Recomandare lanseta salau

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Recomandare lanseta salau

Mesaj de semlecangheorghe » 12 Oct 2016, 07:58

Poti lua in calcul si seria Veritas de la ABU..isi merita fiecare banutz, sint foarte senzitive si bine echilibrate.

http://www.abugarcia-fishing.de/catalog ... ,9675.html
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Recomandare lanseta salau

Mesaj de fishmaster56 » 12 Oct 2016, 15:10

Daca dai in spatii deschise (lacuri) si esti singur in barca nu-i o problema lungimea. Dimpotriva, iti asigura un mai bun control al firului, nalucii cat si al drill-ului. Insa pentru barca ti-as recomanda mai degraba ceva in jurul a 2 metri, un Colmic Heracles de pilda, la pret cam tot pe acolo cu Savage-ul.

gherdan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 15 Aug 2016, 12:50

Re: Recomandare lanseta salau

Mesaj de gherdan » 14 Oct 2016, 13:51

ce ziceti de aceasta lanseta?

Major Craft CROSTAGE CRK-T762M

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanseta salau

Mesaj de valeriu28 » 18 Feb 2017, 22:47

acum am recitit topicul asta..

si eu am un Major Craft Turel ( pe langa alte zeci lansete in debara, si alte sute cu care am pescuit)
Fiecare recomanda batul de suflet, dar toti avem experiente diferite la pescuit si nu putem fi 100% obiectivi, de asta s-au inventat si lansetele universale.

intrebare: ati pus mana pe vreun MJ Turel ? (asta de 8.6 si 7-28gr)
la mine a fost dragoste la prima vedere, e usoara, se echilibreaza SUPER bine cu orice intre 250 si 320 gr (probat si biomaster de 260 gr si redarc de 310gr - ambele la fix) pleaca foarte fain de varf si are incarcare super buna pentru un lanseu "la limita orizontului" si personal mi se pare foarte senzitiva, desi aici conteaza cum te obisnuiesti cu batul. daca mai pun faptul ca e super bine construita, inele si blank, super usoara la 155gr, groasa in carne si puternica pe talon, si se descurca si cu pesti sariti de 25kile (desi...cam ducem lipsa in apele noastre) mi se pare perfecta.
eu o folosesc pe Arges si Dunare, dar si pe balti, si isi face treaba perfect atat la jig cat si la vobler. bine, e incomod sa jerkuiesti cu 8.6 lungime, insa lanseta mi se pare mega universala. am pescuit-o pe Dunare la giurgiu cu 28gr + guma (ohio 10cm) in total 38gr, si nu am simtit ca am depasit puterea.
O s-o pastrez oricum pe a mea, desi nu prea o mai folosesc de cand cu barca, dar ramane pentru mine o lanseta de referinta, care isi merita locul langa celelalte campioane din dulap. mai pescuim si de pe mal, si visez s-o incerc si la pescuitul marin cand oi avea ocazia.

Intrebarea era alta: Tito are la vanzare una de ceva vreme. "Jucaria" nu se gaseste pe nicaieri, si nici nu cred ca va mai fi importata pentru ca productia lor a fost oprita, iar ultima am luat-o eu de la F F B prin 2015.
pentru cei care cauta o lanseta BUNA !!! - nu fiti tampiti, vorbiti cu omu' si mergeti si vedeti ce stie batul ala.

PS: nu e o ridicare in slavi, si nu imping in fata vreun post vechi sau ajut vreo vanzare, desi poate asta se intelege. Oarecum sunt revoltat pentru ca betele bune sunt trecute cu vederea din ignoranta sau mai rau.
Pana sa va apucati sa comentati aiurea, puneti mana pe turel 862 si vorbim dup-aia. astept si eu sa vad un rival in clasa lui.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare lanseta salau

Mesaj de valeriu28 » 18 Feb 2017, 23:24

sa-mi vars furia pana la capat:

e suficient de sensibil pentru salau la jig, suficient de lung cat sa poti controla o stiuca mare in drill, suficient de permisiv pe varf cat sa atenueze atacul fulgerator al avatului, si suficient de puternic pe talon cat sa te iei la lupta cu un somn de 30 kile si sa-l dovedesti.

mai zic ca am avut unul major craft turel 7-28 de 2.70, l-am vandut pe vremea cand schimbam betele ca pe sosete, iar colegu' se bucura si acum de el, inclusiv la FEEDER pe prut cu monstri. SI NU E PESCAREASCA. daca mai e pe aici poate sa confirme :)

sper doar ca posturile astea sunt folositoare, si nu am scris aiurea sau sa vina vreun fan Matagi sa arunce cu noroi sau alte insinuari.
PUNCT si noapte buna :)
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Scrie răspuns