Pescuit somn pitic.

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Re: Pescuit somn pitic.

Mesaj de Cucu Ionel » 20 Ian 2013, 21:46

Eu am incercat cu el la stiuca, dupa ce i-am taiat tepii cu o foarfeca, din lipsa de carasei. Am avut un atac doar, in cele doua partide in care l-am incercat, fara finalizare din pacate. Se pare ca are un colorit care nu prea atrage sau stiuca se cam fereste de el dupa ce o fi patit-o cu tepii piticaniei! :evil:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru!

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Re: Pescuit somn pitic.

Mesaj de luci_t » 21 Ian 2013, 19:08

Cucu Ionel scrie:Eu am incercat cu el la stiuca, dupa ce i-am taiat tepii cu o foarfeca, din lipsa de carasei. Am avut un atac doar, in cele doua partide in care l-am incercat, fara finalizare din pacate. Se pare ca are un colorit care nu prea atrage sau stiuca se cam fereste de el dupa ce o fi patit-o cu tepii piticaniei! :evil:
Stiuca nu e proasta si au existat studii, in captivitate, cu stiuci care au impartit acvariul cu pesti galbeni, ea fiind obisnuita sa manace pestii argintii. Desi imparte aceeasi apa cu somnul pitic nu cred ca face parte din prada ei obisnuita.
Din ce stiu eu in apele din Romania doar somnul mananca negriciosii astia

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit somn pitic.

Mesaj de cipic » 21 Ian 2013, 21:00

Eu cred ca stiuca,salaul si somnul nu-i haleste din cauza tepilor!!! M-am intepat de cateva ori in acei tepi si m-a durut mana nu degetul unde m-am intepat c-am 2 zile!!! Am prins foarte multi la twister cu el in gura si exemplare peste 300 gr!!! De ce spun ca nu-i haleste cei trei rapitori, pentru k mi s-a intamplat sa pescuiesc pe o apa care tinea foarte mult rapitor si somn pitic la un loc, practic la 3 lanseuri se prindea cate un somn pitic cu twister-ul in gura, erau milioane si se simteau pe fir, dar tot ce a insemnat rapitor prins si retinut din apa aia nu a avut in stomac nici o dracovenie din asta, desi ar fi avut din belsug hrana!!!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Pescuit somn pitic.

Mesaj de tudor » 21 Ian 2013, 22:29

Somnul ii mananca fara probleme cu tepi cu tot. Nu sta sa se gandeasca daca inteapa sau ba ! :mrgreen:

Scrie răspuns