Permis pescuit 2018

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de Maniacs » 16 Ian 2018, 21:48

sosoktm scrie:Pai ala de anul trecut era valabil si in 2018?....doh...
Pe verso putea fi adăugată foarte simplu o ștampilă cu anul in curs ...
Cum zice și adrian la noi ca la nimeni, am avut versiune de permis plastifiat cu posibilitate de adaugare vize și l-am transformat intr-un carton pe care-l schimbăm anual ...
Vremurile frumoase au trecut ...

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de sosoktm » 17 Ian 2018, 10:52

toti am avut plasticul de care zici, insa eu nu stiu ca pe spatele cardului in cauza sa se fi pus viza. Da, posibilitatea exista, insa n-am auzit pe nimeni ca a primit "vigneta" de lipit pe spatele plasticului.Cel putin nu al ANPA bucuresti.
Realist, problema nu este ca primim un card anual sau unul multianual ci multele modificari legislative, nesimtirea unor bugetari care nu au nici o jena sa tina oamenii in frig la cozi, prin eliberarea permiselor o singura zi pe saptamana, cadrul "gri" privind reciprocitatea, etc.
Nu vad o problema in a se percepe o taxa mai mare decat in anii anteriori , pentru afilierea la diverse asociatii , cata vreme respectivele asociatii au si grija de apela pe care le gestioneaza. Din punctul meu de vedere, acest management privat este singura cale prin care se poate reduce nivelul braconajului pe apele interioare (mai putin delta, care are alte particularitati).
Fara sa dau o conotatie politica, este interesant daca ar putea confirma cineva informat daca 25% din incasarile asociatilor se duc la bugetul de stat. Asta ca sa ne fie clar in ce masura pescuitul e gratuit :)).

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16033
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 17 Ian 2018, 11:16

sorine,vechiul permis(plastifiat)era foarte bine gandit-pe verso avea loc de vignete(8ani).s-a dorit ca acele vignete sa fie cumparata de la oficiile postale,chisocuri de presa,asociatii.insa au aparut tot felul de piedici...persoane influente care doreau mentinerea ca organism unic al pescuitului si vanatorii AGVPS-ul...

referitor la banii obtinuti din achizitionarea permiselor(cand se plateau) banii ajungeau in bugetul statului insa nu se intorceau la ANPA...deci 0 finantare

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de APSHD » 17 Ian 2018, 11:44

sosoktm scrie: Fara sa dau o conotatie politica, este interesant daca ar putea confirma cineva informat daca 25% din incasarile asociatilor se duc la bugetul de stat. Asta ca sa ne fie clar in ce masura pescuitul e gratuit :)).
Da este corect ANPA nu elibereaza Permise numai dupa achitarea 25% din cotizatii dovedite cu acte contabile justificative .
Dar s-a lovit de o problema majora tot mai multe Asociatii au cotizatii de la 1-50 de lei restul sunt donatii s-au au alte atribuiri . Cunosc o Asociatie care are Cotizatia 0 lei , iar incasarile de la pescari le-a trecut in contabilitate drept DONATII. :respekt:

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de sosoktm » 17 Ian 2018, 12:04

@adrian....stiu ce zici, logica era buna/normala. Se pierdea insa controlul pe cascaval, caciulitul pe la cate un bioru, etc. Colegu' sugera ca al lui permis putea fi valabil si in 2018. Putea, dar numa` daca nu se schimba legea :)
@apshd....multumesc pentru lamurire. Jos palaria pentru cei care au trecut cotizatia ca donatie, dand elegant la bot bugetului de stat. Daca insa acei bani se vor duce pe altceva decat pe ce ar trebui....atunci e doar o inlocuire a hotului vechi de catre unul nou. In contextul in care multe ape au ajuns in gestionarea ajvps-urilor...treaba e moarta deja in cotet.
@maniacs....am primit acum PG ul de Giurgiu. Nu se dezmint cei de acolo, promptitudine maxima.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de lazarini » 17 Ian 2018, 12:53

APSHD scrie: Da este corect ANPA nu elibereaza Permise numai dupa achitarea 25% din cotizatii dovedite cu acte contabile justificative .:
Fraza asta nu are logica.
Asociatiile elibereaza permisele ANPA (de culoare alba) la momentul platii cotizatiei de membru pentru anul in curs (ieri am intrat personal in posesia unui astfel de permis, odata cu plata cotizatie pe 2018).
Daca ar fi valabila afirmatia ta nu s-ar putea intampla ceea ce am scris eu mai sus.
In realitate ANPA a distribuit catre fiecare asociatie care a incheiat contracte de utiizare un numar de permise conform solicitarii acesteia, permise care se distribuie ulterior catre membrii cotizanti la momentul platii cotizatiei anuale.
Mai departe se aplica prevederile art.17 alin.2 ale Ordinului nr.60/2017:
”(2) Asociațiile de pescari în scop recreativ prezintă pentru fiecare trimestru, până la data de 10 a lunii următoare trimestrului, situația nominală actualizată a pescarilor în scop recreativ membri ai asociației.”
In baza acestor raportari se va stabili cat anume datoreaza fiecare asociatie catre ANPA, respectiv cat inseamna acei 25% din contravaloarea cotizatiilor de membru si a taxelor incasate de asociatie de la pescarii neafiliati sau cei care sunt membri ai altor asociatii. A se vedea in acest sens si prevederile art.5.1 si 5.2 din Contractul cadru.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16033
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 17 Ian 2018, 20:53

