Permis pescuit 2012!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de cezar.ch » 23 Feb 2012, 19:54

jhonny scrie:Am vorbit la telefon cu cineva care a participat, deci informatii 100%, nu mi-a spus mai mult ca era la volan.
Se va bulversa totul, din ce mi-a spus.

Domnul Cezar.Ch ne faceti o sinteza?
Din păcate, problemele de la serviciu nu mi-au permis să fiu la faţa locului.
Dar au fost dnii. D.I Stoica (vicepreşedinte) şi I.Dumitrescu (secretar şi purtător de cuvant). Evident, m-au pus la curent.

1. Concluzii clare n-au prea fost. Cei de la ANPA (în frunte cu preşedintele Mănăilă) au aflat cu ocazia acestei şedinţe că nu fac farte dintre instituţiile publice AUTORIZATE să solicite, prelucreze şi stocheze date personale ale cetăţenilor (în primul rand CNP-ul). Trezit din buimăceala iniţială, preşedintele Mănăilă a afirmat că studiază posibilitatea ca permisele să fie transferate asociaţiilor, iar acestea să le personalizeze în faţa solicitantului şi cu acordul lui.
Practic, cardurile comandate vor avea lipite stickere, pe care să se poată scrie cu pixul aceste date.

Problema care rezultă este că individualii (neafiliaţii) răman în pom, iar cei care au plătit deja la Trezorerie îşi vor recupera banii doar pe cale judecătorească. ANPA a aflat şi faptul că asociaţiile (subiecte de drept privat) nu pot fi obligate să presteze gratuit pentru ne-membri. Nu stiu ce vor face.

2. S-a mai cerut ca asociaţiile să primească drept de control pe apele publice administrate de ele, adică să fie mandatate de ANPA pentru acţiuni de combatere a braconajului şi reabilitarea resursei piscicole (ASTA cerusem şi noi, dacă vă amintiţi, în materialul nostru colectiv, trimis la sfarsitul anului trecut la ANPA). Cei de la ANPA au răspuns că deocamdată Consiliul lor Consultativ a respins ideea, dar o vor repune pe tapet.

3. Asociaţiile din sistemul AGVPS au cerut preschimbarea Autorizaţiilor în Contracte de Concesiune în profil judeţean şi eliminarea asociaţiilor particulare (non-AGVPS). Proteste, hărmălaie, propunere respinsă.

4. Tot asociaţiile din sistemul AGVPS au propus obligativitatea asocierii (procurarea permiselor numai prin asociaţii). Propunere respinsă !
Aici a intervenit şi delegaţia APC 21 care a denunţat caracterul abuziv, nedrept (şi cam neconstituţional, la urma urmei).
Pană la urmă, se caută soluţii şi pentru rezolvarea individualilor, dar ANPA nu le-a identificat. Se vor gandi !

5. Pe la jumătatea şedinţei a apărut şi preşedintele unei anumite federaţii sportive, pe care nu-l numesc dar îl bănuiţi, care a vociferat tot timpul, a răcnit, a fost pus la punct cu argumente (orice om cu ceva bun simţ ar fi plecat acasă, dar nu şi el), la un moment dat a urlat că se grăbeşte, se duce la ANST să ia C.I.S-ul si şi-a continuat reprezentaţia pe culoare, însoţit de un cor de fluierături, huiduieli, cotcodăceli, etc.
Trebuie să vă relatez şi ce mai spun unii participanţi, că la plecare acest preşedinte părea viscolit de secreţiile bucale şi nazale cu care l-au onorat adversarii domniei sale.
Deşi nu aprob astfel de manifestări, în acest caz singular nu m-am revoltat prea tare.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de semlecangheorghe » 23 Feb 2012, 20:01

Nah bine, la ce ne putem astepta in Roamnia..ne inpaienjenim in legi care de care mai timpite..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

fanelul
veteran
veteran
Mesaje: 674
Membru din: 20 Aug 2009, 00:49

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de fanelul » 23 Feb 2012, 20:22

e clar ca asta, dpdv legal, e compromis!
RX6 & Daiwa SS owner!

