Permis pescuit 2018

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
goodmans
senior
senior
Mesaje: 499
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de goodmans » 18 Ian 2018, 21:40

Pentru ape,paduri si pesti am iesit deja in strada de multe ori.Am iesit ca sa schimbam Romania cu totul dar pestele,desi de la cap se impute,putrezeste cu totul.Nu am avut cu cine...din pacate.

Am cautat si pe APC21.Pe ei i-am vizat initial dar sint cam dezorganizati.Site-ul lasa de dorit si nu am obtinut informatiile dorite.Nici de actiuni de combatere a braconajului nu am mai auzit.
Sincer,sint dispus sa sustin financiar orice organizatie care demonstreaza prin fapte ca lupta cu braconierii.Doar in speranta ca voi ajunge vreodata sa pescuiesc pe ape publice asa cum facea bunicul meu,cu permis,aproape de casa si cu rezultate.
Are rost sa spun ca in 2017 am avut peste 40 partide pe privat la 140 lei /partida cu deplasari de 300km/weekend?
As da oricand banii astia doar ca sa nu mai alerg cu masina de nebun.Sa pot pescui pe Dambovita,Herastrau,Floreasca sau Tei.

Stima.

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de mircea13 » 20 Ian 2018, 07:58

AVPS Iasi a inceput sa elibereze permise pe 2018 emise de ANPA. Permisul intreg costa 160 lei iar pentru persoane trecute de 65 ani 50% respectiv 80 lei.
Ce e curios cei care nu au vizat permisul de pescuit in anii 2016 si 2017 la AVPS Iasi vor trebui sa plateasca o amenda de 200 lei plus costul permisului pe anul 2018.
AVPS Iasi este singura asociatie din Iasi autorizata de ANPA sa elibereze permise de pescuit pe 2018 deoarece alte asociatii nu s-au prezentat la licitatie
http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... oldova.PDF
rulati pana la anexa nr 6 si cititi.
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 20 Ian 2018, 13:46

mircea,poate a inceput sa elibereze permisele de pescuit de culoare alba,care sunt atribuite asociatiilor care au zone in concesiune.pe cel albastru doar inpectorul piscicol zonal
amenzi?in baza a ce...?masuri abuzive care artrebui atacte in instanta

iar de vizat nu aveau ce sa vizeze decat carnetul de membru
insa degaeaba discutam aici;dupa atatea pagini scrise majoritatea nu disting intre carnetul de membru si permisul de pescuit.... :shock:

mergeti sa vizati permisul de pescuit...la asociatii :wallbash:

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de mircea13 » 21 Ian 2018, 07:44

Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
Marciano
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 05 Ian 2015, 13:42
Localitate: SONA

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de Marciano » 21 Ian 2018, 08:29

Nu mai vreau sa fiu membru de "partid" la AJVPS Fagaras dar vreau sa pescuiesc legal. Ce trebuie sa fac pentru a obtine permisul de pescuit pe anul 2018 fara a fi nevoie sa platesc cotizatia de membru de "partid"?
Pisces natare oportet

goodmans
senior
senior
Mesaje: 499
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de goodmans » 21 Ian 2018, 12:23

Marciano scrie:Nu mai vreau sa fiu membru de "partid" la AJVPS Fagaras dar vreau sa pescuiesc legal. Ce trebuie sa fac pentru a obtine permisul de pescuit pe anul 2018 fara a fi nevoie sa platesc cotizatia de membru de "partid"?
Nu ai de ales decat daca vrei sa pescuiesti pe ape neconcesionate/neatribuite.Cate or mai fi ramas din ele.
Asta te impinge sa te documentezi foarte foarte bine ca sa nu te trezesti ca iti sare vreunul in spinare ca e apa lu` tac-su.

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de mircea13 » 21 Ian 2018, 15:18

@MARCIANO
Vezi aici ruland la pagina 3
http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... lvania.pdf
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 21 Ian 2018, 15:46

totul este la nivel de "hartie"...de ce spun asta:cea mai mare parte din AGVPS-uri nu au permisele albe eliberate pentru zonele pe care le-au(urmeaza)sa le concesioneze.
pe teren nu se intamapla nimic-nu pot demonstra ca sunt concesionari de la km x pana la km y.in continuare pacalesc oamenii,le iau banii si nu fac nimic pentru ape,asa cum n-au facut nici in trecut si nu vor face nici pe viitor.pana nu se despart in asociatii de pescuit si asociatii de vanatoare,cu taxe care sa se reflecte asupra zonelor concesionate nu va fi nicio schimbare.momentan traiesc din taxa de vanatoare si din "cotizatiile"vanatorilor straini.

vreti sa pescuiti legal-obtineti permisul albastru si daca vine cineva sa intrebe le cereti hartiile prin care sa demonstreze ca sunt concesionarii zonelor