sorine,conform teoriei emise de tine privind "datul elegant la bot bugetului de stat"ar trebui ca nimeni sa nu mai plateasca taxe si impozite(banii colectati ajungand oriunde altundeva decat unde trebuie),sa ridicam evaziunea la nivel de arta(daca nu este deja)...ce mai sa incuiem tara si sa plecam(sau s-o lasam descuiata si s-o preia altcineva)...

iar chestia cu guvernarea...ca nu face nimic pentru ape,pesti,pescari...da este adevarat,insa tin sa-ti amintesc ca-n timpul mandatului premierului Boc tara noastra a avut 0 lei absorbtie fonduri europene la capitolul pescuit/acavacultura :shock:

deci...despre ce discutam?
atat timp cat pe acest forum sunt o groaza de sustinatori ai pescuitului in forma propusa de AGVPS,organism care ne reprezinta international si nu suntem pentru asociatii individuale pe pescuit..n-o sa se schimbe nimic..

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de sosoktm » 18 Ian 2018, 08:47

Adrian,
in prostia mea, insist sa urmaresc rationamentul conform caruia, am vazut ce a facut organul (ANPA, ministerul de resort, etc) in ultimii ani. Perceptia mea e ca a proliferat braconajul la un maxim istoric. De la sine nu va dispare iar actiunile de combatere costa...oricum ai privi-o. Masini, barci, oameni, etc.
Nu sustin o abordare antisitem, cand sistemul functioneaza, macar la un nivel decent. Dar, cata vreme cururile se latesc pe scaune in aparatul bugetar, conturile se ingrasa cu eleganta iar flautistele ajung in pozitii inalte....sa ma scuzi, dar platesc la sistem minimul necesar si legal.
Nu imi este prea clar daca ajvps urile se vor finanta acum exclusiv din contributiile membrilor, pt ca in acest caz, vor lesina de foame daca nu fac ce trebuie.


p.s. a venit si pg-ul te tulcea. Calarasi, ca de obicei, doarme :)

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de goodmans » 18 Ian 2018, 19:46

Eu,desi sint din Bucuresti si nu pescuiesc pe ape publice (deocamdata,oricum nu ai ce pescui)am ales sa imi fac permis la CRE Bacau.Asta pentru chestia cu reciprocitatea,in ideea ca voi pescui vreodata pe vreo apa arondata la vreo asociatie,in jurul Bucurestiului.
Sint singurii pe care i-am vazut luptand cu braconajul si chiar daca nu voi ajunge vreodata sa pescuiesc pe lacurile lor (Bacau sau galbeni) am simtit nevoia sa ii sustin prin acest demers.
Spre deosebire de ajps-uri si alte porcarii,baietii astia chiar se misca bine si la capitolul "birocratie".Nu prea exista.Prin cateva mailuri am primit/trimis documetatia,regulamente,teste grila pentru permis,etc

Urmeaza sa merg si la comunistii de la ANPA pt permisul albastru,saptamana viitoare.Sper sa nu bat drumul degeaba pentru ca astia nici la telefon nu raspund.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16033
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 18 Ian 2018, 20:17

godmanse,pentru anumite lucruri s-a iesit in strada.uneori a avut efectul scontat,alateori nu.insa pentru ape,pesti,paduri niciodata.daca ar fi un astfel de protest ai participa la el?
referitor la apele publice,da este adevarat ca nu mai sunt boagate ca odinioara insa daca tu n-ai avut rezultate nu inseamna ca sunt lipsite de viata...mergi,insista si ai sa ai rezultate.pentru mine cele mai multe partide sunt pe ape publice si crede-ma ofera satisfactii. de drept nu acaum 10 ani insa n-am ajuns(sper sa nu)incat sa le ocolesc pentru "bazine"

spuneai c-ai facut permis(de fapt ai devenit membru)la CRE intrucat ti-a placut modul de organizare si lupta inpotriva braconajului.daca nu stiai este o asociatie de pescuit care lupta(cu suscces)impotriva braconajului pe Snagov.puteai sa te inscri aici... :wink:

Scrie răspuns