Pescuit stiuca in conditii speciale

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
dan_lupul
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 08 Mai 2005, 12:07
Contact:

Mesaj de dan_lupul » 04 Noi 2009, 21:30

s-ar putea sa ajung saptamana viitoare pe acolo. o sa incerc voblerele jointed si salmo slider mare. lacul e superb dar malurile sunt pline de gunoaie. asa stiu unii sa respecte natura.

RNN57
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 122
Membru din: 11 Iun 2016, 13:18
Localitate: România

Re:

Mesaj de RNN57 » 13 Ian 2017, 00:16

Zamfi scrie:Parerea mea este ca exemplarele capitale vaneaza relativ rar la mal ,daca beneficiaza de un mare volum de apa (lac de ex.). Si asta deoarece nu prea vaneaza maruntisul ci exemplare relativ mari de peste-prada.Este mult mai economic pentru stiuca mare un caras de 700-800 g decat 8 de 100 g. Plus ca la adancime apele au o temperatura mai scazuta si deci optima ca si temperatura de hranire pentru stiuca. Aici vorbim de baraje sau lacuri mari cu ape adanci. Dovada ca stiuca mare nu vaneaza neaparat in mal, o face pescuitul la trena ,mai ales in apele nordice ale Europei. Plus ca exemplarele mari si in Ro s-au luat din barca si nu neaparat in zona malului.Din contra.Sigur ca poate vana intre apa, exact cum am dat exemplul mai sus cu o stiuca capturata la 5 m adancime intr-o apa de cca 10 m adancime si la cca 30 m de mal.
Esti sigur mestere Zamfir? Eu zic sa intrebi, dar cu siguranta nu iti va raspunde, un LIPOVEAN adevarat, ce inseamna "PESCUIT LA RETEAGU APELOR" si o sa vezi unde sta stiuca mare ;) Daca nu as fi trait 44 de ani la Sulina, mai ca te credeam pe cuvant. Vad ca esti pe toate forumurile, cu sfaturi si pilde si gogosi (CELE MAI MULTE) Succes! Sa anunti cand ai aflat raspunsul la ce ti-am spus, daca nu iti spun eu si pot sa iti confirme si altii.
< º))))><

catax4u
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 194
Membru din: 27 Mar 2008, 16:36
Localitate: draganesti-olt

Re: Pescuit stiuca in conditii speciale

Mesaj de catax4u » 14 Ian 2017, 13:03

Salut. Eu personal nu am prins stiuca la adancimi mari, insa am primit informatii cum s-a prins din barca la oscilante mari(aproape cat palma), in acele gropane sapate de dragline. Cand zic stiuci mari ma refer intre 7-10 kg. Pe oscilante mari, spinnerbait sau slidere sinking de 10 poate ai succes.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Pescuit stiuca in conditii speciale

Mesaj de SF » 28 Ian 2017, 16:56

Am pescuit mult la Apa , in Satu Mare , ca balastiera era cea mai adanca din zona mea (pescuiam in Maramures , Satu Mare , Zalau si putin Cluj , Bistrita .

La Apa , cu peste viu (acum peste 20 de ani ) dadeam la salau si biban in coada , dar mai ales in zona unde scoteau balastru , in ape peste 12 m , si unele gropane peste 15 , cred .

Am prins stiuci pescuind cu plumb la fund , cu peste viu la salau , si peste mic , nu caras sau rosioara ,ci chinez mic , ca ala mergea la salau , cu nailon , fara struna (taieturi am avut destule ) . Acolo am prins destule stiuci cu plute culisante in adancimi de 8-10 m , era ceva normal !

Acum cativa ani , vreo 5 , cand am pescuit ultima data acolo , cu un Salmo Hornet si fir de 0,16 sau 0,18 am luat una , tot in apa adanca , si cu balta inghetata cam 80% , lansat si lasat sa coboare !

Din ce am bagat io de seama , in general valabil , in ape adanci ii mai bine sa astepti decat sa te grabesti sa atingi fundu in cazu in care cauti pesti care nu-si duc viata pe fund , stiuca nu-i ca salaul , si poate conteaza sa astepti dublu sau triplu sa atingi adancime , da sa ai o naluca care sa-ti aduca atac .

Aby129
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 20 Ian 2015, 19:31

Re: Pescuit stiuca in conditii speciale

Mesaj de Aby129 » 15 Feb 2017, 17:27

Am prins destule știuci pana-n metru (la spinning din barca) la adâncimi intre 4 și 6 metri. Prieten de-al meu a luat știucă de aproximativ 9kg la spinning, pe adâncime de 5-6 metri. În Irlanda se practica mult trollingul pe lacurile mari, adânci, cu naluci ce ajung pe la 10-12 m adâncime, iar cele mai mari capturi sunt la trolling și la peștișor mort (peștișorul viu este interzis). Personal, din ce am văzut aici, cred ca specimenele mari stau cât mai în larg și la adancime (3-8 metri), cu toate ca se prinde știucă mare și pe canale, ocazional.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Pescuit stiuca in conditii speciale

Mesaj de Spring » 16 Feb 2017, 14:29

Eu am prins intr-o balta formata in mina de fier. Anadcime 60m+. Am prins la cicada la 15m adancime. Cicada o miscam pe verticala pe langa malurile care au o coborare brusca si de 20m.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Pescuit stiuca in conditii speciale

Mesaj de APSHD » 16 Feb 2017, 14:58

Spring scrie:Eu am prins intr-o balta formata in mina de fier. Anadcime 60m+. Am prins la cicada la 15m adancime. Cicada o miscam pe verticala pe langa malurile care au o coborare brusca si de 20m.
Descrierea seamana cu balta de la Teliuc . :respekt:
Anul acesta s-a prins stiuca de 5 kg. in acea balta.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Pescuit stiuca in conditii speciale

Mesaj de Spring » 16 Feb 2017, 21:28

Da la Teliuc. ;) In decembrie cautam bibanul si am dat de cumatra.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Pescuit stiuca in conditii speciale

Mesaj de APSHD » 17 Feb 2017, 13:27

Spring scrie:Da la Teliuc. ;) In decembrie cautam bibanul si am dat de cumatra.
Acolo am eliberat acum 2 ani si aproximativ 25 bucati de pastrav indigen de 10 cm pe care iam luat de la un pescar care ia prins pe riul din apropiere. :respekt:

Scrie răspuns