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de lazarini » 21 Ian 2018, 18:35

adrian99 scrie:totul este la nivel de "hartie"...de ce spun asta:cea mai mare parte din AGVPS-uri nu au permisele albe eliberate pentru zonele pe care le-au(urmeaza)sa le concesioneze.
pe teren nu se intamapla nimic-nu pot demonstra ca sunt concesionari de la km x pana la km y.in continuare pacalesc oamenii,le iau banii si nu fac nimic pentru ape,asa cum n-au facut nici in trecut si nu vor face nici pe viitor.pana nu se despart in asociatii de pescuit si asociatii de vanatoare,cu taxe care sa se reflecte asupra zonelor concesionate nu va fi nicio schimbare.momentan traiesc din taxa de vanatoare si din "cotizatiile"vanatorilor straini.

vreti sa pescuiti legal-obtineti permisul albastru si daca vine cineva sa intrebe le cereti hartiile prin care sa demonstreze ca sunt concesionarii zonelor
Nu mai da sfaturi din astea aiurea, ca nu tu vei plati pentru deranjul celor care vor avea parte de scandal pe malul apei, in loc de pescuit.
La Arad (ca exemplu) in baza unei hotarari judecatoresti de recunoastere a unor contracte incheiate inainte de revolutie (!!!) AJVPS-ul local stapaneste aproape tot ce inseamna ape curgatoare (Mures, Crisul ALb, Crisul Negru, Teuz), plus alte doua balti dobandite in urma licitatiei din toamna anului trecut. Ar mai fi doua asociatii care au luat si ele cate ceva, dar apele lor nu prea prezinta interes pentru pescari.
Cotizatia anualala AJVPS-ul local pe 2018 este de 100 lei, din care 20 lei pentru populari (zic ei), 25 lei la ANPA (acei 25% conform contract), restul fiind utilizat pentru acoperirea cheltuielilor curente. Odata cu vizarea carnetelor de membru se elibereaza si permisele de culoare alba emise de ANPA, deci afirmatiile tale nu se sustin. Contractele s-au semnat, permisele albe sunt tiparite si distribuite in cea mai mare parte catre asociatii.

Sfatul meu pentru 2018:

- obligatoriu permis albastru, niciodata nu veti stii cand ajungeti sa pescuiti pe Dunare sau intr-o apa neatribuita, deci e bine sa fiti pregatiti pentru orice eventualitate (mai ales ca desteptii de la ANPA au program de gravide, deci dureaza pana intrii in posesia lui);

- pentru restul apelor informati-va cu atentie inainte de a pleca la pescuit, cel mai bine ar fi sa incepeti cu inspectorul ANPA din zona.
De principiu sunt trei categorii de ape:
- ape atribuite in baza unor hotarari judecatoresti;
- ape atribuite in baza licitatiilor de anul trecut (aici e mai simplu, pe site-ul ANPA se pot vizualiza rezultatele acestor licitatii);
- ape neatribuite, care au acelasi regim ca si Dunarea si bratele sale sau Marea Neagra.
Pentru apele din primele doua categorii aveti nevoie de permis alb emis de ANPA si eliberat de asociatia care le are in administrare, in timp ce pentru cea de-a treia categorie este suficient permisul albastru.
Drept urmare, discutiile cu cei in masura a da informatii (fie inspectorul ANPA, fie membrii asociatiei care isi revendica vreun drept) trebuie obligatoriu sa plece de la clarificarea statutului apelor in care doriti sa pescuiti. Cereti ca orice afirmatie sa fie sustinuta cu chestiuni concrete (contract de utilizare, hotarare judecatoreasca, etc), si daca lucrurile sunt probate atunci nu va ramane decat sa va conformati. Daca e vorba de asociatie, odata cu plata cotizatiei insistati asupra necesitatii eliberarii permisului de culoare alba - daca refuzul este sustinut de neprimirea acestora atunci cereti o data clara si reveniti.

Si ce e mai important: nu dati banii de pomana, a trecut vremea monopolului. Exista suficiente alternative (amenajari private, apele altei asociatii, Ungaria - asta pentru noi, cei din vest :) ) pentru a-i forta pe cei care au pus mana pe ape sa arate ca si merita sa incaseze banii.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 21 Ian 2018, 20:19

. Cereti ca orice afirmatie sa fie sustinuta cu chestiuni concrete (contract de utilizare, hotarare judecatoreasca, etc), si daca lucrurile sunt probate atunci nu va ramane decat sa va conformati.


lazarini,exact am spus si eu in postarea anteriora....daca o spui tu suna altfel?

ce zici de spetaurmatoare: daca te intalnesti cu reprezentantii ajvps-ului pe malul apei si le ceri sa-ti prezinte documentele invocate mai sus dar te lovesti de refuzul lor si esti amendat.ce o sa faci;ajungi in instanta sa contesti procesul verbal?

referitor la permisele albe-de unde ai tu informatii ca sunt tiparite si sunt gata de a fi distribuite catre aociatii?daca la Arad se intampla asa inseamna ca la fel merg treburile in restul tarii?nu stii ca la voi in Vest este altfel(adica mai bine) :D pe la noi in Est lucrurile merg mai greu,nu sunt oameni asa priceputi..in a "conduce" :wink:

daca tot esti atat de bine informat poate ne spui cine are drept de control pe apele din Romania(concesionate sau nu)

Scrie răspuns