Raul Buzau

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Raul Buzau

Mesaj de paul » 04 Ian 2006, 11:12

http://www.rapitori.ro/forum/album_page.php?pic_id=703
Nu stiu daca a mai fost in ultima perioada cineva la pescuit pe Buzau, dar din ce am mai vorbit cu unii pescari dinspre Intorsura, e din ce in ce mai putin peste. Cand am urcat, intre Craciun si Anul Nou, mai erau, inca, pescari, cu toate ca apa era destul de tulburica. Ieri, pe 3 ianuarie, cand m-am intors, apa crescuse si se tulburase din cauza ploilor din ultima perioada.... Cel putin ieri (03.01) ploua in Buzau de rupea.
dar sa ne intoarcem la pescuit.... Am vorbit cu vreo 2 pescari de prin zona (subcarpati) si spuneau ca acum cand prinzi un scobar la 4-500 grame, te crucesti cat de mare este... in rest numai peste mic si foarte rar :(
La clean si mreana, mai rau decat atat. Fondul piscicol a ramas doar ce mai este intre barajele de la Candesti si de la Siriu... Nimic nu mai poate urca acum din Siret, cum facea odata.
Tot pe Buzau in sus erau si doua pastravarii destul de renumite prin zona aceea... Pastravaria de la Musa, pe undeva pe Basca Mare, in Penteleu, care, din pacate nu a mai ramas nimic din ea si mai este (exista inca) pastravaria de la Calvini (langa Cislau), care, desi schioapata, inca se tine tare.
Braconajul si viiturile din ultimii ani, au decimat fondul piscicol de pe aproape toata lungimea raului.
Sunt curios ce capturi ati mai avut in ultima perioada (ultimile luni) pe Buzau. Ce-i drept, cea mai mare perioada a anului, garla a fost tulbure, dar m-as bucura sa aflu vesti bune

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

fd

Mesaj de noname » 05 Ian 2006, 13:36

Lol Buzaul pe site :mrgreen:
Mai in fiecare vara ma duceam la Brebu in vacanta si stateam in varful ala de munte impreuna cu padurarul in cantonul Ocolului Silvic(om extraordiar- mai putini ca el prin locurile astea) Pe acolo trecea Basca Mica si ca sa vedeti despre ce va vorbesc urmati linkul http://www.bikeromania.de/biro2003/Biro03-2aMi-77kl.jpg in numeroasele discutii avute cu nea’ Costica (padurarul) imi povestea si aproape ca ma duce in timp, inainte de 90 cand paradisul virgin era plin de salmonide si nu numai… Chiar imi inchipuiam noaptea ca a doua zi or sa se adevereasca peste ani povestile padurarului dar din Copilul Buzau nu ieseau decat 2-3 mrenute pe zi lasandu-mi sperantele in zilele ce urmau si ele nu stateau, urmau si asa mi se termina vacanta si luam cu mine la scoala in minte cele cateva pisaje care ma scapau tot anul de stress… asta era in mare pentru mine raul Buzau, care facea parte din acele peisaje si ma oftic cand stau si ma gandesc ca Ocolul Silvic a incercat acum 3 ani sa repopuleze Basca cu pastravi, i-a dat cateva sute padurarului acela care se lupta zilnic cu vidrele … urmand sa-I elibereze toamna din tarcul cu apa proaspata si rece de izor, numai ca in acel an au lovit puternic inundatiile si n-a mai ramas decat cu vre’un sfert din recolta,… O amintire frumoasa de la Brebu a fost un lipan de 1 kg (specie rara in aval de Lunca Galbena) si imi aduc aminte de cand eram mai mic cum in verile calduoase fugaream pastraviorii prin paraiele ce se varsau in Basca. Despre Buzaul de langa Buzau anul asta o sa-l expoatez la maxim si o sa ma conving pe propria-mi piele de efectele ploilor viiturilor si poluarii… dupa fiecare partida poate o sa imortalizez ceva in topic,… caci Buzual o merita odata era unul dintre primele rauri din tara, asta e vina celor care nu s-au gandit la viitor si vina naturii. Oare??ontrebare retorica :lol:

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Re: fd

Mesaj de paul » 05 Ian 2006, 15:40

Chiar ma intrebam de ce nu scrie nimeni despre Buzau. E un rau care desi nu mai are peste cum avea odata (poate e doar o parere subiectiva) dar are un potential destul de bun. Mai ales ceea ce priveste regiunea de dinsus de Berca.
gippa scrie:Despre Buzaul de langa Buzau anul asta o sa-l expoatez la maxim si o sa ma conving pe propria-mi piele de efectele ploilor viiturilor si poluarii… dupa fiecare partida poate o sa imortalizez ceva in topic,… caci Buzual o merita odata era unul dintre primele rauri din tara, asta e vina celor care nu s-au gandit la viitor si vina naturii.
Cand am trecut cu trenul peste podul de la Maracineni, am observat ca au construit un fel de stavilar dinjos de el, astfel incat cu greu vor putea urca pestii primavara, cu greu vor putea trece de el.

