Permis pescuit 2012!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
fanelul
veteran
veteran
Mesaje: 674
Membru din: 20 Aug 2009, 00:49

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de fanelul » 17 Mar 2012, 19:51

revenind la topic:
Cum ar fi fost daca biletul la targ ar fi costat 15 ron incat 5 ron din pret sa fi fost donat anpa? Sau anpa sa fii avut gratuitate la chiria unui chiosc de 12mp pentru eliberarea de permise? Cam ce aflux de vizitatori ar fi avut targul? Si ce incasari anpa-ul? Crapar de balta cu taxa sau turist pescar, toti ar fi luat un permis daca tot sunt acolo si cu bani pregatiti pt scule de pescuit. Oare s-or fi gandit macar la asta? AAAA, stati asa ca nu "s-au uns" rotitele de la tipografia aia de cartoane plastifiate...
Chiar ar fi fost un partener strategic pentru un targ de pescuit. :wallbash: :censored:
RX6 & Daiwa SS owner!

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de rcorbu » 17 Mar 2012, 20:01

Nu te mai agita ca in Aprilie vine prohibitia si poate pana la jumatea lui Iunie se fac si noile permise

fanelul
veteran
veteran
Mesaje: 674
Membru din: 20 Aug 2009, 00:49

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de fanelul » 17 Mar 2012, 20:13

eu nu ma agit. Ma enerveaza astia cu anpa-ul lor. Si, mama ce dulce e slujba la stat......
RX6 & Daiwa SS owner!

fanelul
veteran
veteran
Mesaje: 674
Membru din: 20 Aug 2009, 00:49

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de fanelul » 17 Mar 2012, 20:33

@ccclyon: am postat mai in spate raspunsul de la politia de frontiera apropo de PG si permisul ANPA
1. care este noima pt care mai exista acest PG? Adica pot sta cu cortul pe malul apei de frontiera, pot merge cu barca pe apa de frontiera dar daca am scos un bat de pescuit, hat cu amenda??? Macar daca incasati bani pt asta dar se mai si irosesc resurse aiurea....
2. de ce nu emiteti pg pt frontiera avand in vedere ca anpa a prelungit valabilitatea permiselor 2011 pana la emiterea permiselor 2012? Ca sa va ajut, dupa momentul emiterii permiselor 2012 puteti folosi o comunicare oficiala din partea anpa cum ca acest lucru s-a facut.
Multumesc
RX6 & Daiwa SS owner!

Avatar utilizator
moneytehnik
veteran
veteran
Mesaje: 644
Membru din: 04 Noi 2009, 21:03
Localitate: Dunărea

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de moneytehnik » 17 Mar 2012, 22:09

fanelul scrie: apropo de PG si permisul ANPA
1. care este noima pt care mai exista acest PG? Adica pot sta cu cortul pe malul apei de frontiera, pot merge cu barca pe apa de frontiera dar daca am scos un bat de pescuit, hat cu amenda??? Macar daca incasati bani pt asta dar se mai si irosesc resurse aiurea....
2. de ce nu emiteti pg pt frontiera avand in vedere ca anpa a prelungit valabilitatea permiselor 2011 pana la emiterea permiselor 2012? Ca sa va ajut, dupa momentul emiterii permiselor 2012 puteti folosi o comunicare oficiala din partea anpa cum ca acest lucru s-a facut.
Multumesc
Interbarile astea trebuie puse celor care au facut legea.
Poti sta cu cortul pe malul apei de frontiera fara avizul politiei(folcloric spus PG), oricum Politia de frt stie ca esti acolo dar nu poti naviga cu barca fara ”PG”. Una e sa fi la malul apei si alta e sa fi deja pe apa.
.............................................
Cred ca ”PG” va fi necesar doar la frontiera externa(Serbia, Moldova, Ukraina).
Dupa mine, aceasta prevedere a legii privind avizul PFR este aplicata ”pompieristic”si romaneste si cred ca va disparea curand.
O zi în care nu rîzi, e o zi pierduta. (Charlie Chaplin)

fanelul
veteran
veteran
Mesaje: 674
Membru din: 20 Aug 2009, 00:49

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de fanelul » 17 Mar 2012, 22:35

hai tchnik, poate poate politia de frontiera sa ne lumineze. Poate vrea sa zica ca lanseurile dincolo de jumatatea dunarii reprezinta traversari ale granitei si ca trebuie un tratat international ca sa recuperam montura de la statul vecin :roll:
RX6 & Daiwa SS owner!

