Raul Buzau

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 11 Iun 2009, 12:22

Alex-Toni scrie:Eu locuies in orasul Nehoiu din Buzau, la 10 km in jos de Barajul Siriu.Eu sunt un amator in arta pescuitului, dar tatal si unchiul meu sunt pescari si vanatori inraiti.Despre pescuitul pe raul Buzau va pot spunde un singur lucru:
ESTE MULT SCOBAR! Eu locuiesc intr-un cartier de blocuri la vreo 3 km inainte de Nehoiu, si raul este la vreo 500 de m de mine! Ma duc aproape zilnic la pescuit pe raul buzau si fiind incepator nu prind exemplare foarte mari, dar nu pot spune nici ca nu prind de loc! Un afluent al Buzaului este Raul Basca, care tot asa este la 1 km de casa mea! Am norocul sa fiu in zona in care cele doua ape se intalnsec! Raul Basca este bogat in mreana, apa fiind aproape mereu tulburica!
Despre lacul Siriu va pot spune ca in serile de vara vezi bibanii si carasii clar!
Daca vreti exemplare mari de clean incercati coada lacului Siriu, care este un loc propice pentru pescarii la fier!
Pentru pescuitul la musca va recomand raul din zona Comandau, este foarte bogat in lipani si pastravi!

Daca doriti informatii suplimentare despre zonele de pescuit intrebati pe site, aici!
Raul Basca (nu stiu daca aia mare sau aia mica) in zona superioara era intr-o vreme faimos ptr pastravii si lipanii lui. Care o mai fi situatia? De Comandau auzisem si eu....oare cum ii zice exact apei?

the_shark
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 17 Mar 2008, 14:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de the_shark » 11 Iun 2009, 15:38

Inainte de Nehoiu cele doua Basca se unesc (la Gura Teghii). La Comandau este Basca Mare, am fost anul trecut in august, peste f putin si mic, destul de multi pescari pe maluri, cu toate ca accesul nu este chiar facil! Localnicii il rup cu naturale!

Ce m-a surpins in schimb: o activitate santieristica intensa in zona, chiar la un moment dat raul este dirijat printr-un canal (parca eram pe malul Dambovitei in Bucuresti) si am aflat si misterul se mai construieste o hidrocentrala acolo, spuneau ca nu mai au foarte mult pana termina!

Dupa ce o vor termina adio Basca Mare!

Alex-Toni
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 10 Iun 2009, 22:31
Localitate: Nehoiu/Bz
Contact:

Mesaj de Alex-Toni » 11 Iun 2009, 18:40

Fario_nebunu scrie:
Alex-Toni scrie:Eu locuies in orasul Nehoiu din Buzau, la 10 km in jos de Barajul Siriu.Eu sunt un amator in arta pescuitului, dar tatal si unchiul meu sunt pescari si vanatori inraiti.Despre pescuitul pe raul Buzau va pot spunde un singur lucru:
ESTE MULT SCOBAR! Eu locuiesc intr-un cartier de blocuri la vreo 3 km inainte de Nehoiu, si raul este la vreo 500 de m de mine! Ma duc aproape zilnic la pescuit pe raul buzau si fiind incepator nu prind exemplare foarte mari, dar nu pot spune nici ca nu prind de loc! Un afluent al Buzaului este Raul Basca, care tot asa este la 1 km de casa mea! Am norocul sa fiu in zona in care cele doua ape se intalnsec! Raul Basca este bogat in mreana, apa fiind aproape mereu tulburica!
Despre lacul Siriu va pot spune ca in serile de vara vezi bibanii si carasii clar!
Daca vreti exemplare mari de clean incercati coada lacului Siriu, care este un loc propice pentru pescarii la fier!
Pentru pescuitul la musca va recomand raul din zona Comandau, este foarte bogat in lipani si pastravi!

Daca doriti informatii suplimentare despre zonele de pescuit intrebati pe site, aici!
Raul Basca (nu stiu daca aia mare sau aia mica) in zona superioara era intr-o vreme faimos ptr pastravii si lipanii lui. Care o mai fi situatia? De Comandau auzisem si eu....oare cum ii zice exact apei?

Basca Mare si Basca Mica se unesc! Basca ''unificata'' are exemplare foarte frumoase de mreana, se merita mai mult sa pescuiesti pe apa tulbure decat pe limpede. Iar la Comandau inca se prinde pastrav, de lipan nu am mai auzit de ceva timp.
Tocmai a plouat, Buzaul e tulbure si putin umflat. Voi merge la o partida de pescuit cu prietenii sambata la ora 7:00 dimineata. Va rog sa imi spuneti daca am ales bine ora. Am auzit ca se prinde mai bine seara si dimineata.Este adevarat?

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8221
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 11 Iun 2009, 22:25

Pai la ce vrei sa dai?

Alex-Toni
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 10 Iun 2009, 22:31
Localitate: Nehoiu/Bz
Contact:

Mesaj de Alex-Toni » 11 Iun 2009, 22:38

La scobar, mreana.
Pretuieste ce ai si pescuieste ce poti!

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8221
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 11 Iun 2009, 22:51

Daca apa e mai tulbure poti da linistit in orice moment al zilei, nu neaparat seara si dimineata. Asta la mreana. La scobar nu stiu din practica, dar din teorie apa ar trebui sa fie ceva mai limpede.

Alex-Toni
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 10 Iun 2009, 22:31
Localitate: Nehoiu/Bz
Contact:

Mesaj de Alex-Toni » 12 Iun 2009, 14:02

the_shark scrie:Inainte de Nehoiu cele doua Basca se unesc (la Gura Teghii). La Comandau este Basca Mare, am fost anul trecut in august, peste f putin si mic, destul de multi pescari pe maluri, cu toate ca accesul nu este chiar facil! Localnicii il rup cu naturale!

Ce m-a surpins in schimb: o activitate santieristica intensa in zona, chiar la un moment dat raul este dirijat printr-un canal (parca eram pe malul Dambovitei in Bucuresti) si am aflat si misterul se mai construieste o hidrocentrala acolo, spuneau ca nu mai au foarte mult pana termina!

Dupa ce o vor termina adio Basca Mare!
Stiu despre ce vorbesti, dar mai joc de canal este peste foarte mare, stiu din propria experienta.
Pretuieste ce ai si pescuieste ce poti!

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 12 Iun 2009, 17:06

bai astia cu mreana si scobarul, vedeti ca ati gresit siteul :D !!

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8221
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 12 Iun 2009, 18:23

Bai asta, ia vezi-ti tu de treaba ta! :lol:

Alex-Toni
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 10 Iun 2009, 22:31
Localitate: Nehoiu/Bz
Contact:

Mesaj de Alex-Toni » 12 Iun 2009, 20:21

TheFly scrie:bai astia cu mreana si scobarul, vedeti ca ati gresit siteul :D !!

Crek ai gresit tu postu.Aici nu esti pe Minimax.
Pretuieste ce ai si pescuieste ce poti!

Scrie răspuns