fir textil

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: fir textil

Mesaj de George1985 » 30 Iun 2013, 10:04

old_radu scrie:
George1985 scrie:Folosesc PP de 15 lbs si te asigur ca e primul si ultimul PP pe care il folosesc :idea:
Am vazut si unul de 10lbs dupa 2 iesiri... nu vorbesc din reviste sau din ce spun altii. :respekt:
...precis o fi fost din acela de 30 lei rola , luat de prin Dragonul Rosu sau Europa
...alta explicatie nu exista si sunt sigur ca te vei lamuri pe parcurs , asta in cazul in care vei pune mana pe un PP , de la mama lui de acasa... :mrgreen:
Eram sigur ca o sa apara si un comentariu de genu...e ala de bazar!
Firul este luat de pe forum si te asigur ca este original (varianta yellow), vanzatorul nu are nici cea mai mica vina ca nu este firul la inaltime.
Daca la prima iesire mi s-au rupt vreo 20-30 metri in prima agatatura, la a 3-4-a iesire mi s-a rupt de pe tambur in lanseu cu naluca de 14.5grame...
Iar cel de 10 lbs alb pe care-l foloseste un amic, dupa doua vizite la apa este scamosat ca unul de care s-a tras 3 luni pe scoici.
Urmatoarul fir care il am in vizor este Super PE :respekt:

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: fir textil

Mesaj de grizzly » 30 Iun 2013, 11:57

old_radu scrie:
George1985 scrie:Folosesc PP de 15 lbs si te asigur ca e primul si ultimul PP pe care il folosesc :idea:
Am vazut si unul de 10lbs dupa 2 iesiri... nu vorbesc din reviste sau din ce spun altii. :respekt:
...precis o fi fost din acela de 30 lei rola , luat de prin Dragonul Rosu sau Europa
nu e cazul. nu cumpar din magazinele citate de tine.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: fir textil

Mesaj de old_radu » 30 Iun 2013, 17:26

George1985 scrie:...
Eram sigur ca o sa apara si un comentariu de genu...e ala de bazar!
...
Urmatoarul fir care il am in vizor este Super PE :respekt:

....cam ce alt comentariu ti-ar conveni ?
...PP-ul este unul dintre cel mai populare si apreciate fire , asta tinand cont de raportul pret/calitate
...inca nimeni sau cel putin nu am eu stire , nu s-a plans de acest fir asa cum o faci tu
...Super PE , este un fir bun , dar asta nu o sa-ti placa deoarece nu prea iubeste "scoicile" (rezistenta scazuta la abraziune ) , in rest un fir foarte rezistent la diametru mic (comparativ cu altele)
...oricum , pretul este dublu fata de PP... :mrgreen:

@ grizzly

...nu am facut nici o referire la persoana ta sau esti o clona de-a lui George .... :roll: :mrgreen: :lol:

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: fir textil

Mesaj de George1985 » 30 Iun 2013, 18:53

Chiar am primit un PM azi de la un user care a patit acelasi lucru cu un PP adus din SUA.
Poate te convinge un moderator cu referire la clone :mrgreen:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: fir textil

Mesaj de old_radu » 30 Iun 2013, 19:41

...hmmm , greu de crezut treaba cu PP-u' , poate " s-o fi tzicnit lupu' "...incerci cumva sa sugerezi sa nu mai luam PP ?
...in legatura cu clona , cum iti explici ca primesc raspuns la postarea adresata tie , din partea lui "grizzly " ? ...chiar nu m-am adresat lui ... :roll:
...in ce priveste moderatorii , sa nu-i deranjam .... :mrgreen:
...sunt extrem de curios daca te satisface PE-ul ...

