Ponturi utile.

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Ponturi utile.

Mesaj de tdum » 02 Dec 2017, 14:19

Salutare tuturor!
Se intampla adesea, ca pescuind cu twisterul, sa vina muscaturi pe coada acestuia, situatie in care, pestele scapa si se poate chiar rupe si deteriora naluca. Ca sa evit aceste situatii, cateodata folosesc gume armate suplimentar cu o ancora agatata pe carligul jigului. Chiar si asa, de cateva ori, zbaterile pestelui au reusit sa scoata ancora de pe jig. Am rezolvat si aceasta problema si acum introduc pe jig si o jumatate de opritor de cauciuc din cele ovale folosite ca opritor pentru pluta culisanta la pescuitul match, asa cum se vede in poza de mai jos:
Imagine
Aceasta ancora suplimentara nu trebuie presata pe ochete cu opritorul, astfel, se misca odata cu coada vibratila si nu influanteaza evolutia nalucii.



Un accesoriu util, atunci cand pescuim din barca, la trena, (in deplasarea intre doua locuri de pescuit) poate fi un ochete prins cu coliere de bat si de care la nevoie se poate atasa o carabina legata de o coarda da siguranta. Eu m-am folosit de aceste echipamente si cand am pescuit somnul la clonc, cu unul sau doua bete. Se vede in poza de mai jos despre ce este vorba. Decuplarea se poate face rapid si astfel nu incurca in drill.
Imagine
Acest ochete, poate fi folosit si pentru agatarea carligului nalucii in repaus, daca nu avem un ochete de repaus matisat si destinat pt. acest scop.

Rew.

Scrie răspuns