recomandare echipament avat.

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
fratelecelmic
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 18 Apr 2005, 10:18
Localitate: Pitesti

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de fratelecelmic » 16 Dec 2014, 20:16

nasolu scrie:Ia-ti mai nene barca,asta ca sa nu mai mori de oftica pe mal si sa n-ai nevoie de lanseuri lungi!!
Nu e chiar asa mai nene lol.... intra tu cu barca sa vedem daca prinzi mai mult de 1-2.

Apropo de topic ma uimeste ca nimeni nu a auzit de mulinete high-speed. Nu stiu cate ore pescuiti voi la avat, dar un high-speed de firma economisteste si dureri de muschi si banii pe care ii dati pe mulinetele cu raport mic. Parerea mea ...

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de old_radu » 16 Dec 2014, 20:38

fratelecelmic scrie:...

Apropo de topic ma uimeste ca nimeni nu a auzit de mulinete high-speed. Nu stiu cate ore pescuiti voi la avat, dar un high-speed de firma economisteste si dureri de muschi si banii pe care ii dati pe mulinetele cu raport mic. Parerea mea ...
...poti specifica la ce mulineta faci referire ?
...multumesc !

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de valeriu28 » 16 Dec 2014, 20:42

haha, mulineta mea ar fi de avat cica...
are viteza daca o lucrezi...
Shimano Solstace 2500 fi, am probat-o o sg data, jig de 14 grame si shad de 10cm, daca mulinez repede ramane pe apa la recuperare.
:))))
dar daca mulinez incet, poate o sa prind si stiuca, inca n-am prins:)))
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

fratelecelmic
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 18 Apr 2005, 10:18
Localitate: Pitesti

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de fratelecelmic » 16 Dec 2014, 20:46

Ma refer la mulinete cu raport de la 80 de cm in sus pe tura de manivela . Ex: luvias 2510pe-h, 84 cm, 3012 h 95 cm ori certate 2510pe-h - 90 cm...

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de old_radu » 16 Dec 2014, 21:17

...ok , cand ai zis "raport de recuperare" ma gandeam la cate rotatii face tamburul raportat la o singura rotatie a manivelei
...tu te referi la lungimea firului recuperat la o rotatie de manivela
...acum e clar , multumesc !

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de adrian99 » 16 Dec 2014, 21:39

s-a discutat problema raportului de recuperare in alt topic :wink:

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de catalin66 » 16 Dec 2014, 22:32

ppscslv123 scrie:
adrian99 scrie:avatii numai cu scule ieftine...
Apropo, stii cu ce bubuie tzaranii avatul pe aici? Cu o taparina facuta de ei: 3 carlige invelite in betelie sclipicioasa de pom de iarna (cica e rusine pt un localnic sa plece fara macar 5kg de avat prins la "tzaparina locala"). Iar altii dau cu voblere, twistere si oscilante de-si rup bratele!


Mai pescuim si noi pe Dunare si mai stim si noi cate ceva , daca tu ai ramas siderat de bipezii care umplu saci de avat si crezi ca spinning inseamna sa prinzi cat mai mult peste cu minimul de costuri , ai cam gresit forumul si cred ca am gresit si eu , am crezut ca te intereseaza cu adevarat pescuitul avatului , ai venit , ai intrebat si baietii ti-au raspuns , dar tu nu si nu , sustii ca nu ai nevoie de echipament de calitate , de voblere , de nimic , decat de niste amarate de ghioage din talcioc , si de niste taparine incropite din ce gasesti prin casa ( lana , beteala , manusi de cauciuc , rafie , prezervative ) de ce mai ceri ajutorul , daca stii ce si cum , fa cum stii , cum ai vazut la belitii aia de tarani , dai inainte.

Niciodata , chiar niciodata nu mi s-a intamplat ca dobitocii care pescuiau cu prostiile enumerate de tine , care misuna pe tot cursul Dunarii si pe care bucuros i-as arunca in apa , deci , NICIODATA nu au prins mai bine ca mine , cunosc genul foarte bine , prind foarte bine cu orice in anumite momente , cand orice baba ar prinde , iar cand avatul e mai mofturos si ei sunt limitati , incep sa injure de mama focului ca nu vrea sa traga pestele

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de adrian99 » 16 Dec 2014, 22:47

cataline,degaeaba i se explica.....el batman,batman.....si da-i si lupta :lol:
eu cred c-a intrat pe acest forum doar sa ne demonstreze ca se poate prinde peste si cu plasa de fluturi
referitor la scule:sunt sigur ca pescuieste cu aceeasi lanseta toate speciile de pesti :D

eu recunosc,retin peste(in limitele decentei) deoarece imi place sa mananc
insa nicioadata n-am retinut avat(indiferent de talie).din punct de vedere gastronomic este un peste mediocru,deci pacat sa-l duci acasa pentru consum.in Delta se retine foarte mult(majoritatea de talie mica)pentru piftele.am gustat,nu mi s-au parut cine stie ce(compartiv cu cele de stiuca)


sacosari au fost si vor fi mereu
nu se schimba indiferent ca le demonstrezi contrariul
:(

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de valeriu28 » 16 Dec 2014, 22:51

Nu stiu ce gust are avatul, si nici nu vreau sa aflu pentru ca mi se pare un peste urat.
Totusi, imi spune si mie cineva ce inseamna TAPARINA ?...:)) imi place cum suna
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: recomandare echipament avat.

Mesaj de adrian99 » 16 Dec 2014, 22:53

de ce-ti place cum suna?rimeaza cu Pufarina? :lol:

avatul-peste urat?
dar care sunt aia frumosi?

Scrie răspuns