Porta Bote

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Porta Bote

Mesaj de zvic » 15 Ian 2017, 23:38

Cred ca o sa renunt si eu, mai degraba imi iau un ponton de ala mic pentru apele mele ...

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Porta Bote

Mesaj de fishmaster56 » 16 Ian 2017, 07:23

Noi am mai discutat Zvic, e foarte buna si o barcuta gonflabila de 240-260m pentru ce ne trebuie noua. Eu o am de vre-o 5 ani deja si pe Somes ma descurc excelent cu ea, iar pe lacul nostru...sanse aproape nule sa ne lase cu barcile. Te invit la vara la o iesire pe Somes cu Kolibri-ul meu si ai sa vezi. Si e si mult mai ieftina. A mea, de 260m, a costat 1400 lei acasa.

Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Porta Bote

Mesaj de mynu_cs » 16 Ian 2017, 21:11

fishmaster56 scrie:Noi am mai discutat Zvic, e foarte buna si o barcuta gonflabila de 240-260m pentru ce ne trebuie noua. Eu o am de vre-o 5 ani deja si pe Somes ma descurc excelent cu ea, iar pe lacul nostru...sanse aproape nule sa ne lase cu barcile. Te invit la vara la o iesire pe Somes cu Kolibri-ul meu si ai sa vezi. Si e si mult mai ieftina. A mea, de 260m, a costat 1400 lei acasa.

dau din coate si ma bag si eu..

Aline hai ca am eu o gonflabila de 2.7 mergem cu ea.. porta bote pt somes. as zice ca nu merge. mai bine ceva gonflabil sau aluminiu .. iti trebuie echilibru zic eu.. acu depinde unde vrei sa te bagi
"In fiecare zi ne batem joc
De pasari ,de iubire si de mare
Si nu bagam in sema ca in loc
Ramane un desert de disperare ."


Romulus Vulpescu

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Porta Bote

Mesaj de fishmaster56 » 17 Ian 2017, 07:00

mynu_cs scrie:
fishmaster56 scrie:Noi am mai discutat Zvic, e foarte buna si o barcuta gonflabila de 240-260m pentru ce ne trebuie noua. Eu o am de vre-o 5 ani deja si pe Somes ma descurc excelent cu ea, iar pe lacul nostru...sanse aproape nule sa ne lase cu barcile. Te invit la vara la o iesire pe Somes cu Kolibri-ul meu si ai sa vezi. Si e si mult mai ieftina. A mea, de 260m, a costat 1400 lei acasa.

dau din coate si ma bag si eu..

Aline hai ca am eu o gonflabila de 2.7 mergem cu ea.. porta bote pt somes. as zice ca nu merge. mai bine ceva gonflabil sau aluminiu .. iti trebuie echilibru zic eu.. acu depinde unde vrei sa te bagi
Pai tocmai acolo vrea sa se bage si poate ceva,ceva si pe lacurile voastre de la munte, dar mai rar. De 2,6m e si a mea si e o placere sa vaslesti cu ea pe Somes. Mie nu-mi trebuie motor ca-mi place sa fac miscare.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Porta Bote

Mesaj de zvic » 18 Ian 2017, 01:41

Pai tocmai pentru Somes nu vreau pneumatica, pietre, crengi, stanci ... prefer ceva mai solid dar totusi dupa cateva cautari pe internet m-am razgandit in ce priveste portabote.

O barca de aluminiu gen marine 10m de carat pe portbagajul de la masina ar fi super dar sunt probleme cu stocarea, stau la bloc, nu am garaj ...

Caut mai degraba ceva demontabil, in gen pontoon boat dar cu pontoanele rigide, nu vreau pneumatice. De fapt acuma socotesc cum imi iasa sa fac unul in regim DIY, pontoane de 3m rectangulare, ceva in gen
https://m.youtube.com/watch?v=UuMbcLLwkTY
https://m.youtube.com/watch?v=tNY2E1-VB24
dar cu punte completa si motor electric sau termic pana in 4cp.

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Porta Bote

Mesaj de costi » 18 Ian 2017, 19:32

Nu stiu de ce ti-e asa frica de pneumatice?? Una decenta cu PVC de 1000 -1100 nu se sparge asa usor..... chiar frecata de crengi si pietre... si oricum... avand 3 camere, daca spargi una celelalte 2 iti asigura flotabilitatea....

Pentru ce vrei tu, mie o gonflabila de 240-260 usoara, fara chila, dar cu podina completa, nu de aia gen scarite, mi se pare cea mai ok alegere. Si si mult mai ieftina la pret. Una de asta mica de 240-260 fara chila are undeva pana in 25 kg. O cari singur.. poti sa o pui pe plafonul masinii daca nu ai chef sa o desumflii.... sau daca e de umflat si montat cu putin exercitiu in 15 minute esti pe apa... asta cu pompa de picior.... daca iti iei una electrica.. mai repede...
Imagine

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Porta Bote

Mesaj de zvic » 18 Ian 2017, 20:57

Sunt offtopic dar ...

Cu pontonul de 2.7m castig mult spatiu (mai ales pe latime), il fac demontabil sa il car pe bucati (pontoanele pe masina si restul in masina), nu am nici o frica ca se sparge deoarece pontoanele sunt din aluminiu, ma costa mai putin decat o pneumatica de 2.7m, la greutate imi iese pana in 70kg complet. Cu unpic de cautat pe net am gasit informatii suficiente si e foarte simplu sa il fac. Mai mult ma framanta chestia cu montatul - ceva simplu, sa nu am de strans suruburi, sa intre unul in altul si sa pun niste sigurante ... Dimensiunile vor fi 2,7m lungime si 1,5m latime (ma gandesc daca sa il fac de 1,7m), pontoane de cca 300 litri bucata. Pontoanele imi ies la pret bun deoarece am deja tabla de Al de 3mm dar mai important e ca am un prieten care se pricepe la suduri in aluminiu si rezolv cu cateva beri si materialele...

Inca ma gandesc la forma, poate renunt la modelul craig si il fac in genul: http://www.zegomarine.co.uk/zego-boats/ ... shing.aspx

In orice caz mi se pare cea mai buna optiune in acest moment, demontabil, usor de carat pe bucati, stabil si cu mult spatiu, usor de urcat si dat jos din el, ieftin, sigur, solid, configurabil, durata de viata mai mare decat la orice pneumatica si e singurul gen de design de facut in regim DIY daca nu te pricepi la proiectare barci. Dezavantajul e ca daca prinzi valuri mari te uda mai tare dar se poate face o fusta roata din ceva panza sa te protejeze de stropi cat de cat.

Si nu in ultimul rand, cu un motor suficient de puternic poate fi si ... fun.

Scrie răspuns