Permis pescuit 2018

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de lazarini » 11 Dec 2017, 23:32

Cred ca cei de la ANPA au ales si ei oaia, site-ul lor s-a intepenit la comunicatul din septembrie privind rezultatele contestatiilor.
Nu ca pana acum ar fi excelat ei la capitolul transparenta....

Gabriel68
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 139
Membru din: 14 Apr 2014, 12:49

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de Gabriel68 » 30 Dec 2017, 12:53

Nu ma mira bulibaseala asta. Ar fi bine daca am sti pretul pentru permisul de pescuit. Fir intins tuturor. LA multi ani.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 30 Dec 2017, 13:46

gabriel,daca te-ai fi informat ai fi aflat ca permisul de pescuit(incepand cu anul 2017)este gratuit.daca nu apare nicio modificare va fi gratuit si anul viitor.se obtine de la sediul ANPA(Bucuresti)sau de la inspectorii piscicoli aferenti zonei.

in continuare sunt multi(inclusiv pe acest site)care nu deosebesc permisul de pescuit de carnetul de membru(AGVPS ori asociatii private).este foarte usor sa se obtina informatii si sa nu se mai deschida topicuri inutile

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de APSHD » 30 Dec 2017, 15:28

adrian99 scrie:gabriel,daca te-ai fi informat ai fi aflat ca permisul de pescuit(incepand cu anul 2017)este gratuit.daca nu apare nicio modificare va fi gratuit si anul viitor.se obtine de la sediul ANPA(Bucuresti)sau de la inspectorii piscicoli aferenti zonei.

in continuare sunt multi(inclusiv pe acest site)care nu deosebesc permisul de pescuit de carnetul de membru(AGVPS ori asociatii private).este foarte usor sa se obtina informatii si sa nu se mai deschida topicuri inutile

NUMAI COMUNISTII ASTEAPTA SA FIE CEVA GRATUIT

Nici sotia nu-mi da mincare gratuit . Numai daca vin cu salarul acasa. :respekt:

Gabriel68
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 139
Membru din: 14 Apr 2014, 12:49

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de Gabriel68 » 30 Dec 2017, 16:56

Adrian, multumesc pentru informatie.Eu am permis de pescuit de la APS Deva si am platit 77 ron reprezentind cv autorizatie Anpa+ cotizati pe anul 2017.Te intreb pe tine cum pot pescui in 2018 fara sa platesc acesti bani?.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 30 Dec 2017, 17:36

gabriel,agvps-ul taxeaza doar cotizatia de membru.aceasta poate sa difere de la un judet sau altul.ceea ce ai tu se numeste carnet de membru iar cotizatia nu-ti da dreptul(legal)dea pescui.au profitat de neinformarea pescarilor si au taxat in continuare,motivand ca platesc o taxa catre ANPA care nu mai exista.anul acesta s-a pescuit si mai mult ca sigur si anul viitor cu permisul de pescuit obtinut dupa cum ti-am indicat anterior.asociatiile de pescuit urmeaza sa incheie contracte cu ANPA pentru zonele de pescuit pentru care au depus dosare de concesionare.apoi vor putea distribui permisele de culoare alba membrilor.cei care nu fac parte din nicio asociatia insa vor dori sa pescuiasca pe zonele concesionate vor achita(per zi)pescuitul.asta numai dupa ce se vor semna contractele.cum anul 2017 se incheie va incepe o noua debandada si se va proceda la fel.

daca nu ai inteles sau nu ma crezi poti sa procedezi ca pana acum....

Gabriel68
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 139
Membru din: 14 Apr 2014, 12:49

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de Gabriel68 » 30 Dec 2017, 18:45

Adrian, multumesc pentru raspuns. Ai fost foarte corect la detalii. Sa inteleg ca in anul 2018 daca sint membru al unei asociatii de pescuit voi primi carnetul alb fara sa platesc nimic.? Sa inteleg ca putem pescui fara a plati nici o taxa? Si ce o sa le aratam celor care vin in control ? Pare foarte frumos dar daca e asa e perfect. La multi ani tuturor si fire intinse.

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de misulica70 » 30 Dec 2017, 20:27

Gabriel68 scrie: Sa inteleg ca putem pescui fara a plati nici o taxa? .

Ba pe naiba e bine asa,in ritmul la cum se braconeaza in scurt timp o sa pescuim in piscine mai degraba ca sa ai sansa sa ti-o traga la fund .
Ar trebui taxa ca sa aiba asociatiile care au bun simt sa faca controale,sa fuga dupa braconieri,sa dea amenzi ptr pesti luati sub dimensiune,si multe altele pe care le vad in fiecare zi cind merg la pescuit.
Chiar sint curios daca la Bacau unde a concesionat CRE se vor vedea efectele muncii depuse de baietii de acolo.
La noi in zona tot respectul ptr baietii de la BSC care impreuna cu jandarmii si frontiera incearca sa-i mai linisteasca pe fomisti.
Dar daca nu sint fonduri de unde bani de masini combustibil etc?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 30 Dec 2017, 20:36

daca este sa vina cineva in control pentru toate apele cu exceptia Deltei Dunarii se prezinta permisul albastru(eliberat de inspectorul piscicol zonal,ANPA.in Delta Dunarii se prezinta permisul de pescuit eliberat de ARBDD(0lei).despre asociatii am precizat anterior.in zonele de granita va trebui prezentat si PG-ul

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de oby 1 » 30 Dec 2017, 22:04

Problema e cu poliția de frontieră care nu eliberează pg fara chitanță de la asociatie...cel puțin așa a fost la iași dupa jumătatea lui ianuarie 2017

Scrie răspuns