a celor de la Energofish a tinut odar 3 ani de care eu am profitat la maxim.Cand au dat drumul sa duci pestele acasa s-a umplut de "sacosari","fomisti",cum imi place mie sa le spun si au terminat lacul.De fiecare data cand ma duc le amintesc administratorilor de la cabana de acea perioada si le propun sa impuna din nou "cath and releas-ul".Binentels ca de fiecare data primesc acelasi raspuns,citez:"Da nu putem ca nu ar mai veni lumea si nu am mai face bani".Eu le spun din proprie experienta ca nu o sa mai vina "fomistii" si "sacosarii" ,dar o data ce se practica cath and releas-ul si numarul stiucilor o sa creasca o sa vina doar pescari adevarati care iubesc acest sport si respecta pestele.In perioada cand se practica cath and releas-ul venea multa "lume buna'',pescari adevarati din spiningul de competitie.Se prarctica un pescuit frumos,un pescuit cath and release lucru care ar trebui sa se intample si acum ca e pacat de acest lac,rezervatie naturala sa isi bata joc de el cei ce il administreaza.Momentan nu isi merita numele de Lacul Stiucii.Pacat ca traim intr-o tara in care dintr-o rezervatie naturala lipsesc exact speciile car ar trebuii protejate:stiuca,linul si caracuda,niste specii extrem de frumoase de care copiii nostri nu o sa se mai bucure din pacate.
Vreau sa dau doar un exemplu despre ce sa intampla la Sacalaia in perioada cath and release.Dupa cum am mai spus veneau doar pescari adevarati.Aveti aici doua filmulete care releva acest lucru:
https://www.youtube.com/watch?v=93nXHpvcF0s
https://www.youtube.com/watch?v=puqg0BCQLaU
Doamne ce dor imi este de perioada aceea.Din pacate pana ce lacul va fi administrat de A.J.P.S. cu mentalitatea lor comunista nu cred ca vom mai avea asa partide de pescuit pe lacul Sacalaia.
In una din partidele trecute incarcam sa ii explic unui batranel ,care se plangea ca nu a prins numai stiuci micute pe la vreo 30 de centimetri,ca daca le elibereaza la anul o sa fie de 45 de centimetri.El punea totul in voia sortii,asa a fost sa intre numai mici.Eu ma tot chinuiam sa ii explica ca daca le eliberam o sa prindem in anii urmatori si mai mari dar nu aveam la cine.Crescut in saracie si inradacinata mentalitatea comunista pt el nu exista conceptia de elibaraea pestelui.Eu sper ca printr-o educatie corecta data copiilor nostri si prin puterea exemplului sa schimbam ceva in pescuitul romanesc si sa il ridacam la rang de sport,binenteles generatiile mai in varsta sunt un caz pierdut ,pe ei nu ii mai poti schimba.
Una peste alta daca vrei sa mergi stiuca se mai prinde dar evita sambata si duminica cand e plin de "sacosari" si "fomisti" care pescuiesc la pluta cu pestisor.Apropo de pescuit la pluta cu o gramada de bete nu e legal dar multi doar platesc permisul si nu il citesc binenteles.Io cand i vad pe aia mi se strica toata ziua,de aceea prefer sa merg in timpul saptamanii si nu in weekend.
Fir intins.

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: Sacalaia - Lacul stiucilor

Mesaj de nucus » 20 Noi 2014, 12:09

Sa nu generalizam , nu e vorba de generatii pierdute ci de mentalitatea post decembrista : e fraier ( cuvint ce a devenit un simbol al inceputului anilor 90) cel care nu practica cel mai romanesc "sport"si anume driblatul legilor si inselatul apropiatilor . Avem printre cele mai complete legi din Europa referitoare la protectia mediului dar nu le respecta nimeni ! Nici garda de mediu , nici politia ,nici jandarmii ,nici instantele judecatoresti !Va aduceti aminte cind era paznic la Sacalaia jivina aia de Vasile , cel care nici ciinilor sai de vanatoare nu le dadea de mancare ? De ce la Zetea se poate ? AVPS Tarnava Mare . Omul sfinteste locul !
Mi se varsa in suflet tot uritul din lume cind ma gindesc la Sacalaia de acum 10 ani ! Si nu numai pentru ca eram mai tinar cu 10 ani ....

Avatar utilizator
SICOOL
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 05 Feb 2008, 21:58
Localitate: Cluj Napoca

Re: Sacalaia - Lacul stiucilor

Mesaj de SICOOL » 20 Noi 2014, 13:31

am fost vinerea trecuta toata ziua nici un atac si am plimbat in apa cam tot ce se putea.am vazut o singura marla un creion prinsa de un pescar era in juvelnic probabil pt poze mi e greu sa cred ca a luat o acasa efectiv cred ca avea maxim 35 de cm cu indulgenta 40.E primul meu contact cu aceasta balta un loc fain pacat ca se confirma ce zic colegii forumisti ca a ramas doar luciu de apa la Sacalaia.Pescari au fost in jur de 8-10 barci in afara de mine si colegu si alte 2-3 barci restul dadeau si cu plute cu pestisor viu...Vremea a fost ideala mai mult de atat nu se putea oferi.Sa zicem ca n am fost noi inspirati

