Pescuit baraj Valea Draganului

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
bogdan_spinner
veteran
veteran
Mesaje: 2118
Membru din: 04 Iul 2011, 17:54

Pescuit baraj Valea Draganului

Mesaj de bogdan_spinner » 12 Aug 2014, 10:48

Va salut,
o sa am o excursie cu familia in Apuseni la Valea Draganului,
Poate cineva sa imi recomande ceva zone si hinturi legat de ce sa caut la ce si cu sa pescuiesc?
Este vreo restrictie sau taxa speciala pentru acea zona?
stiu ca este si un rau/vale/parau pe acolo, are peste?
In zona sunt pastrav, clean mreana, biban?
Sa imi iau si ceva micro jiguri cu mine sau merge doar la voblere si linguri mici?
"Pocaiti-va si credeti in Evanghelia lui Isus Hristos"

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Pescuit baraj Valea Draganului

Mesaj de danone » 15 Aug 2014, 17:29

Cred ca vrei sa pescuiesti in amonte de barajul Floroiu. In aval pe vale nu prea ai ce pescui. Poti pescui pe lac insa ai nevoie de o barca pt ca nivelul apei este pana in padure , malul este aprupt si nu poti bate malurile la picior. E clean mult si ceva pastrav. Merge la vobler si rotative. Nu ai ce sa dai la gume pe acolo. Mai ai posibilitatea sa pescuiesti in sus de la coada lacului pe Dragan sau pe Craciunel. Nu stiu ce se mai prinde pt ca s-au facut amenajari hidro chiar la coada (microhidrocentrala).

bogdan_spinner
veteran
veteran
Mesaje: 2118
Membru din: 04 Iul 2011, 17:54

Re: Pescuit baraj Valea Draganului

Mesaj de bogdan_spinner » 15 Aug 2014, 21:18

am fost ieri si azi si pe vale si pe barajul Dragan,

un boistean si multi cleni ca palma la lingurita nr 0, nu stiu topografia locului chiar deloc dar sunt locuri frumoase, am pescuit in imediata vecinatate a barajului, langa un deversor sau ceva canal, am vazut carduri intregi de cleni.

Mai pescuiau la troling, dar tot ceva in gen 20 cm prindeau. Mi-a parut rau ca nu am gasit pastravul decat in pastravarie.
"Pocaiti-va si credeti in Evanghelia lui Isus Hristos"

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Pescuit baraj Valea Draganului

Mesaj de danone » 17 Aug 2014, 08:45

Pe cleanul cel mare il gasesti doar pe partea inaccesibila(fara drum). Iti trbuie barca. Am prins clean de 40-50 cm. Cred ca zilele urmatoare dau o tura cu barca pe acolo sa vad cum mai sta treaba .Nu am mai fost din iunie.

boby sj
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 08 Iul 2014, 15:57

Re: Pescuit baraj Valea Draganului

Mesaj de boby sj » 07 Aug 2015, 22:49

Pe rau in amonte de baraj mai este ceva pastrav sau s-a terminat odata cu microhidrocentralele?

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Re: Pescuit baraj Valea Draganului

Mesaj de bondan » 08 Aug 2015, 18:10

Mai este pastrav dar nu foarte mult. Pacat de apa aia super faina. Oricum merita pescuit si mai ales eliberat cat de mult.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Pescuit baraj Valea Draganului

Mesaj de danone » 09 Aug 2015, 12:20

Pescuit din barca pe lac , joi 6 august.Stop. Vreme- superba fara nori, vant , precipitatii si valuri. Stop. Naluci utilizate - voblere si rotative.Stop. Trasaturi - aproape zero.Stop. Capturi, cleni mici (20 cm) cam 15 buc eliberati toti. Stop. Singurul unul mare si sinucigas (cred) de cca 35 cm.Stop. Dupa aia pe raul Dragan cam 2 km in sus la rotativa mica 00. Stop. Doar cleniti si pastraviori de pana la 15 cm. Stop. Minihidrocentrale sunt pana in pu_a STOP.STOP.STOP.
Mesaj trasmis de Dan , un mare iubitor al natuirii , al pescuitului si al relaxarii in natura.
P.S. Pentru cei care viziteaza locatia , din suflet ii rog sa-si care gunoaiele (peturi, doze Al , etc) pt ca e pacat de contaminarea peisajului salbatic.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Pescuit baraj Valea Draganului

Mesaj de lazarini » 07 Apr 2017, 09:28

Se poate cateva informatii de actualitate legate de cai de acces, starea drumurilor si variante de a cobora la lac pentru a pune barca (pneumatica) pe apa?
Multumesc.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Pescuit baraj Valea Draganului

Mesaj de danone » 08 Apr 2017, 20:11

Dupa informatiile celor de la apele romane nivelul apei este foarte scazut ( http://www.rowater.ro/Volume%20lacuri%2 ... Items.aspx ). Astea inseamna ca accesul la luciul apei este fdestul de dificil.
Pana la lac se ajunge din drumul national Cluj-Oradea luand-o pe Valea Draganului din satul cu acelasi nume, urmand raul si localitatile Tranis si Lunca Visagului, circa 25 km pana la baraj. Drumul este asfaltat dar plombat. Nu cunosc starea actuala dar in toamna lui 2016 era acceptabilb, se putea circula cu 60-70 km/h.
In zona de acces cu barca la apa eu am 3 variante:
1.Pe la coada scurta (Valea Sebiselului) - pe drumul principal ( care vine de Valea draganului)se trece de intersectia care duce la baraj, si mai sus cu cateva sute de metri se face la stanga pe un drum forestier care s-a asfaltat aproape pana la coada lacului (aprox.6 km). Dupa ce se trece podul peste Sebisel se face la stanga pe un alt drum care o ia pe partea cealalta a lacului.Cu siguranta gramada de gunoaie lasata de turisti te va face sa nu ratezi locul.
2.Pe la coada lunga a lacului (Valea Draganului)- dupa ce treci barajul se merge pe drumul forestier cam 9-10 km pana se ajunge la confluenta Craciunelului cu Draganul, ca repere prima microhidrocentrala per dreapta si pe stanga un canton silvic. De acolo se face un drumeag la 180 de grade ce o ia inapoi spre baraj pe langa lac.
3. Dupa ce treci de baraj si dupa tunelul de aductiune prin care tasneste apa in lac, urmeaza o curba mare la dreapta cu podet peste un paraias. Dupa ce treci podetul, pe langa paraiasul respectiv se face o cararuie cu panta destul de lina care te duce prin padure dupa vreo 200 m la apa.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Pescuit baraj Valea Draganului

Mesaj de lazarini » 08 Apr 2017, 23:23

danone scrie:.
Mii de multumiri :respekt:

Scrie răspuns