Pareri sonar spinning!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
bosssorin
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 02 Sep 2005, 19:33
Localitate: Bucuresti

Pareri sonar spinning!

Mesaj de bosssorin » 08 Dec 2017, 21:33

https://youtu.be/aNDVNOGEZ78
Doresc sa cumpar un sonar pentru spinning,sonar care sa il inlocuiasca pe fostul meu Elite 4 x HDI....si m-am gandit la acesta!
Ce parere aveti?
Mentionez bugetu este 800-900e!!
Multumesc!!

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Pareri sonar spinning!

Mesaj de makaveli » 10 Dec 2017, 18:49

Eu as alege un humminbird helix 7 cu de toate sau un garmin striker 7/9 plus.Cred ca te incadrezi in buget.
Garmin e cel mai user-frendly dar humminbird e cel mai avansat/complet.Lowrance nu imi prea place dar aici intervin gusturile personale.
Orice ai alege,sa aiba side view..dupa ce o probezi nu mai vrei altceva.Acoperi o suprafata foarte mare de apa repede.
Zander_Master

Avatar utilizator
bosssorin
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 02 Sep 2005, 19:33
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri sonar spinning!

Mesaj de bosssorin » 10 Dec 2017, 19:50

Multumesc! Despre Humminbird Helix am inteles ca ar fi mai slab decat acest model si anume : procesorul mai slab,unitatea de masura nu este metrica,sonda model vechi!Multumesc oricum ,mai astept ceva pareri ,poate chiar de la cei ce au acest model!

goodmans
senior
senior
Mesaje: 499
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Pareri sonar spinning!

Mesaj de goodmans » 10 Dec 2017, 21:26

Un top al sonarelor pe 2017 (nu mai retin exact de cine era facut) il dau pe asta pe care l-ai ales tu,ca fiind NR.1 calitate/pret.
Iar lowrance am inteles ca sint cei mai buni in tehnologia side-view.
Eu am garmin deci nu sint funboy si inainte am avut humminbird.Nu sonare de top adevarat,dar m-am documentat mult despre sonare in general.
Stima.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Pareri sonar spinning!

Mesaj de stefanflorin » 10 Dec 2017, 21:32

orice ar fi dar sa aiba touch screen :D
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
bosssorin
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 02 Sep 2005, 19:33
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri sonar spinning!

Mesaj de bosssorin » 10 Dec 2017, 23:38

stefanflorin scrie:orice ar fi dar sa aiba touch screen :D
:wallbash: ... :shock:

Avatar utilizator
bosssorin
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 02 Sep 2005, 19:33
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri sonar spinning!

Mesaj de bosssorin » 10 Dec 2017, 23:41

goodmans scrie:Un top al sonarelor pe 2017 (nu mai retin exact de cine era facut) il dau pe asta pe care l-ai ales tu,ca fiind NR.1 calitate/pret.
Iar lowrance am inteles ca sint cei mai buni in tehnologia side-view.
Eu am garmin deci nu sint funboy si inainte am avut humminbird.Nu sonare de top adevarat,dar m-am documentat mult despre sonare in general.
Stima.
Multumesc goodmans!!

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Pareri sonar spinning!

Mesaj de makaveli » 11 Dec 2017, 02:35

imposibil sa nu aiba sistema de masura metric.
Mai ai rabdare,poate apare ceva interesant in 2018 si o sa iti para rau.Am patit-o,m-am grabit sa iau striker 7 si la 2-3 luni a aparut 7 plus cu conectivitate wifi si harta in timp real.Harta nu ma intereseaza in mod deosebit,dar posibilitatea sa actualizezi sw e o imbunatatire majora.
Zander_Master

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Pareri sonar spinning!

Mesaj de sosoktm » 11 Dec 2017, 09:15

din pacate nu exista scurtaturi. Raport excelent calitate pret vei gasi sa modelele de maxim 2 ani, dar folosite. Bazandu-ma pe pestii pe care ii afisezi in poza de avatar, iti spun ca un side view de calitate il gasesti la modele mai scumpe decat bugetul tau. As alege ceva din gama 8/9 de la Hummi sau un Hds cat mai nou de la Lowrance.

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: Pareri sonar spinning!

Mesaj de Zoran Wiener » 11 Dec 2017, 14:27

bosssorin scrie:https://youtu.be/aNDVNOGEZ78
Doresc sa cumpar un sonar pentru spinning,sonar care sa il inlocuiasca pe fostul meu Elite 4 x HDI....si m-am gandit la acesta!
Ce parere aveti?
Mentionez bugetu este 800-900e!!
Multumesc!!
Fiecare producator de sonare are avantaje si dezavantaje la modelele ce le produce! Si fiecare pescar se orienteaza dupa buget, sa isi achizitioneze cel mai ok model!

De ex, la Elite 7 Ti Totalscan avantaj mare este Touch-Screen, putand astfel foarte usor si rapid pune puncte gps si memora, printr-o atingere cu degetul pe orice pozitie a ecranului. Daca nu ar avea ecran tactil, trebuie mers cu cursorul pina in marginea ecranului side-scan (dureaza, ptr mine ar fi enervant).

Un dezavantaj la Humminbird Helix 7 SI, nu are Touch-Screen, iar la Si nu are decit o singura frecventa, cea de 455 kHz. Acest model are inca sonda compacta, cea care a fost folosita si la 798 SI.
Iar urmatorul model, Helix 9, care se poate achizitiona cu sonda Mega SI, are acelasi pret ca si un HDS 9 gen 3 cu Totalscan: 1550-1600€.

Acu', fiecare tra sa stie ce doreste sa vada pe ecran, in limita bugetului sau: ii ajunge sa recunoasca o epava, sau un pom, sau vrea sa numere crengutele pomului?

Iti atasez 2 imagini facute cu HDS 7 gen 3 Totalscan la Dunare, adancimea apei 20m. Pe imaginea fishfinder se vede destul de rau, cu impuritati, fiind varteje puternice cu multe bule de aer:

Imagine

Imagine
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Scrie răspuns