Recomandare lanseta/blank pentru voblere mari

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Recomandare lanseta/blank pentru voblere mari

Mesaj de zvic » 14 Iul 2017, 14:34

Pana la urma am facut pe dos de cum am zis. Am vorbit cu Caius si iau un mojo cat dintr-o bucata, de 7'.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Recomandare lanseta/blank pentru voblere mari

Mesaj de anem » 14 Iul 2017, 15:21

pai sa o stapanesti sanatos :wink: ...

nici macar nu am vazut lanseta in cauza, deci de pus mana nici atat. daca iti plac lansetele mai elastice atunci nu vad unde ar fi problema. eu prefer chestiile mai rigide si de aia si recomandam ProBlue-urile din postul anterior.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Recomandare lanseta/blank pentru voblere mari

Mesaj de zvic » 14 Iul 2017, 17:13

Astept sa vina, din filmuletul de mai jos par interesante:
https://m.youtube.com/watch?v=zE-1xqgL0SU

Cel din film e modelul heavy de cast si 7'6", eu am comandat medium de spin si 7', 1/4-3oz, 215gr, one piece. Are si modelul de 8' din 2 bucati dar e mai greu (260gr) si are aceeasi lungime de maner si ma gandesc ca risca sa cada in bot, am zis sa vad prima data cum ma descurc cu asta, daca nu duce ramane de slidere si caut altceva...

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Recomandare lanseta/blank pentru voblere mari

Mesaj de SF » 14 Iul 2017, 19:32

zvic scrie:Pana la urma am facut pe dos de cum am zis. Am vorbit cu Caius si iau un mojo cat dintr-o bucata, de 7'.
Zvacule , betele de vobler trec lejer de 7 , is intre 2.40 si 3 m , in cazu in care pescuiesti pe Somes , daca tu gasesti somni pe ceva afluenti , probabil , insa nici asa , ii prea moale ca sa lansezi precis !

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Recomandare lanseta/blank pentru voblere mari

Mesaj de zvic » 14 Iul 2017, 20:38

Mda, acuma merg pe asta si daca nu ma descurc mai vad eu.

SF, de ce zici ca e atat de importanta lungimea la betele de vobler?

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Recomandare lanseta/blank pentru voblere mari

Mesaj de SF » 14 Iul 2017, 21:26

Zvacule , am pescuit acelasi fel de ape :wink: vezi tu , cel mai important ii sa obtii prezenta , si ciomagu ala ii prea scurt pt. voblere , mai ales mari . Sincer , ai multe posturi , si chiar cred ca te stii , insa iti spun ca ii imposibil (in sensu ca nu-i normal ) sa pescuiesti bote asa scurte cu voblere mari . Io vad cam imposibil !
Pe langa asta , vad ca foloseti mosoare serioase !

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Recomandare lanseta/blank pentru voblere mari

Mesaj de zvic » 14 Iul 2017, 22:44

La astea mari nu ma stiu, acuma tatonez.

Am folosit pe cast bete de 2.1 -2,6m la voblere mai maricele, bete gen daiwa crazy cranker, st croix magnum cranker si loomis 1023 si a functionat, e drept ca astea ultimele 2 sunt mai lungi dar si cu crazy cranker de 2m m-am descurcat, nu imi dau seama de ce nu ar merge pe 2.1m la spin, mai ales pe un bat de fibra de sticla ... ma rog, compozit sau ce o insemna blendul ala de sc2 si s-glass.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Recomandare lanseta/blank pentru voblere mari

Mesaj de SF » 22 Iul 2017, 15:17

Pt. ca chiar daca se pare ca nu conteaza , lungimea lanseului conteaza :wink: Ziceai de 30-70 gr , pai lansezi oricand mai bine cu unu mai lung decat de 2,10 , ma refer ceva gen 2,40 pana in 3 m .

Si lucrezi mai bine voblerele .

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Recomandare lanseta/blank pentru voblere mari

Mesaj de semlecangheorghe » 22 Iul 2017, 16:18

http://catfish-fishing-shop.com/index.p ... uct_id=407

2.7 metri, pentru oscilante grele si woblere mari la somn.Cand zic somn , zic pesti peste 25 de kile..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Recomandare lanseta/blank pentru voblere mari

Mesaj de SF » 22 Iul 2017, 17:07

zvic scrie:La astea mari nu ma stiu, acuma tatonez.

Am folosit pe cast bete de 2.1 -2,6m la voblere mai maricele, bete gen daiwa crazy cranker, st croix magnum cranker si loomis 1023 si a functionat, e drept ca astea ultimele 2 sunt mai lungi dar si cu crazy cranker de 2m m-am descurcat, nu imi dau seama de ce nu ar merge pe 2.1m la spin, mai ales pe un bat de fibra de sticla ... ma rog, compozit sau ce o insemna blendul ala de sc2 si s-glass.
Zvac , ii un cacao imens :wink:

Nu exista casa care sa faca tot pescuitul :wink: , nici macar in cast sau spin doar , poti doar sa simti modele pe aplicatii :wink: , insa in general , peste 30 de gr. bete de 2,40 is mai efective , si in functie de cum cresti naluca urci in lungime .

In marea majoritate a cazurilor tre sa lansezi peste zona unde ii posibila prezentarea :wink: , daca nu ajungi nu are rost :wink:
Betele scurte te pun mai tarziu in situatia de prezenta , orice naluca are un punct :wink: , si cu orice naluca ajungi mai repede cu un bat mai lung :wink: , gandeste cat peste tre sa trimiti un vobler ca sa lucreze din plin intr-un anafor :wink: , poti sa zgarii la avat , la somn tre sa ai vobleru acolo :wink: , si ii mai usor cu unu mai lung !

Scrie răspuns