Pareri sonar spinning!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Pareri sonar spinning!

Mesaj de makaveli » 11 Dec 2017, 14:38

goodmans scrie:Un top al sonarelor pe 2017 (nu mai retin exact de cine era facut) il dau pe asta pe care l-ai ales tu,ca fiind NR.1 calitate/pret.
Iar lowrance am inteles ca sint cei mai buni in tehnologia side-view.
Eu am garmin deci nu sint funboy si inainte am avut humminbird.Nu sonare de top adevarat,dar m-am documentat mult despre sonare in general.
Stima.
Probabil aici:

https://www.fishfinders.info/lowrance-hds-7-gen3-review

Din punctul meu de vedere nu merita diferenta de 250$ fata de helix 7.Cat despre side view nimeni nu bate humminbird.
Parca ma plateste humminbird sa le fac reclama :lol: dar nici vorba,e modelul care l-as fi cumparat eu in momentul respectiv dar mi s-a parut o afacere mai buna 7sv avand in vedere ca era cel mai ieftin disponibil cu chirp "peste tot",cu ecran de 7" si cu side view.
Zander_Master

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Pareri sonar spinning!

Mesaj de sosoktm » 20 Dec 2017, 09:19

asta cu side-ul e o discutie lunga. Da, hummi are cel mai jmecher side, dar doar daca nu ai nevoie de side pe distanta mai mare de 30 fts. Cand conteza sa poti "peria" mai rapid o suprafata mai mare, hummi ramane serios in urma. Cand pescuiesti la vertical jigging, garmin are avantaje interesante. La pescuit marin, un upgrade de transducer aduce imbunatatiri majore. Si tot asa.
In "pachet" insa intra si alte caracteristici, gen rezolutia ecranului, calitatea lui (utilizarea cu ochelari polarizati), timpii de raspuns, accesibilitati si detaliere harta, interconectivitate cu motoare electrice si alte device-uri sau motoare termice, posibilitatea de a folosi transducere aftermarket, etc etc. Daca bagi la oala toate astea, alegerea se poate complica si mai tare. Fiecare dintre producatorii mari are particularitati, plusuri si minusuri, ce insa au relevanta diferita pentru fiecare utilizator. Un antevorbitor, pescar specializat pe somn la clonc , nu are avantaje de la un sonar care are down view "emulat" din interpolarea celor 2 semnale de side, de exemplu.
Din fericire insa, la bugete de ordinul sutelor de euro/dolari, toate optiunile sunt in aceeasi zona de calitate, deci primeaza mai degraba o oferta buna, sa ramana si bani de un fir bengos, o naluca secreta, etc :)

Scrie răspuns