recomandare echipament avat.

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
vampir
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 30 Aug 2007, 21:47
Localitate: Craiova

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de vampir » 16 Dec 2014, 23:08

Catalin66 nu ai nici un drept sa faci pe nimeni dobitoc. Mai ales pe localnicii aceia. Ma intreb daca tu te nasteai in locul lor erai capabil sa faci ce fac ei in ziua de astazi la pescuit, sau te gasesm pe sant ori cu vaca? In carciuma scotand cu degetul ceva din nas? Pescuitul insemana sa mergi la apa si sa arunci ceva in ea . Nu conteaza ca e rama, mamaliga sau artificiale. Sa ai permis, sa nu pescuiesti in prohibitie si sa nu retii peste mai mic decat cel prevazut de lege si nici cantitate mai mare decat cea scrisa pe permis, orice alta abatere de la lege se numeste braconaj. Sculele din dotare sunt moftul fiecaruia. Gandeste-te cand mai mergi la pescuit si stai langa localnicii aia ca ei nu au acces la super magazinele pline de naluci si nici conexiune la internet nu au si poate nici banii necesari. Si uite ca tot pot inventa naluci. Dar daca ar avea acces? TU ti ai mai gasii locul printre ei? Sau daca si ei ar fi asa vulgari ca tine? Te ar mai lasa sa le strici locurile sau sa le sperii pestele? Daca tu esti mai mofturos deschideti tu un forum al mofturosilor nu te mai ambala la un baiat incepator care isi da seama ca ceea ce are in mana este un moft. Perfectiunea nu o poate atinge nimeni. Stai mai calm in jigniri ca nu asta este scopul acestui forum. PPsv... Eu sunt pe acest forum din 2007 dar de scris nu am mai scris foarte multi ani si stii de ce? Pescarului ii sta bine la pescuit . Aici este barfa. Singurl lucru bun pe acest forum a fost ca am castigat o amicitie cu un om deosebit. Deci nu fii dezamagit, mai exista si oameni de calitate. Rari dar buni. Daca simti nervoia sa scrii ceva PPsv... scrieti intr-un jurnal ce faci la fiecare partida , ce cote sunt, ce culoare are apa, unde ai prins, unde sare pestele, felul in care mananca , unde mananca(substrat sau intre ape) etc... Acest lucru il stiu de la Andrei Oprea si l consider cel mai bun lucru pe care il poate face un pescar, pentru el si pentru cei ce vor venii dupa noi. Aici pe forum cand vei avea experienta necesara invata si tu la randul tau un incepatori cum sa nu se lase pagubas, ca in rest va descoperi singur ce este mai bine pentru el. Singurul lucru rau pentru tine pe care il poti face este sa bati pasul pe loc. Persevereaza in sensul bun al lucrurilor si vei avea satisfactii la orice partida. Si descoperind singur cum evolueaza o naluca este o satisfactie. Iti doresc succes.

Avatar utilizator
ppscslv123
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 04 Sep 2014, 09:36
Localitate: Harsova
Contact:

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de ppscslv123 » 17 Dec 2014, 01:00

@vampir merci f mult!
adrian99 scrie:insa nicioadata n-am retinut avat(indiferent de talie).din punct de vedere gastronomic este un peste mediocru,deci pacat sa-l duci acasa pentru consum.
:(
Daca ai sti ce gust are carnea de avat de la 1kg in sus... Ala mic n-are gust, ca majoritatea pestilor de altfel, dar carnea de avat de la 1kg in sus e cea mai gustoasa carne ce am mancat-o vreodata - ce salau, somn sau stiuca (stiuca? bleah...). Are el ceva oase, dar dupa ce inveti ii inveti scheletul il mananci ca-n Tom si Jerry. Ca sa nu mai vb de gustul fantastic, suculent, fara a fi gretos...
Jurnal Pescuit pe Dunare: writing about passion, reviews & tips

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de valeriu28 » 17 Dec 2014, 07:19

adrian99 scrie:de ce-ti place cum suna?rimeaza cu Pufarina? :lol:

avatul-peste urat?
dar care sunt aia frumosi?

Adriane, pestii frumosi sunt aia de la gara basarab, ca sa-ti raspund pe aceeasi lungime.
Pana acum am tratat forumul asta serios, si nu inteleg rostul abuzului inutil de curent electric uzura tastatura, etc, pentru un mesaj fara sens.
Esti veteran pe forum, da-o n colo... m-as fi asteptat la un mesaj mai serios de la persoane ca tine. eu nu prea am scris pe forumul asta asa, sa fac acte de prezenta. Ca traiesti, o stim, vedem statusul tau online.

Cat despre aprecierile mele, sunt pur personale. avatul pentru mine e un peste urat. Mi se pare ca seamana cu crapul si novacul...iar aia nu -mi plac. reminiscente din copilarie...
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de D_ali » 17 Dec 2014, 07:30

Seama cu crapul pentru ca este tot un ciprinid...