Avatar utilizator
moneytehnik
veteran
veteran
Mesaje: 644
Membru din: 04 Noi 2009, 21:03
Localitate: Dunărea

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de moneytehnik » 17 Mar 2012, 23:57

Daca vrei sa fi luminat de politia de frontiera atunci adreseazale intrebarile pe adresa http://www.politiadefrontiera.ro/.
Eu nu sunt juristul lor si nici avocat. Dar mi se pare moral ca atunci cand te duci la pescuit cu barca pe Dunare intr-o zona de frontiera trebuie sa anunti autoritatile de acolo ca sa se stie de tine.Astfel elimini eventualele deranjuri survenite in urma vizitelor politistilor de frt.
..........................................................
Pentru mai multa lumina este O.U.G.105/2001 privind frontiera de stat.
O zi în care nu rîzi, e o zi pierduta. (Charlie Chaplin)

ccclyon
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: 14 Iun 2010, 13:57

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de ccclyon » 18 Mar 2012, 07:29

Acum am inteles. Voi vorbiti de Dunare si eu ma refeream la Prut in judetul Iasi. Se poate lua atitudine sunand la 0219590. :respekt:

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de apsalba » 18 Mar 2012, 09:47

Tavi scrie:
apsalba scrie:Concluzii corecte și la obiect. Este clar că toți plângăcioșii de pe acest forum se văd loviți profund în calitatea lor de colectori de bani fără să facă nimic.
Acești stimați domni, care se pretind marii apărători ai pescarilor sportivi (spre deosebire de mine care vreau să fac ceva pentru pescuitul sportiv) sunt doar niște populiști de duzină. Cred că diferența este evidentă. Dovada sunt litigiile câștigate împotriva tocmai acelora care ar trebui să facă o legislație corectă și să o mai și respecte. Diferența dintre mine și ei este una de fond. Eu sunt membru în Consiliul Național Consultativ pentru Pescuit, fac propuneri pentru îmbunătățirea legislației, iau cei menționați mai sus ori își varsă umorile aici sau cum sunt amărăștenii ăștia de la aps scobarul mă reclamă la ministru că dau permisele mai ieftin decât ei.
1. Ce ai facut pentru pescuitul sportiv?
Adica: e mai mult peste in vreo apa? E vreo apa cu conditii mai bune de pescuit?
Ai organizat vreun concurs sau campionat mai bun decat cele deja existente (organizate de altii)?
Federatiile si cluburile infiintate de tine au sponsorizat vreun lot la o competitie externa?
Concret, palpabil, ceva care sa simta un pescar oarecare ca e mai bine, ce ai facut?
2. Litigiile castigate? In urma lor ce s-a schimbat in bine ?
3. Propuneri legislative?
Care este propunerea legislativa facuta de tine si regasita in legislatia actuala si care a a avut o contributie la imbunatatirea pescuitului?
sper ca ai remarcat ca sunt toate verbe la trecut. Deci te intreb ce AI FACUT tu bine. Nu ce vrei sa faci sau VEI FACE dar nu finalizezi niciodata.
4.
apsalba scrie: Pentru cei care administrează asociații de pescuit sportiv ....știu foarte bine că încasările se duc pe ceva salarii sau pe câte o chermeză de doi lei.
Banii stransi de apsalba, FNPSR, cetate, apullum pe ce s-au dus?
Să le luăm pe rând.
1. Am fost printre primii care au înființat asociații neafiliate la AGVPSR și am spart monopolul acesteia.
2. Am câstigat procesele prin care AGVPSR vroia să ne desființeze pentru a-și păstra monopolul. Ce s-a schimbat? A scăzut prețul cotizațiilor care ajunseseră prohibitive pentru pescarii onești.
3. Propuneri legislative? În primul rând legea 317/2000 a fost 90% realizată pe propunerile mele. Toate proiectele de ordin de ministru se fac cu consultarea mea. Din păcate nu se ține cont de propunerile făcute și sunt obligat să anulez prin instanță aberațiile ANPA. Vezi cazul cu registrul de evidență.
Mulțumit? Nu pun la socoteală proiectele pe care le-am lansat și unele le-am finalizat.
Banii strânși din cotizații au fost folosiți pentru a trimite sportivii la competiții organizate de diferiți organizatori și pentru treburile curente ale asociației. Prietenii de la staționar ți-ar putea confirma că toți sportivii FNPSR participanți de exemplu la Cupa FNPSR au primit gratuit nadă și câte o găleată SENSAS, nu au plătit taxa de participare și au stat gratuit la hotelul Doripesco. Să spună cineva că nu este așa.
Apropo, Clubul muscă XIII, a făcut așa ceva?

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de Mister Fisherman » 18 Mar 2012, 11:10

Cat poate sa minta mascariciul asta ! :lol:
Cine sa-l bage pe el in semana la ANPA, cand aia s-au saturat de minciunile si imbarligatirile lui :lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Scrie răspuns