Permise pescuit 2017

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de johnnybravo » 15 Feb 2017, 01:49

Da, nu se mai accepta pescari noi, in sfarsit o initiativa buna :)

pescarinromanica
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 18 Dec 2016, 22:57

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de pescarinromanica » 15 Feb 2017, 01:55

@jb: No offense pentru editarea de dincolo, dar trebuia s-o spun... Sunt convins ca esti de acord cu mine, dar poate ca e mai bine ca ai sters si nu au mai citit prea multi... :wink:

egroeg
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 20 Dec 2015, 12:56

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de egroeg » 19 Feb 2017, 13:04

La Iasi, am inteles ca Politia de Frontiera elibereaza PG-ul doar celor care au permis eliberat de o asociatie de pescari. Maine ma duc sa iau PG-ul.

De vreo cativa ani nu am mai platit cotizatie la nicio asociatie din Iasi si am platit doar chitanta la finante de 30 de lei. De ce? Pentru ca nu am vazut nimic din partea asociatiilor pe raul Prut. Aceeasi pescari cu 20 de lansete intinse in fiecare sezon si nu numai.

Daca intr-adevar PG-urile se dau doar membrilor unei asociatii o sa ii rog pe cei de la Frontiera sa imi arate daca pot baza legislativa a acesti decizii.

A, si daca cineva de aici stie o asociatie in Iasi care intr-adevar merita sa primeasca vreun ban de la mine il rog sa imi spuna.

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de mircea13 » 19 Feb 2017, 15:14

Permise pescuit pe 2017 conform legii Dragnea.
Vezi Art X dedesubt Art 23
http://www.senat.ro/Legis/PDF/2016/16b531FG.pdf
http://www.anpa.ro/category/s3-anpa/c3- ... ivsportiv/
Cele de mai sus le-am trimis si la politia de frontiera iasi cateva zile in urma
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de APSHD » 19 Feb 2017, 15:18

Din cite stiu eu Asociatia Prieteni Pescari din Iasi isi face treaba destul de bine.
Stiu deooarece am o relatie foarte buna de colaborare cu ei. Daca ai o alta parere poti sa o postezi aici. :respekt:

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de mircea13 » 19 Feb 2017, 15:24

Legea nr 1 din 6/1/2017 a fost publicata in Monitorul Oficial nr 15 /2017.S-a abrogat plata oricaror taxe si tarife pentru permisele de pescuit acestea urmand a fi eliberate gratuit pentru toti pescarii din Romania.
Du-te la Finantele publice cu chitanta si cere sa iti dea banii inapoi deoarece nu se mai plateste permisele de pescuit.Noteaza pe o hartie numarul legii de mai sus si insista sa iti dea banii inapoi.
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

egroeg
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 20 Dec 2015, 12:56

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de egroeg » 19 Feb 2017, 16:01

Anul acesta nu am platit nimic la Finante. Din Art. 23 inteleg ca asociatiile trebuie sa dea aceste permise fara sa perceapa vreo taxa sau sa conditioneze in vreun fel eliberarea lor. Mai mult, din ce stiu eu, nicio asociatie din Iasi nu a luat in administrare vreo bucatica din raul Prut. In conditiile acestea, cum mi se poate cere sa merg intai la o asociatie pentru a-mi da ce anume si in ce baza? A intrebat sora mea la Frontiera de la care asociatie sa vina cu hartia si i s-a spus ca nu se stie inca. Sa fie acolo una :)))))

Din punctul meu de vedere, o asociatie serioasa nu ar trebui sa depinda de cotizatiile membrilor pentru a-si face treaba. Sunt cred suficiente fonduri care pot fi accesate pentru protejarea naturii :)

Nu stiu daca asociatia respectiva isi face sau nu treaba bine. Deocamdata, de cand pescuiesc eu pe Prut, nu a venit nimeni, in afara de Politia de Frontiera, sa ma intrebe de sanatate.

Noi pescarii putem sa traim fara asociatii, dar asociatiile fara noi mai greu. Arata ca esti pus pe treaba si cu cel mai mare drag cotizez.

Avatar utilizator
draculetz
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 23 Apr 2011, 19:23
Localitate: Tg-Jiu

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de draculetz » 20 Feb 2017, 17:18

Pentru cei interesati.... in jud MH se pune PG -ul de la Politia de Frontiera doar cu copie Buletin si Permis pescuit ANPA. Nu mai trebuie sa faci parte dintr-o asociatie de pescuit cum au cerut pana saptamana trecuta

egroeg
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 20 Dec 2015, 12:56

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de egroeg » 20 Feb 2017, 20:18

Am fost la Frontiera azi, asa cum am promis. Sunt cel mai mare norocos de pe fata pamantului?! Nu cred... Totusi... Se pare ca am nimerit in ziua cand NU AI NEVOIE DE O ADEVERINTA DE LA VREO ASOCIATIE pentru viza de frontiera.

Am ajuns la amiaza. Lapovita nu prevestea nimic bun. Intru, intreb, surpriza! Program de eliberat vize de la 17.00. Ma uit la ceas, ora 13 si ceva. Ma uit la program, 9-11 sau 17-19. Bun. Hai macar sa intreb cu ce sa vin la 17.00. Doi domni la datorie. Unul spune: "Va trebuie copie dupa buletin si permisul ANPA". Zic oau! in gand si ma frec la urechi ca poate nu am auzit bine. Colegul numarul 2 insa tine sa imi strice zen-ul. "Trebuie adeverinta de la o asociatie constituita legal..." fac ochii mari si ma uit nedumerit la colegul numarul 1 pe care il iubeam deja si care, din fericire, nu a intarziat cu explicatia. "Azi e fara..." :))))))

Ma rog, cam asa a decurs, plus minus niste virgule. Am revenit la inspectorat in seara asta si am lasat copiile dupa permisul ANPA si buletin. Dupa viza ma pot duce incepand cu 6 martie. 10 zile lucratoare in care, evident, se mai pot intampla si modifica multe.

In concluzie, la Iasi azi a lapovitat si s-au primit cereri de eliberare PG doar cu buletinul si permisul ANPA. Ce-o fi maine, ne spune probabil Busu dupa stiri.

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de Maniacs » 20 Feb 2017, 23:17

Ce caterinca... Sa fie in toane bune si sa-ti elibereze documentul fara alte cereri suplimentare ...
Vremurile frumoase au trecut ...

Scrie răspuns