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: fir textil

Mesaj de florin1948 » 30 Iun 2013, 20:59

old_radu scrie:...hmmm , greu de crezut treaba cu PP-u' , poate " s-o fi tzicnit lupu' "...incerci cumva sa sugerezi sa nu mai luam PP ?
...in legatura cu clona , cum iti explici ca primesc raspuns la postarea adresata tie , din partea lui "grizzly " ? ...chiar nu m-am adresat lui ... :roll:
...in ce priveste moderatorii , sa nu-i deranjam .... :mrgreen:
...sunt extrem de curios daca te satisface PE-ul ...
Raducule tata, fiecare cu opinia lui in ceea ce priveste textilele. Dupa ce am incercat cam tot ce se poate incerca in materie, avand in vedere ca eu pescuiesc de regula in pietre si am lasat fir cat 2o pescari la un loc in agatatura si pietroaie, m-am cam saturat sa las o rola de varivas la o partida. Drept pentru care am trecut de ani buni la un fir "made in China", luat de pe site,perfect rotund, foarte rezistent, singurul inconvenient ca ia putina apa si asta se simte iarna. Din punct de vedere al pretului cu cat cumpar o rola de 5oo m pot cumpara o rola de 100 de PE ( PP , super PE, etc) Sant f. multe oferte pe site, dar dupa ce am incercat o multime , si am luat si tepele de rigoare , l-am gasit pe cel mai bun si ieftin , bine impletit si care nu se decoloreaza in timp. Asa ca las pe altii sa se mandreasca cu fire "scumpe " de firma, eu pot sa rup oricat fara sa ma doara buzunarul.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: fir textil

Mesaj de George1985 » 30 Iun 2013, 21:27

Fiecare cumpara ce vrea!
La un moment dat,dupa cum bine spune si @Florin1948, fiecare isi face o parere despre fiecare lucru in parte. Si stie ce echipament doreste sa foloseasca :D
Eu a trebuit sa cumpar un PP ca sa-mi fac o parere despre el!
Iar @Grizzly este amicul de care vorbesc cu PP de 10 lbs care arata groaznic dupa 2 iesiri :headbash:
Numai bine!

vcalin
senior
senior
Mesaje: 371
Membru din: 13 Dec 2011, 16:29
Localitate: Undeva pe "OLT"

Re: fir textil

Mesaj de vcalin » 01 Iul 2013, 14:34

Salut baieti...!
Eu sunt unul din cei care au patit-o cu pp-ul de 10 lb...model USA rola de 273 m...
Efectiv cind agatam nu se rupea de la legatura jigului sau maxim 1-2 m mai suc ci in bucati de 20-30m.
Apoi la recomandarea unui amic am cumparat la metru de la un magazin autohton si in afara de faptul ca se scamoseaza foarte repede....e bunicel in agatatura..
Oricum rola de 273m sigur a fost adusa din SUA...
Acum va intreb pe voi...ce fir folositi in agatatura(pietre cu scoici,ziduri,sirme etc..?)
Nu am folosit pina acum leader dar as fi incintat daca mi-ar spune si mie cineva citeva ex. de leader bun iar referitor la grosimea lui(leaderului) cit sa fie daca folosesc fir principal de 10 lb?
Multumesc.
p.s.ca si concluzie generala trasa de mine (pe propria-mi piele) mai avantajos pt pescuitul in agataturi este un pp 10-15-lb decit un super pe....ultimul fiind net superior calitativ!

vcalin
senior
senior
Mesaje: 371
Membru din: 13 Dec 2011, 16:29
Localitate: Undeva pe "OLT"

Re: fir textil

Mesaj de vcalin » 01 Iul 2013, 14:35

Va amintiti modelul de pp inainte sa-l cumpere shimano?
Acum nu stiu ce i-au facut....dar nu mai este la fel...!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: fir textil

Mesaj de semlecangheorghe » 01 Iul 2013, 15:32

Muresul unde pescuiesc eu,este o apa dificila.De multe ori firul freaca pe praguri,sau butuci,iar in zonele cu bolovani sau uneori,betoane,e moarte sigura pentru jiguri.

De cind nu se mai face power-peo-ul vechi,folosesc sufix performance braid,de 20lb,galben..Este foarte rezistent si rezista la abraziune..Ca si inaintas folosesc ,in funcrie de curentul apei,leader mai subtire sau mai gros,si nu din fluorocarboane cu pretentii,ci fire pentru pescuitul crapului,de culoare verzuie.Momentan,am o rola de ''kevlon''-ceva no name,cu pretentii de ''fluorocarbon coated''.Sint multumit de el,ca si rezistenta la nod si abraziune.
Fir de 10lb,folosesc doar iarna,cind se cer gramaje mai mici,si pestii nu sint atit de vigurosi in drill.Vara nu dau cu fir sub 20lb,mai ales unde sint obstacole..la 20 lb,grosimea leaderului este de 0.45,dar uneori dau si cu 0.60,cind e vorba de mustaciosi..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns