Peridoc Niewiadow 450 kg

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Peridoc Niewiadow 450 kg

Mesaj de vali stratonov » 18 Dec 2016, 19:31

e varianta basic de care zici tu. normal ca poti sa o folosesti si asa. nu am zis ca nu. doar ca normal partea din fata a barcii nu e sustinuta de nimic (decat de rola de pe chila )acolo normal ar fi bine inca un rand de role .

cu cat barca e sustinuta in mai multe puncte cu atat e mai bine .
Cosmine barca e sustinuta in fata de V-ul din cauciuc tare si in plus e prinsa de cirligul de la capestan care e intins la maximum..
Nu uita ca barca are doar 84 kg...
Eu zic ca inginerii de la Thule ar fi montat role si in fata pt siguranta barcii daca considerau necesar chiar daca era cu ceva mai scum peridocul...
Eu l-am folosit asa 2 ani si consider ca e suficient asa cum e...ca se pot monta role sau "parapeti" nu contest , dar nu cred ca e cazul...

PS In orice caz nu se compara cu nici un peridoc fabricat prin Ro...din pacate. :wink:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Peridoc Niewiadow 450 kg

Mesaj de valeriu28 » 19 Dec 2016, 19:31

Vali, si eu sunt in cautarea unui peridoc, ti-am zis ca deja am inaintat discutii cu baietii de la Calarasi sus amintiti.

Acum, sa nu raman in ceatza totala, de ce zici ca e cel mai bun? mie sincer mi se pare un peridoc low cost, cu atat mai mult cu cat e designed by Thule ar trebui sa fie scump, plus import etc.
ce are in plus fata de alte modele?

Vreau doar sa inteleg, nu e o discutie in contradictoriu.
Eu i-am gasit pe baietii astia, (singurii din Ro care "deseneaza" peridoc pt 3-4 tone de barca) si mi-au zis ca-mi fac in 1000 eur peridoc de 750kg, cu troliu si sufa metalica, instalatia electrica pe led, roata de ghidaj, roata de rezerva, loc de urcat (langa roata), totul pe Knott, cu role siliconice si sine de sustinere mochetate.

acum, chiar ma gandesc sa-i sun pe astia de i-ai dat tu. dar tot nu inteleg de ce ii lauzi asa, si ce are peridocul tau si nu se gaseste in Romania.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Peridoc Niewiadow 450 kg

Mesaj de vali stratonov » 19 Dec 2016, 20:01

acum, chiar ma gandesc sa-i sun pe astia de i-ai dat tu. dar tot nu inteleg de ce ii lauzi asa, si ce are peridocul tau si nu se gaseste in Romania.
Valeriu nu e vorba de contardictie aici...am spus ca peridocul Brendenrup pe care el il am de apropae 2 ani e unul fff usor de folosit , urc si cobor barca de unul singur ceea ce e cel mai important pt mine...nu are nici o urma de utilizare dupa 2 ani, nu rugina nu indoituri nu sudura fisurata ,se pare ca materialul folosit e de alta calitate...

Are troliul de fabricatie americana cu banda nu cu cablu de sirma , troliu care functiuneaza in ambele sensuri fara buton de blocaj la vedere ...schimbi sensul rotind in acelasi sens ...nu stiu daca ma intelegi.
E super simplu si comod .

Am spus despre alte peridoace cumparate si fabricate in RO de prietenii de-ai mei care il cumparasera NOU si nu erau multumiti de ele...nici ca utilitate nici ca design si nici ca lucratura ...au regretat ca au dat banii pe ele mai ales ca diferenta nu era una fff mare.

Eu nu zic ca baietii cu care ai vorbit nu fac lucruri bune ...dar pina la proba contrarie.
Eu sunt multumit de Thule fara sa crezi cumva ca sunt "sponsorizat" de ei :D ...sper sa fi si tu multumit de ceea ce iti vei cumpara.
Spor
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Peridoc Niewiadow 450 kg

Mesaj de valeriu28 » 19 Dec 2016, 23:44

momentan adun pareri. si sa stii ca o sa-i sun si le cer o oferta pentru 5m. Merci de idee. o sa revin si eu cu un review dupa 1 an de utilizare.
acum, sunt in situatia colegului de mai sus, sper sa-mi iau ceva ok, ce-o fi, dar asta va fi prin februarie. la inceput de an trebuie sa dau comanda.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
Mihai Nicoara
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 27 Feb 2006, 11:08
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Peridoc Niewiadow 450 kg

Mesaj de Mihai Nicoara » 22 Dec 2016, 11:42

Asteptam o parere chiar dupa achizitie.... cred ca ar fi mai utila decât sa mai asteptam un an. :wink:

Radu_T
veteran
veteran
Mesaje: 755
Membru din: 30 Oct 2008, 10:26
Localitate: Alba-Iulia

Re: Peridoc Niewiadow 450 kg

Mesaj de Radu_T » 22 Dec 2016, 17:17

valeriu28 scrie:Vali, si eu sunt in cautarea unui peridoc, ti-am zis ca deja am inaintat discutii cu baietii de la Calarasi sus amintiti.

Acum, sa nu raman in ceatza totala, de ce zici ca e cel mai bun? mie sincer mi se pare un peridoc low cost, cu atat mai mult cu cat e designed by Thule ar trebui sa fie scump, plus import etc.
ce are in plus fata de alte modele?

Vreau doar sa inteleg, nu e o discutie in contradictoriu.
Eu i-am gasit pe baietii astia, (singurii din Ro care "deseneaza" peridoc pt 3-4 tone de barca) si mi-au zis ca-mi fac in 1000 eur peridoc de 750kg, cu troliu si sufa metalica, instalatia electrica pe led, roata de ghidaj, roata de rezerva, loc de urcat (langa roata), totul pe Knott, cu role siliconice si sine de sustinere mochetate.

acum, chiar ma gandesc sa-i sun pe astia de i-ai dat tu. dar tot nu inteleg de ce ii lauzi asa, si ce are peridocul tau si nu se gaseste in Romania.

Si eu am un peridoc facut de o firma din Sibiu...complet Knott..sistem de franare ..cupla..troliu... sine sustinere mochetate pentru 1000kg. La cat de solid este...tine mai mult ...cam lat dupa mine...dar facut foarte bine...pretu 1000 E. Daca vrei caut firma (nr.nu il mai am)...la mine a fost acasa a masurat dupa barca...firma serioasa.

Avatar utilizator
Mihai Nicoara
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 27 Feb 2006, 11:08
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Peridoc Niewiadow 450 kg

Mesaj de Mihai Nicoara » 22 Dec 2016, 17:33

"Daca vrei caut firma"

Desigur. Orice variantă e binevenita.

Radu_T
veteran
veteran
Mesaje: 755
Membru din: 30 Oct 2008, 10:26
Localitate: Alba-Iulia

Re: Peridoc Niewiadow 450 kg

Mesaj de Radu_T » 22 Dec 2016, 20:03

Firmei ii spune Pancar....Au si pagina online...

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Peridoc Niewiadow 450 kg

Mesaj de vali stratonov » 27 Dec 2016, 17:59

Radu_T scrie:Firmei ii spune Pancar....Au si pagina online...
Din pacate cam succinta prezentare...
Spun ca fac peridoacele la comanda clientului...nu tu pret , nu tu detalii...cam ambigu zic eu...
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Radu_T
veteran
veteran
Mesaje: 755
Membru din: 30 Oct 2008, 10:26
Localitate: Alba-Iulia

Re: Peridoc Niewiadow 450 kg

Mesaj de Radu_T » 28 Dec 2016, 18:14

vali stratonov scrie:
Radu_T scrie:Firmei ii spune Pancar....Au si pagina online...
Din pacate cam succinta prezentare...
Spun ca fac peridoacele la comanda clientului...nu tu pret , nu tu detalii...cam ambigu zic eu...
Vali ...eu am sunat..au venit...au masurat...si gata...galvanizat de 2 ori...daca vreti..pun poze

Scrie răspuns