suru
junior
junior
Mesaje: 60
Membru din: 16 Dec 2006, 00:21

Re: Sacalaia - Lacul stiucilor

Mesaj de suru » 21 Noi 2014, 20:19

Salut,
e foarte adevarat" omul sfinteste locul ".Din pacate la Sacalaia "lupul e paznic la oi".Din moment ce lacul este administrat de oameni care nu sunt pasionati de pescuit ci vad in aceasta gestiune doar un mod de a produce bani nu are cum sa mearga.Nu trebuie facute populari pentr a creste populatia de stiuca.Doar sa fie eliberate si in 2-3 ani se reface populatia de stiuca.In perioada cath and release prindeam 15 - 20 de exemplare la o partida de cateva ore.Stiu persoana care a luat si 40 de exemplare intr-o singura partida.Era Delta la noi acasa.Dar cum ce e frumos nu tine mult desteptii din AJPS au lasat sa se pescuiasca la stiuca cu peste viu si pe deasupra sa se si duca acasa.Inevitabilaul s-a produs si rezultatul se vede foarte bine in partidele noastre.Eu as interzice complet pescuitul rapitorilor cu momeli vii sau in cel mai rau caz i-as lasa cu un singur bat la pestisor viu.Fomistii vin cu o gramada de bete crezand ca isi maresc sansele de a-si umple sacosele.
Una peste alta e ghinionul nostru ca ne-am nascut in Romania.
Fir intins baieti ,cat mai aveti timp ca vine iarna :( .

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: Sacalaia - Lacul stiucilor

Mesaj de nucus » 25 Noi 2014, 09:02

Da ! Mare ghinion ! Domnul Marius Gherghel mai e la AJPS Cluj ? Oricum hotarirea de a se permite pescuitul la viu si retinerea pestilor a fost votata , nu a fost luata de un ins anume ! Au fost atunci mai multe proteste aici pe forum . Vox populi vox dei !

suru
junior
junior
Mesaje: 60
Membru din: 16 Dec 2006, 00:21

Re: Sacalaia - Lacul stiucilor

Mesaj de suru » 28 Noi 2014, 11:25

nucus scrie:Da ! Mare ghinion ! Domnul Marius Gherghel mai e la AJPS Cluj ? Oricum hotarirea de a se permite pescuitul la viu si retinerea pestilor a fost votata , nu a fost luata de un ins anume ! Au fost atunci mai multe proteste aici pe forum . Vox populi vox dei !
Buna ziua,
habar nu am daca mai este acest domn sau cine a votat revenirea la pescuitul cu naturale si retinerea pestilor.Este clar ca managementul rezervatiei este defectuos.In tarile civilizate si chiar si la noi pe unele balti si-au dat seama din proprie experinta ca 1 kg de peste viu,adica prins si eliberat,aduce mai multi bani decat unul prins si dus acasa.Acest lucru a fost recunoscut si de domnul Raduta patronul celebrului lac Sarulesti.Cei de la Sacalaia au mizat pe un venit rapid dar in timp acest lucru are efecte negative majore asupra calitatii pescuitului.Ei au ales sa aiba "clienti","sacosarii" le spun eu, care,cand se practica cath and releas-ul nici nu vroiau sa auda de Sacalaia pt. ca nu ii lasau sa duca pestii acasa.E drept ca in primul an in care s-a adoptat acest sistem de eliberare a pestilor erau foarte putine barci pe lac,deci venituri mai putine,dar in anii urmatori a inceput sa se prinde multa stiuca si multi pescari de calitate din tara noastra veneau sa pescuiasca la Sacalaia.Stiu persoane care veneau de la Arad,WSBTEAM si din Oradea pt un pescuit la Sacalaia in aceea perioada.Atunci lacul era foarte bun si pt incepatorii de spining. Pe unii ii prindea repede microbul daca aveau activitate.Am prieten care anul trecut dupa mai multe partide in care nu a prins nimic pe Sacalaia nici nu vrea sa mai auda de acest lac.Acum iti trebuie ceva experienta in spining sa ai o partida buna pe Sacalaia.In perioada cath and release si incepatorii prindeau bine.Va dau si un exemplu:
https://www.youtube.com/watch?v=5hAF5qEro7I
Am tras concluzia ca erau incepatori din modul in care abordeaza prinderea si eliberarea pestelui care se zbate in barca,cam nesportiv ,dar e bine ca totusi au eliberat-o.
Colac peste pupaza anul recut ne-au tras-o urat de tot nepermitand pescarilor de spining sa pescuiasca stiuca cu momeli artificiale in perioade de depunere a icrelor de catre pestii pasnici.Acea perioada din an era cea mai frumoasa pt ca pe Sacalaia nu mai veneu cei care pescuiesc cu naturale si se imputina semnificativ numarul barcilor pe lac.Eram doar noi pescarii de spining.Alta viata frate.Io numa cand i vad pe astia la pluta imi creste pulsul.Sper ca anul aceste sa nu aiba din nou aceeasi ideee prosteasca.
Speram ca intr-o zi se vor destepta si cei care administreaza acest lac pt. ca Sacalaia sa isi merite din nou numele de Lacul Stiucii si statutul de rezervatie naturala din care cum am mai spus nu trebuie sa lipseasca speciile autohtone:stiuca,linul si caracuda.
Fir intins

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Sacalaia - Lacul stiucilor

Mesaj de RYOBI » 12 Aug 2015, 19:58

Un moderator ar trebui sa schimbe titul topicului Sacalaia lacul fara stiuci
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

bbbogdann
junior
junior
Mesaje: 79
Membru din: 04 Oct 2011, 06:49
Localitate: bucuresti

Re: Sacalaia - Lacul stiucilor

Mesaj de bbbogdann » 13 Aug 2015, 11:31

sau lacul (gugu)stiucilor

Scrie răspuns