Pescuit stiuca in conditii speciale

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Irod
veteran
veteran
Mesaje: 522
Membru din: 07 Ian 2006, 18:45
Localitate: Cluj-Napoca; Baia-Mare

Mesaj de Irod » 11 Oct 2009, 16:28

eu cred ca pana la 8-10m adancime stiuca poate fi gasita.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 11 Oct 2009, 18:28

Am prins stiuca (dar la peste viu ) la o adancime de cca 5 m. Apa in locul respectiv avea in jur de 10 m!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 11 Oct 2009, 19:15

Irod scrie:eu cred ca pana la 8-10m adancime stiuca poate fi gasita.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 11 Oct 2009, 19:22

rine scrie:
Irod scrie:eu cred ca pana la 8-10m adancime stiuca poate fi gasita.
la adincimea aia sta dar de vanat vaneaza unde e maruntisul adica langa mal{relativ}.eu as incerca un slider de la salmo scufundator de culoare fire tiger.ce ziceti?

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 11 Oct 2009, 19:31

Parerea mea este ca exemplarele capitale vaneaza relativ rar la mal ,daca beneficiaza de un mare volum de apa (lac de ex.). Si asta deoarece nu prea vaneaza maruntisul ci exemplare relativ mari de peste-prada.Este mult mai economic pentru stiuca mare un caras de 700-800 g decat 8 de 100 g. Plus ca la adancime apele au o temperatura mai scazuta si deci optima ca si temperatura de hranire pentru stiuca. Aici vorbim de baraje sau lacuri mari cu ape adanci. Dovada ca stiuca mare nu vaneaza neaparat in mal, o face pescuitul la trena ,mai ales in apele nordice ale Europei. Plus ca exemplarele mari si in Ro s-au luat din barca si nu neaparat in zona malului.Din contra.Sigur ca poate vana intre apa, exact cum am dat exemplul mai sus cu o stiuca capturata la 5 m adancime intr-o apa de cca 10 m adancime si la cca 30 m de mal.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 11 Oct 2009, 19:38

da dar la baboi viu.la spining e mai greu si inca o datala 10 m crezi ca mai ataca mai ales ca luminozitatea e minima?

Avatar utilizator
TopGear
senior
senior
Mesaje: 431
Membru din: 10 Apr 2008, 22:50
Localitate: Timis

Mesaj de TopGear » 21 Oct 2009, 20:57

master. Scuze de raspunsul intarziat. Ziceai de balta care clocoteste de boistean. Pai in astfel de cazuri, dau cu un biosteanmai mare, si il fac "ranit", adica o prada usoara pt. madam stiuca. Am un Salmo Slider galben cu dungi negre, si tin sa precizez ca doar in cazurile cand apa era tulbure am avut rezultate cu el. In ape curate, doar atacuri de marlita.

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 23 Oct 2009, 09:41

Nu cred ca sta la adancimi mai mari de 10 metri unde deja nivelul oxigenului este scazut si la vel si vizibilitatea. Poate coboara mai jos in perioadele de inactivitate cand isi reduce si functiile dar atunci nici nu va vana. Cauta un prag mai sus, unde peste vara datorita limpezimii si razelor poate a aparut cate o tufa sau ceva vegetatie.

Culorile nenaturale nu prea cred ca sunt indicate, in areal mai restrans si cu apa limpede stiuca mare e destul de suspiciosa. Poate percuta bine la linguri oscilante dar mate si aurii si mai grele, ma gandesc eu.

Diferenta fata de bogata oferta de boistean nu o faci prin culoare ci prin dimensiune si aspect tot natural, ceva voblere mari sinking jerk sau deep runner.
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
CataZander
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 19 Aug 2008, 09:41
Localitate: Timisoara/Deva

...

Mesaj de CataZander » 23 Oct 2009, 15:14

Cred ca ai avea sanse mai mari daca ai putea sa plimbi la trena un vobler la 5-6 m adancime ...asta pt ca uni au patit sa intre exemplare mari de stiuca in timp ce dadeau la trena dupa salau...cat despre marime,cred ca un vobler de 10-12 cm e suficient...in rest muuuulta insistenta :wink:

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 25 Oct 2009, 18:43

Eu zic k stiuca sta si la adancimi mult mai mari...In trecut,cand dadeam pe Ghioroc dupa salau la fund cu pestisor,in zone cu apa de peste 15 m am luat stiuca de nenumarate ori....
@Dane....cauta stiuca la sambotin in zonele cu apa mai mica(in partea de nord a lacului) Cauta sa folosesti voblere jointed pt k am vazut k au o atractie deosebita fata de ele...Am avut atac si la un vobler jointed de 15 cm care imita o stiuca...Despre moi nu stiu ce sa iti zic pt k acolo inca nu am reusit sa prind stiuca....Se ia mai bine biban la spin acolo:)


Pt cei care au intrebat...Apa este limpede,limpede iar substratul in 90 % din suprafata lacului este format din bolovani si prundis!

Scrie răspuns