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

hgg

Mesaj de noname » 05 Ian 2006, 16:02

Da Paul asa este, ceea ce ai vazut este in aval de podul de la Vadu Pasii, obstaol in calea pestilor ce urca primavara de pe Siret cred ca ar putea fi dati in judecata cu chesti aia

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

jhj

Mesaj de noname » 05 Ian 2006, 16:42

tu ai trecut cu trenu peste podul Vadu Paii :lol: nu Maracineni

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Re: jhj

Mesaj de paul » 05 Ian 2006, 16:46

gippa scrie:tu ai trecut cu trenu peste podul Vadu Paii :lol: nu Maracineni
Da, Alex.. ai dreptate... Cel pentru masini e de la Maracineni, si e ceva mai sus :oops:

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

jj

Mesaj de noname » 05 Ian 2006, 17:19

Dap oricum distanta dintre ele nu e mare (apropo intre cele 2 poduri bateam cleanul la artificiale pentru ca desi erau mai multi pesti in aval de pod acolo deversa materia Statia de epurare :roll:

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 05 Ian 2006, 20:45

Am tot vizitat raul Buzau in ultimii ani dar am pescuit doar prin zona vama buzaului unde se intalnesc afluentii ...superbe locuri de pastrav dar putini si mici....
De asemenea am pescuit de 2-3 ori mai jos de intorsura dar asa la nimereala fara sa cunosc zonele si am prins odata pe fuga si un clean mai rasarit (300g) in rest doar clenuti cat degetul....
Locurile de asemenea supebe ar trebuii sa tina numai capturi adevarate.
Din cateva discutii cu bastinasii pastravul in raul mare (aval de intorsura) e f. rar dar daca iti da e captura frumoasa de obicei.
Deci eu am continuat sa ma distrez sus la vama buzaului considerand ca mai jos unde raul e mare si destula agitatie omeneasca nu are rost sa pierd timpu ...DAR ...anul asta surpriza!!!! cand am trecut prin vama caci era o sarbatoare sateasca si am vrut sa arunc putin cu musca-n apa am ramas gcu gura cascata ...un localnic cu un bat si o rama tocmai arata altuia 3-4 pastravi la aprox. 500 g bucata :shock: Erau prinsi pe raul mare care daca te uiti la el zici ca e pustiu :idea:
Concluzia :.. cu prima ocazie trebuie sa-l cercetez.

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

buzua

Mesaj de noname » 05 Ian 2006, 21:43

Buzaul iti poate rezerva mai multe surprize decat Siretul (pastrand proportiile bineinteles) In materie de caras mreana clean si pastrav... dai de el acolo unde nu te astepti si si cand dai :lol: distractie pe cinste uiti ca-i Buzaul, momente ca acestea cautam nu? O alta problema care apare pe Buzau aval de Siriu - diferentele permanente de nivel la care sunt supusi pestii din cauza eliberarii apei din baraje, deci ar cam fi ceva probleme care sa dea un raspuns la disparitia pestilor (podurile - reale obstacole si barajele) si totusi sunt surprize

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 06 Ian 2006, 08:50

dragos74 scrie: cand am trecut prin vama caci era o sarbatoare sateasca si am vrut sa arunc putin cu musca-n apa am ramas gcu gura cascata ...un localnic cu un bat si o rama tocmai arata altuia 3-4 pastravi la aprox. 500 g bucata :shock: Erau prinsi pe raul mare care daca te uiti la el zici ca e pustiu :idea:
Concluzia :.. cu prima ocazie trebuie sa-l cercetez.
Pastrav am luat si eu, intamplator, intre Cislau si Viperesti.
Din cate am inteles, pastrav s-ar mai gasi pe Basca Mare si basca Mica, aval de barajul de la Siriu.
Oricum, de la Valea Sibiciului in sus, sunt locuri care merita macar odata vizitate, iar pe Basci, mai sus de Gura Teghii chiar se merita de mers la pastrav.
Ca informatie, daca te intereseaza, inca exista pastravaria de la Calvini, de la Cislau cum urci, pe stanga, spre Valenii de Munte, pe cursul apei Basca Chiojd.

Scrie răspuns