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de catalin66 » 17 Dec 2014, 08:21

vampir scrie:Catalin66 nu ai nici un drept sa faci pe nimeni dobitoc. Mai ales pe localnicii aceia. Ma intreb daca tu te nasteai in locul lor erai capabil sa faci ce fac ei in ziua de astazi la pescuit, sau te gasesm pe sant ori cu vaca? In carciuma scotand cu degetul ceva din nas? Pescuitul insemana sa mergi la apa si sa arunci ceva in ea . Nu conteaza ca e rama, mamaliga sau artificiale. Sa ai permis, sa nu pescuiesti in prohibitie si sa nu retii peste mai mic decat cel prevazut de lege si nici cantitate mai mare decat cea scrisa pe permis, orice alta abatere de la lege se numeste braconaj. Sculele din dotare sunt moftul fiecaruia. Gandeste-te cand mai mergi la pescuit si stai langa localnicii aia ca ei nu au acces la super magazinele pline de naluci si nici conexiune la internet nu au si poate nici banii necesari. Si uite ca tot pot inventa naluci. Dar daca ar avea acces? TU ti ai mai gasii locul printre ei? Sau daca si ei ar fi asa vulgari ca tine? Te ar mai lasa sa le strici locurile sau sa le sperii pestele? Daca tu esti mai mofturos deschideti tu un forum al mofturosilor nu te mai ambala la un baiat incepator care isi da seama ca ceea ce are in mana este un moft. Perfectiunea nu o poate atinge nimeni. Stai mai calm in jigniri ca nu asta este scopul acestui forum. PPsv... Eu sunt pe acest forum din 2007 dar de scris nu am mai scris foarte multi ani si stii de ce? Pescarului ii sta bine la pescuit . Aici este barfa. Singurl lucru bun pe acest forum a fost ca am castigat o amicitie cu un om deosebit. Deci nu fii dezamagit, mai exista si oameni de calitate. Rari dar buni. Daca simti nervoia sa scrii ceva PPsv... scrieti intr-un jurnal ce faci la fiecare partida , ce cote sunt, ce culoare are apa, unde ai prins, unde sare pestele, felul in care mananca , unde mananca(substrat sau intre ape) etc... Acest lucru il stiu de la Andrei Oprea si l consider cel mai bun lucru pe care il poate face un pescar, pentru el si pentru cei ce vor venii dupa noi. Aici pe forum cand vei avea experienta necesara invata si tu la randul tau un incepatori cum sa nu se lase pagubas, ca in rest va descoperi singur ce este mai bine pentru el. Singurul lucru rau pentru tine pe care il poti face este sa bati pasul pe loc. Persevereaza in sensul bun al lucrurilor si vei avea satisfactii la orice partida. Si descoperind singur cum evolueaza o naluca este o satisfactie. Iti doresc succes.
Vampir , ti-ai facut o impresie gresita , sa-ti explic cum stau lucrurile . Am tot respectul pentru pescarii batranii si hatri de la care ai ce invata despre ape , pesti , natura si legile ei si care culmea cand prin peste iau acasa atat cat le trebuie pentru nevoile lor , am intalnit pe Prut astfel de pescari care veneau prindeau un crap , doi si plecau multumiti acasa , cand eram mai balaur , mergeam in vacanta mare cu pescarii profesionisti la navod in balta Crapina din Tulcea , era ceva ...... imi placea sa stau sa ascult povestile lor , aveau oamenii aia ceva , o atitudine , un respect fata de pestele care-l prindeau , asa ceva ..... din pacate , genul ala de pescari , tarani , localnici , a disparut . Au aparut in schimb DOBITOCII care nu se mai satura de carat peste acasa de toate dimensiunile , care se comporta ca niste salbatici , nu fac altceva pe malul apei decat se inbata , fac scandal si prind peste prin orice mijloace , pai ce respect sa am eu pentru oamenii astia , care ma derandeaza constant , au zeci de lansete , insirate pe zeci de metri de mal , asezate chiar in carare , au fost in stare sa obtureze cararea cu boscheti cu spini , sa nu mai treaca nimeni pe acolo , fac tabere si stau pe malul Dunarii cu saptamanile , ce mizerie ramane in locul lor , munti de peturi si de de gunoi , ce rahat de respect sa am eu pentru astia , cand te vad ca prinzi ceva la spinn, se reped ca nebunii la ranite si incep sa bata apa , cu toate prostiile , de acum si pana prin aprilie -mai ,tot astia dau la coasa ( japca ) spinteca tot ce misca , ar trebui sa am respect pentru asta ? Deci, repet , am tot respectul pentru pescarii , localnici , care isi vad cuminti de treaba lor si care nu deranjeaza pe nimeni prin actiunile lor , pentru ceilalti .......FOCUL !!

