Peridoc Niewiadow 450 kg

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Peridoc Niewiadow 450 kg

Mesaj de valeriu28 » 17 Dec 2016, 00:06

Vali, am sunat si eu la ei cred, acum cateva zile. Sincer mie nu mi-au facut o parere buna. Aceleasi jucarii, tot pe Knott sau pe AL-KO merg,
mi-au parut cam .... cand au zis ca o groaza de echipamente (necesare) sunt optionale. pai ce facem? incepem sa dam cate 100 eur pe fiecare, troliu, roata de ghidaj, roata de rezerva, lumini, ...etc
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Peridoc Niewiadow 450 kg

Mesaj de vali stratonov » 17 Dec 2016, 12:06

pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Peridoc Niewiadow 450 kg

Mesaj de vali stratonov » 17 Dec 2016, 12:14

incepem sa dam cate 100 eur pe fiecare, troliu, roata de ghidaj, roata de rezerva, lumini, ...etc
Valeriu ai partial dreptate...roata de ghidaj si cea e rezerva nu sunt in pret , dar luminile si troliul fac parte din echiparrea standard...
Roata de ghidaj e obligatoriu sa o ai si costa in jur de 100 roni , iar roata de rezerva ar trebui sa imi cumpar si eu...nu stiu cit costa si asi vrea si eu sa am , nu sti cind ai nevoie...

In rest peridocul e super usor de folosit si e fabricat in Danemarca sub licenta Thule ...asta spune multe , zic eu.
Posibil ca si cele fabricate in RO sa faca acelasi lucru , dar oamenii care si-au cumparat asa ceva nu prea sunt multumiti...in plus nou costa cu doar 200 -250 euro mai putin...
Acum fiecare face cum crede si mai corect citi bani e dispus sa investeasca ... :respekt:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
Mihai Nicoara
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 27 Feb 2006, 11:08
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Peridoc Niewiadow 450 kg

Mesaj de Mihai Nicoara » 17 Dec 2016, 12:17

Merci. Vad ca nu au niciun pret afisat. Presupun ca trebuie sa-i sun . O fi secret :D
P.S. Al tau e asa standard cu cele doua role laterale ?

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Peridoc Niewiadow 450 kg

Mesaj de vali stratonov » 17 Dec 2016, 12:35

Mihai Nicoara scrie:Merci. Vad ca nu au niciun pret afisat. Presupun ca trebuie sa-i sun . O fi secret :D
P.S. Al tau e asa standard cu cele doua role laterale ?
Da cu role si cabestan (e model american ) foarte usor de utilizat, dar fara roata de rezerva si fara roata de ghidaj...
Suna la tel ...pe sit nu au avut nicidata pretul afisat ...eu am factura la peridoc , parca 1024 euro ...nu stiu exact.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
Mihai Nicoara
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 27 Feb 2006, 11:08
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Peridoc Niewiadow 450 kg

Mesaj de Mihai Nicoara » 17 Dec 2016, 12:39

Se multumeste !
Oricum nu ma grabesc (pana in aprilie) asa ca orice varianta si sfat e
bine primita !

Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Peridoc Niewiadow 450 kg

Mesaj de mynu_cs » 17 Dec 2016, 14:50

Mihai Nicoara scrie:Se multumeste !
Oricum nu ma grabesc (pana in aprilie) asa ca orice varianta si sfat e
bine primita !

https://www.....ro/oferta/remorca-auto- ... 1;promoted

de asta iti spuneam.

foarte misto.

ala Branderup e f misto. da mai tre sa bagi bani in el zic eu. .. nu ajung doar rolele care le are.

astea care le-ai enumerat tu sunt jalnice.

am luat si eu asa cum ti-am zis. unu produs in ro si am ajuns sa ii schimb toate rolele instalatia electrica + o gramada de upgraduri care m-au dus impreuna cu peridocu peste pretul lui poseidon ala
"In fiecare zi ne batem joc
De pasari ,de iubire si de mare
Si nu bagam in sema ca in loc
Ramane un desert de disperare ."


Romulus Vulpescu

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Peridoc Niewiadow 450 kg

Mesaj de vali stratonov » 18 Dec 2016, 12:03

ala Branderup e f misto. da mai tre sa bagi bani in el zic eu. .. nu ajung doar rolele care le are.
Cosmine te contrazic putin...am barca si peridocul de aproape 2 ani si nu am simtit nevoia de alte role , in plus cred in ceea ce au conceput inginerii de la Thule , ar fi pus ei din concept role suplimentare daca era cazul ...
Posibil pt barci mai mari de 4 m sa necesite role suplimentare, barca fiind mai lunga si mai grea ...

In afara de roata de ghidaj care m-a costat 100 lei nu am facut nici o alta investitie ....ceea ce e intradevar necesar si cred ca nici un alt periodoc nu are in pachetul standard e roata de Rezerva ...

Da ma rog , fiecare are voie la o opinie... :respekt:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

radu matase
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 09 Dec 2013, 16:57

Re: Peridoc Niewiadow 450 kg

Mesaj de radu matase » 18 Dec 2016, 13:39

Salut
Am eu modelul asta de peridoc P415 cumparat in primavara din Tg Mures si sunt foarte multumit de el.Roata de sprijin si troliul sunt incluse in pret.Peridocul vine cu carte de identitate, omologare si nu trebuie sa mai mergi la RAR.Sistemul de role le-am facut singur.Troliul,roata de sprijin, cupla si puntea sunt Knot.
Il folosesc sa car o barca de aluminiu Smartliner care are 128 kg.

Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Peridoc Niewiadow 450 kg

Mesaj de mynu_cs » 18 Dec 2016, 14:01

vali stratonov scrie:
ala Branderup e f misto. da mai tre sa bagi bani in el zic eu. .. nu ajung doar rolele care le are.
Cosmine te contrazic putin...am barca si peridocul de aproape 2 ani si nu am simtit nevoia de alte role , in plus cred in ceea ce au conceput inginerii de la Thule , ar fi pus ei din concept role suplimentare daca era cazul ...
Posibil pt barci mai mari de 4 m sa necesite role suplimentare, barca fiind mai lunga si mai grea ...

In afara de roata de ghidaj care m-a costat 100 lei nu am facut nici o alta investitie ....ceea ce e intradevar necesar si cred ca nici un alt periodoc nu are in pachetul standard e roata de Rezerva ...

Da ma rog , fiecare are voie la o opinie... :respekt:
Ar fi pus ei dar costa mai mult peridocu

e varianta basic de care zici tu. normal ca poti sa o folosesti si asa. nu am zis ca nu. doar ca normal partea din fata a barcii nu e sustinuta de nimic (decat de rola de pe chila )acolo normal ar fi bine inca un rand de role .

cu cat barca e sustinuta in mai multe puncte cu atat e mai bine .
"In fiecare zi ne batem joc
De pasari ,de iubire si de mare
Si nu bagam in sema ca in loc
Ramane un desert de disperare ."


Romulus Vulpescu

Scrie răspuns