permise 2017

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
CISKO
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 241
Membru din: 18 Noi 2009, 13:39

Re: permise 2017

Mesaj de CISKO » 13 Ian 2017, 07:14

Legea 1/2017 privind eliminarea unor taxe si tarife, precum si pentru modificarea si completarea unor acte normative

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 15 din 6 ianuarie 2017

Art. X
Alineatul (1) al articolului 23 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.23/2008 privind pescuitul si acvacultura, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 180 din 10 martie 2008, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 317/2009, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 23
(1) Prin pescuit recreativ/sportiv se intelege pescuitul efectuat cu undita sau cu lanseta, in scop de agrement/performanta, pe baza unui permis nominal emis de catre administratorul resurselor acvatice vii si eliberat de acesta sau de asociatiile de pescari sportivi, dupa caz, fara perceperea de taxe si tarife."

pescarinromanica
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 18 Dec 2016, 22:57

Re: permise 2017

Mesaj de pescarinromanica » 13 Ian 2017, 22:37

Spring scrie:Va spun eu cum ar trebui sa se reorganizeze treburile.

1. Desfintarea asociatilor.(sunt doar o continuare mai moderata a AGVPS-ului comunist)

2. Permisele sa fie eliberate de ANPA. (nu vad de ce as plati cotizatie la o asociate si la ANPA) 100 de lei pe an ar aduna destui bani pentru programe de repopulare. Asa ar disparea si clica dintre ANPA si asociatii(sau conflictele)

3. Popularile sa fie facute de ANPA

4. Infiintarea de cluburi de pescari in locul asociatilor unde sa fie o cotizatie doar pt a plati o chirie, curtent, etc.

5. Cluburile sa fie organizate pe unitati teritoriale, comune, orase, in functie de ce ape sunt pe teritoriul administrativ.

6. TOTI Membrii cluburilor sa faca VOLUNTARIAT pentru eradicarea braconajului. (va asigur ca ar functiona)

7. Acord cu Jandarmeria si Politia pentru interventie rapida in urma unui apel telefonic.

8. Cu permisul sa poti pescui oriunde fara sa vina vre-un sef de asocitatie sa nu iti dea voie pt ca se crede pe tarlaua lu' tacsu.

Asa s-ar rezolva multeee!!!!

S-ar rezolva conflictele intre asociatii pentru ca nu ar mai fi asociatii, conflictele intre membrii si asociatii.
Se elimina posibilitatea ca presedintii de asociatii sa deturneze banii pescarilor pentru a-si popula baltile private cu caras.
S-ar taia craca AGVPS-ului, o himera comunista care nu mai are nici o legitimitate decat sa mascheze cardasia intre niste mafioti si braconieri.
S-ar reduce mult braconajul.
ANPA-ul nu va mai putea face cardasie cu "unii" pentru a favoriza anumite asociatii.

S-AR SIMPLIFICA TOTUL.

+ 1 ani puscarie cu executare pentru pescuit fara permis.
+ 5 ani pentru braconaj cu parasuta, grabla, coasa, japca, etc.
+ 10 ani pentru distrugerea habitatului piscicol: pescuit cu curent, etc.

Asa trebuie pusa problema, trebuiue taiat sistemul din radacina nu abureli si planuri de management facute de oameni fara pregatire in industria agro-piscicola, planuri care nu ar schimba nimic.
Asta scria Spring in IUNIE 2016: simplu si clar. Pacat ca la noi in Romanica... multi vad, putini pricep!

CISKO
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 241
Membru din: 18 Noi 2009, 13:39

Re: permise 2017

Mesaj de CISKO » 22 Feb 2017, 17:02


nila
senior
senior
Mesaje: 416
Membru din: 16 Sep 2010, 06:51
Localitate: bucuresti

Re: permise 2017

Mesaj de nila » 28 Feb 2017, 20:30

Am un prieten pe care l-am corupt sa treaca de la stationar la rapitor.
El n-a avut permis anul trecut (deh, balti private) , cum poate pescui legal week-endul asta pe Siret de exemplu ?
Nu vad nimic in decizia asta..

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: permise 2017

Mesaj de rcorbu » 28 Feb 2017, 21:29

nila scrie:Am un prieten pe care l-am corupt sa treaca de la stationar la rapitor.
El n-a avut permis anul trecut (deh, balti private) , cum poate pescui legal week-endul asta pe Siret de exemplu ?
Nu vad nimic in decizia asta..

Pentru a putea pescui pe apele publice trebuie sa posede in permis de pescuit eliberat ori de ANPA ( dar necesita in timp mai mare pentru eliberarea acestuia) ori apeleaza la o asociatie de pescari dar va trebui sa se inscrie in aceasta pentru obtinerea unui permis.

Art 1 din decizia respectiva te lamureste ca trebuie sa ai un permis de pescuit pentru a putea pescui legal.

kentanu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 08 Iun 2006, 20:53

Re: permise 2017

Mesaj de kentanu » 30 Aug 2017, 18:49

La ANPA Gorj n-am reusit sa fac rost de permisul de pescuit. A reusit cineva?
Inspectorul piscicol Pitigoi si-a schimbat numarul de telefon si a refuzat sa-l comunice pe cel nou, iar pe la birou a trecut de doua ori tot anul, desi are program de eliberare permise doar lunea, intre 10.00 si 14.00. Cred ca e pe mana cu infractorii de la ajvps Gorj, astia cu vanatoarea.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16033
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: permise 2017

Mesaj de adrian99 » 31 Aug 2017, 08:44

poti sa faci o sesizare...la ANPA Bucuresti


referitor la asociatiile de pescuit desi le-au fosta atribuite fonduri de pescuit n-au incheiat contractele nici pana la aceasta ora
prin urma n-au ce permise sa elibereze si nu cred ca o vor face pana la sfarsitul anului
ramane cel albastru,ANPA

Dan Bogdan 73
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 03 Oct 2017, 11:18

Re: permise 2017

Mesaj de Dan Bogdan 73 » 03 Oct 2017, 11:33

Buna ziua ,


Rog lamuriri !!
Daca am inteles bine ,pentru a putea pescui in mod legal in apele publice ,am nevoie de un permis eliberat de ANPA iar pentru apele concesionate unor asociatii ,as avea nevoie de inca unul....Nedorind sa fac parte din nicio asociatie ,doresc sa stiu cum ma pot informa (eventual online)despre situatia baltilor sau raurilor unde as vrea sa pescuiesc.Mi se pare normal sa evit intrarea in conflict cu ce care ar veni in control ,reprezentand o asociatie de pescari.

Va multumesc anticipat !

Scrie răspuns