Pescuit pe rauri in Prahova

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Mesaj de rcorbu » 08 Iun 2011, 19:52

Treaba este ca politia vine la cererea ANPA + concesionar si nu doar a concesionarului.
Nu cred ca politistul va controla fara sa fie insotit de cineva de specialitate, iar cei de la AR sigur nu vor intreprinde asemenea actiuni
Asa ca ramane intre tine si asociatie, care e mai tare in argumentarea legii

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Mesaj de rcorbu » 13 Iun 2011, 19:04

Ca sa nu fac un alt topic as vre sa continui si cu o stare a apelor pe care le vad.
De exemplu: Vineri 10 iunie Ialomita - zona DN1 Ciolpani - tulbure, motiv - probabil ploile.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Mesaj de rcorbu » 21 Iun 2011, 17:30

Astazi Ialomita tinde sa scada si tulburica

Avatar utilizator
adrian25
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 29 Dec 2007, 08:21
Localitate: Bucuresti / Piatra Neamt

Mesaj de adrian25 » 19 Iul 2011, 22:50

mai postez odata aici, scuze ca nu am gasit topicul mai devreme, dar pare a fi mai in tema cu apele din prahova, si mai ales cu cele "administrate" de "penes curcanul", scuze de inversiune, rog un moderator sa modifice la topicul Barajul Paltinu, ms
am fost la pescuit pe paltinu, cu permis anpa, toate bune si frumoase pana cand:
-am ajuns pe baraj, iar langa parcarea de rulote era un panou:
"Zona de pescuit
Administrator Penes Curcanul, conform aut nr.....din ......
Pescuitul este permis doar cu acordul administratorului"
am facut o poza la acel panou cu tel unui prieten, o voi posta cat de curand pot intra inb posesia ei

1) pe site-ul anpa , la tabelele pt filiala muntenia asiciatia penea nu apare decat cu raul sabar, cum poate avea si paltinul cu numar de aurizatie, si toate cele?
asta e, plec mai spre coada, imi gasesc un loc, pe la 7 vane un mandru taran reprezenatnt de asociatie, sa-mi faca permis, sau sa-mi mi-l vizeze pe cel deja existent, ii explic politicos ca am anpa, il vede, imi arata si el cateva permise goale de completat la fata locului, si carnete de menru aferente asociatiei, motivand ca pe paltinu ( si lacul mai jos de cheia, imi scapa numele) se poate pescui doar daca esti membru "penes"
si daca imi fac carnetul cu permis pe loc, costa 65 ron, din care am drept la pescuit 7 zile, nu mai stau sa-i explic ca era batut in cap si o tinea mortis pe-a lui, il suna pe sefu, il pune la tel pe speaker, vb ala ca nu am ce cauta acolo fara acordul lui, etc, etc, il las sa vb pana se plcitisesc, inchide tel intr-un tarziu, si-mi vad de ale mele, taranul ofticat pelaca bolborosind, urandu-i fir intins...
Laughing Laughing
2) pe la amiaza vine seful cred, unul mai serios, imbracat "regulamentar" in camasa verde si pantaloni camuflaj (taranul era in pantaloni scurti si camasa rosie Laughing ), eu stateam la masa la umbra cu lanseta lana mine, m-a vazut, n-a zis nimic, a plecat mia departe pe la ceilalti pescati, la unuii le-a completat ceva si au ramas la pescuit, cu unii s-a certat si i-a trimis acasa......n-am mai avut chef de convingere si cu asta, am mai stat putin, el a plecat, apoi mi-am vazut iar de pescuit

-daca intraver are lacul in concesiune, de ce nu recunoaste anpa-ul de la alta asociatie si sa ceara doar daxa de 3/9/15 ron care e data oficial de anpa pt asociatia lor si DOAR pt raul sabar? ( nici unul din cei 2 nu a mentionat nimic de taxa saptamanala, lunara, anuala?)
-daca chiar are lacuri in administrate de ce nu apar pe site-ul anpa?

3) am prins 2 pou de salau la twister , 10 si 15 cm, un biban de 10 cm la rotativa, am mai vazut cativa cleni de aprox 20 cm in mal, nu au pus gura pe nimic, toti pestii eliberati
NU POTI ALEGE SA IMBATRANESTI SAU NU;
DAR POTI ALEGE SA EVOLUEZI

Avatar utilizator
adrian25
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 29 Dec 2007, 08:21
Localitate: Bucuresti / Piatra Neamt

Mesaj de adrian25 » 20 Iul 2011, 10:47

iata si pozele facute cu telefonul la panoul respectiv, aveti ceva explicatii?? @rcorbu, @fario?
Imagine
Imagine
contract nr 326 din 06/04/2011 facut cu AR sau ANPA? daca e cu ar nu are treaba cu pescuitul din cate am inteles, daca e cu ANPA, de ce nu apare pe site?
NU POTI ALEGE SA IMBATRANESTI SAU NU;
DAR POTI ALEGE SA EVOLUEZI

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Mesaj de rcorbu » 28 Iul 2011, 17:42

Din cata am vorbit cu ei, si poti sa le dai un telefon si sa ceri lamuriri, au concesionat de la APELE ROMANE
Dar A.R. nu au dreptul, prin statut si poti sa verifici pe siteul lor, sa concesioneze resursele acvatice ci doar luciul de apa pentru diverse activitati.
Parerea mea este ca au luat plasa cei de la Penes Curcanul si platesc niste bani degeaba la A.R., si nu au dreptul sa ceara bani pentru ceva ce nu au drept sa administreze.
Daca te plimbai cu barca este altceva
Doar DACA au o hartie prin care sa adevereasca ca au concesionat resursa acvatica de la A.R. si nu doar lacurile atunci au dreptate

Ia citeste oug 23 2008 art 23 alin 1, pe care il mentioneaza poza, o sa ai o surpriza
Parerea Mea

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Mesaj de rcorbu » 29 Iul 2011, 12:20

Ai venit din Bucuresti ca sa pescuiesti in barajul de la Maneciu ?
Locurile sunt frumoase dar nu cred ca se prea merita

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Mesaj de rcorbu » 30 Iul 2011, 09:21

Apropo..ma gandesc la o expeditie pe Buzau la scobar, scopul ar fi sa prindem ceva si sa-l aducem in Teleajen, Prahova sau Doftana
Ce parare aveti ?

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Mesaj de rcorbu » 04 Aug 2011, 18:21

Am trecut pe la Penes Curcanul si ei spun ca au concesionat de la Ministerul Mediului
Cand au facut controlul au probat cu acte prin care sa dovedeasca de unde au concesiunea ?

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Mesaj de rcorbu » 26 Aug 2011, 18:30

Joi pe data de 8 septembrie am sa fac din nou un drum pana pe raul Buzau la pescuit de scobar
Scopul este prinderea acestuia si eliberarea in raul Ialomit
Daca mai sunt doritori astept semnale

Scrie răspuns