Pescuit pe rauri in Prahova

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Pescuit pe rauri in Prahova

Mesaj de rcorbu » 03 Mar 2011, 22:44

Pescari din Prahova pe unde a-ti mai colindat in 2010 ?
Ce ape din jurul nostru vi s-au parut interesante si ce capturi ?
Permisele unde le veti face ?

Cateva intrebari cu care sper sa dezvoltam acest topic.
Stiu ca nu prea avem cu ce sa ne laudam in afara de Paltinu si Maneciu, iar ca ape curgatoare Ialomita pare cea mai promitatoare.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Mesaj de rcorbu » 22 Mai 2011, 15:18

Tot eu sa mai adaug cate ceva.
Dupa prohibitei vreau sa incerc Ialomita langa podul de pe DN1, la intrare in Ciolpani
Curentul este mai slab deoarece s-a indiguit raul in zona respectiva.
Oricum ma astept la ceva clean
Vineri am vazut vre-o 2 "braconieri", in zona respectiva dar in aval de lucrari, ceea ce inseamna ca ceva peste tot este pe acolo

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Mesaj de ranga » 22 Mai 2011, 17:02

Pe Teleajen nu ai incercat ?

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Mesaj de rcorbu » 22 Mai 2011, 21:53

Inca nu.
Ma tenteaza la podul de la Blejoi, am auzit ca s-ar fi prins clean frumusel acolo.
O zona buna am vazut mai jos de podul de la manastirea Zamfira dar daca lucreaza cei cu balastiera tulbura toata apa.
Oricum astept sa se termine prohibitia ca sa-mi incerc norocul si in acea zona.

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de D_ali » 23 Mai 2011, 09:51

Pe Ialomita in zona Ciolpani, am pescuit-o eu acum ceva vreme.
Mi s-a parut o zona mai greu accesibila pentru pescarii comozi, pentru ca vegetatia abundenta de pe maluri te obliga sa pescuiesti mai mult din apa. Poate si asta-i motivul pentru care nu se-nghesuie foarte multi in zona. (aici fac referire la zona aval de pod)
Un alt inconvenient era balastiera din amonte de pod care avea prostul obicei sa-ti tulbure apa cand ti-era lumea mai draga... :lol:
Insa, in cele cateva ore matinale, pana-n orele 11-12, cand inceapeau baietii sa (te) "lucreze", aveai tot timpul sa faci o partida buna.
Zona respectiva este parca mai saraca in "locuri bune" decat cea de la Crivina (de exemplu), dar si mai putin batuta de plasele braconierilor, cel putin la momentul cand am pescuit eu pe-acolo.
O alta zona interesanta este in raza sau mai bine zis aval de satul Catunu...

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Mesaj de rcorbu » 23 Mai 2011, 17:17

De 2 luni incoace am vazut apa limpede si dimineata si seara, dar in ultimele doua saptamani cam tulbure, posibil datorita ploilor
Intradevar zona are maluri abrupte si pomi de-a lungul malului, cam un fel de crang, dar asta ma face sa cred ca pot fi si capturi interesante.
La Crivina, mai sus de baraj, este alta treaba, dar din pacate este si zona braconata cu plasele.
Zona Ibrianu - Finta pare iar cu ceva locuri bune, da vara e lunga si poate fara prea multe ploi.

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de D_ali » 24 Mai 2011, 11:49

La Ciolpani am facut cam 15-20 de partide acum 3-4 ani, cand megeam la cineva in zona, de aceea spun ca n-am date recente.
Raul (locurile) se schimba destul de des mai ales dupa viiturile care au trecut peste el in anii ce-au urmat si este posibil ca ceea ce stiam eu sa nu mai fie valabil.
In orice caz (ca fapt divers) am facut partide faine pe-acolo, insa nu cu capturi notabile ca gabarit ci mai degraba ca numar. Am prins si pesti de 700-800 gr., dar majoriatea erau "clasic" de 250-300 gr.
In zona Crivina pescuiesc din copilarie si cred ca prima artificiala lansata la apa am facut-o acolo. Am amintiri faine din zona asta si partide memorabile la clean.

Lasand la o parte toate "nenorocirile" la care este supus acest rau, mai apare si o diferenta considerabila de debit, intre ce era si ce este... Daca acum 10-15 ani vara, debitul minim era undeva la -90, acum este undeva la -150/-180 (chiar) si conteaza mult aspectul acesta.(mai usor de "strecurat" cu plasele, mai multe zone colmatate, mai putine locuri adanci, etc)

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Mesaj de rcorbu » 24 Mai 2011, 13:51

Oricum Ialomita ramane deocamdata cea mai buna apa, pentru pescuitul la clean, din apropierea Ploiestiului.
Restul sunt varza.

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de D_ali » 24 Mai 2011, 14:12

Daca vorbim stric de clean, sunt 100% de acord.
Oricum cleanul Ialomitei, fie vorba-ntre-noi, este destul de "prietenos" cu pescarul, incomparabil cu ceea ce se-ntampla prin zonele montane sau submontane.
Insa are un tipic anume cu care eu m-am obisnuit, sau poate doar pentru mine conteaza, nu-mi propun sa fac "postulate".
Tot in Prahova mai exista Teleajenul si Telejenelul si cand vorbesc de cele doua ma refer strict la zona amonte de barajul de la Maneciu. Principial vizand pastravul, practic activand mai mult cleanul... sunt povesti si aici.
Pentru conversatii mai in amanunt poti activa "privat-ul" (MP), ca oricum nu se prea se-nghesuie multa lume la subiectul in discutie...dar nu-i musai...

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Mesaj de rcorbu » 24 Mai 2011, 17:13

Sincer prefer sa discutam aici mai mult pentru a "pescuii" si alti unditari din zona care frecventeza aceste ape.
Pe Prahova nu am fost demult, am auzit ca s-ar fi inmultit si pestele, caci raul are un istoric nu foarte bun datorita poluarii, iar acum a balastierelor.
Teleajenul este saracut in peste, chiar si in zona barajului Maneciu.
Am fost asta vara in coada lacului si in afara unei zone frumoase si cativa clenuti nu am prins mare lucru si nici alti 4 pescari care stateau pe acolo.
Dupa baraj apa este foarte mica pana in apropiere de manastirea Zamfira unde primeste un afluent care-i mai da ceva apa.
Mai jos de Ploiesti nu mai stiu.
Pe Telejenel am fost odata demuuult, si zona este superba.
Un rau intradevar bun este Buzaul - clean, scobar, mreana si chiar daca se mai da drumul la apa de la baraj tot se merita sa faci un drum, din Ploiesti zic.
Ialomita ramane oricum cel mai accesibil rau.
Apropo stiam ca odata era si ceva carasel pe rau, dar nu am prins.

Scrie răspuns