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de rcorbu » 23 Feb 2012, 20:23

cezar.ch scrie:3. Asociaţiile din sistemul AGVPS au cerut preschimbarea Autorizaţiilor în Contracte de Concesiune în profil judeţean şi eliminarea asociaţiilor particulare (non-AGVPS). Proteste, hărmălaie, propunere respinsă.

4. Tot asociaţiile din sistemul AGVPS au propus obligativitatea asocierii (procurarea permiselor numai prin asociaţii). Propunere respinsă !
Aici a intervenit şi delegaţia APC 21 care a denunţat caracterul abuziv, nedrept (şi cam neconstituţional, la urma urmei).
Pană la urmă, se caută soluţii şi pentru rezolvarea individualilor, dar ANPA nu le-a identificat. Se vor gandi !
Va dati seama ce vrea AGVPS sa faca: sa impuna un monopol si sa mareasca cotizatiile de membru dupa bunul lor plac.
De exemplu in Ploiesti acum 2 ani am dat 80 RON taxa, anul trecut 50, ca a aparut concurenta, iar anul acesta tot 50 lei.
Dintr-o discutie telefonica referitoare la permisele ANPA si eliberarea lor ei va cotizatiile de membru un venit pentru salariile lor si nimic mai mult.
De fapt ei vor sa supravietuiasca impunand un monopol.
La fel si domnul xxx pe care il stim foarte bine.

Haideti sa le scriem celor de la ANPA cate o petitie prin care sa le cerem mentinerea in continuare a eliberarii permiselor ANPA de reprezentantii zonali.

Cine se baga ?

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de rcorbu » 23 Feb 2012, 20:29

Uite ca acum am vazut:
http://www.anpa.ro/index.php/component/ ... -aprs.html

Domnule Cezar stiti cumva mai este valabil anuntul ? vad ca este recent din 21 februarie.

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de cezar.ch » 23 Feb 2012, 20:38

rcorbu scrie:Uite ca acum am vazut:
http://www.anpa.ro/index.php/component/ ... -aprs.html

Domnule Cezar stiti cumva mai este valabil anuntul ? vad ca este recent din 21 februarie.
Da, anuntul este valabil. Dintr-o discutie cu cei de la ANPA Muntenia, am înţeles ca permisele ANPA 2011 vor fi valabile pană la emiterea primelor permise ANPA 2012.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de rcorbu » 23 Feb 2012, 20:53

In anuntul respectiv "În atenţia deţinătorilor de Autorizaţii de Pescuit Recreativ-Sportiv si a posesorilor de premise de Pescuit Recreativ-Sportiv nemembri" se face referire la anul 2012 si la modalitatea de procurare a permiselor ANPA pe 2012.
Deci cred ca treaba merge inainte ca si anul trecut.

steff
veteran
veteran
Mesaje: 1364
Membru din: 21 Ian 2012, 17:11

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de steff » 23 Feb 2012, 20:58

Sa-mi fie cu iertare dar eu chiar nu mai inteleg nimic. :?

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de jhonny » 23 Feb 2012, 21:02

NU, NU, nici o petitie,sedinta in plen la sediul ANPA, TRIMESTRIAL. Numai asa se pot rezolva problemele.
In noul context NOI trebuie sa venim cu PROPUNERI.
PS. Cred ca FFFF a primit ceea ce a cautat-PRIMA PARTE: (filmul are 136 de parti, ca serialele argentiniene)
PPS. Mai...FFFF fugi de aici cu CIS-ul tau ca ti-l ia pescarii si ti-l arunca in EBRO.

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de cezar.ch » 23 Feb 2012, 21:06

rcorbu scrie:In anuntul respectiv "În atenţia deţinătorilor de Autorizaţii de Pescuit Recreativ-Sportiv si a posesorilor de premise de Pescuit Recreativ-Sportiv nemembri" se face referire la anul 2012 si la modalitatea de procurare a permiselor ANPA pe 2012.
Deci cred ca treaba merge inainte ca si anul trecut.
Corect, dar eu mă refeream la Ord.MADR nr.297/2011, publicat in Mon.Of. din 5 ianuarie 2012, care nu a fost abrogat sau modificat.
Asta este actul normativ care prelungeste valabilitatea permiselor din 2011.

Scrie răspuns