fratelecelmic
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 18 Apr 2005, 10:18
Localitate: Pitesti

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de fratelecelmic » 17 Dec 2014, 08:58

Multi oameni de calitate nu mai scriu pe forumuri, decat poate iarna, dupa ce ingheata barajele. Din pacate sau din fericire, aici s-a ajuns. Invidia, capra vecinului si dusmania sunt prezente in tagma pescareasca inclusiv intre posibili prieteni. Am vazut si vad inca destul oameni invrajbiti de faptul ca unul prinde iar altul nu etc

Revenind la avati, mie imi place f. mult si culinar, indeosebi afumat usor, deobicei cu fum de fag. Recomand. :oops:

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de adrian99 » 17 Dec 2014, 09:07

valeriu28,am postat in spirit de gluma(daca n-ai observat era un emoticon pe acolo...adica asta) :D
tu spuneai c-ai postat ca sa faci act de prezenta?
pai ori te intereseza ori nu te intereseaza subiectul discutat aici?
asa puteai sa faci o postare(de ochii lumii)pe orice topic,nu neaparat pe acesta
daca te interesat cu adevarat ce este o taparina gaseai raspunsul pe...google :D

revenind la subiect-pe principiul ca riveranii n-au locuri de munca si nu-si pot castiga existenta decat din braconaj(facut cu lanseta(pripoane,monturi tip"bomba" sau cu plase,curent electric)nu tine.
daca li se ofera un loc de munca dar platit cum se plateste in tara asta ei refuza,se simt ofensati
mai bine liberi pe malul apei la braconaj iar toti banii obtinuti se duc pe bautura
am vazut multi din astia prin Delta care mergeau la carciuma cu banii obtinuti din vanzarea pestelui(uneori sume mari)si pana nu-i terminau nu se lasau.erai lei,dar saptamanile urmatoare cumparau pe datorie.si tot asa..
nci cei de la Dunare nu sunt departe-cel mai bun exemplu zona Giurgeni(poate cea mai braconata din tara) iat cei care o braconeaza traiesc in case din chirpici,dar circiumile sunt pline zi si noapte

Avatar utilizator
keymaker
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 26 Dec 2005, 13:57
Localitate: GALATI

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de keymaker » 17 Dec 2014, 16:54

Cataline doar ti-am zis de atatea ori sa ai grija pe cine si ce inveti..... :)...sau eu am primit sfatul asta nu mai stiu :lol1:

Avatar utilizator
vampir
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 30 Aug 2007, 21:47
Localitate: Craiova

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de vampir » 17 Dec 2014, 17:44

Catalin. in multe privinte ai dreptate dar nu aplicam noi legea. Pentru ca nu putem. Insa ce putem face? Sa castigam teren cat putem noi de mult. Si cum reusim asta? Prin educarea tinerilor care citesc pe aici si sunt gata sa inceapa pescuitul la spinning. Pentru ca un pescar in plus este un braconier in minus. Daca noi ii luam la goana si i dojenim si i sfatuim ca fara investitii de zeci de milioane nu pot ajunge pescari, iti garantez dragul meu ca la anu pe acel baiat il vei gasi cu o parasuta in varful batului, ca aia-i ieftina. Daca puteti datile si cate o naluca de la voi la acei bastinasi pentru ca o naluca in plus sunt cateva zeci de zile de pescuit legal pentru acel 'pescar' si asa avem de castigat si noi. Majoritatea localnicilor dau cu o naluca zile sau luni intregi pt ca nu dau decat la recuperat intre ape. Un pilker este 4-5 ron si prinde avat,un twister cu jig este 2-3 ron, tu draga Cataline iti permiti sa cumperi 4-5 bucati sa le ai mereu cu tine in geanta si cand vezi pe mal ca unu nu are cu ce sa dea si flutura cine stie ce inventie fa-i cadou un pilker sau un twister si sigur vei castiga mult mai mult decat 5 ron. Iar dibacia si bagarea de seama la pescuit fac mult mai mult decat o mulineta scumpa( parerea este a mea personala). Sa traiti baieti si sa iubiti pescuitul!

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de catalin66 » 17 Dec 2014, 18:18

Pff, crede-ma ca am facut destule cadouri , la cine am vazut un pic de caracter , imi aduc aminte de un tigan de pe Siret de prin Suraia , care pescuia cot la cot cu noi in balastiera, dar cuminte si cu bun simt , i-am dat si eu si colegul o groaza de gume si jiguri . Si dau cu placere sfaturi la orice incepator , dar sa nu vina dupa aia sa zica ca de fapt nu e nevoie de nu stiu ce scula ca sa prinzi la spinn , iar chestia aia cum ca de nevoie au fost nevoiti sa inventeze nu stiu ce naluci , e carpanosenie si limitare intelectuala , atat , inventivitate a avut Lauri Rapala cand a cioplit primul vobler .

Scrie răspuns