Parere lanseta spinning DRAGON

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

willi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 220
Membru din: 18 Oct 2015, 20:52

Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de willi » 16 Sep 2016, 20:23

Va rog ,daca este cineva care a pipait , pescuit lanseta Dragon nanolite XT 80 C SPINN 18 / 2,28 5-18G / sau ,SPINN 14 / 2.23 3-14G / . Ma intereseaza ptr.pescuit cu voblere de 5-7g si oscilante de 10-13g. :respekt: :respekt:

willi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 220
Membru din: 18 Oct 2015, 20:52

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de willi » 21 Sep 2016, 18:24

Chiar nu stie nimeni ,nimic ?

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de Pif. » 21 Sep 2016, 18:30

Salut ,io am avut doua lansete de la Dragon da seria mai veche Guide Select si mi au placut mult da le am rupt pe amandoua din vina mea...ma bate si pe mine gandul sa mi iau din astea mai noi ...cred ca sunt ok..

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de adrian99 » 22 Sep 2016, 08:14

Brandul Dragon(ca multe altele)nu este producator ci doar isi aplica eticheta pe diferite produse.in materi de blankuri colaboreaza cu cei de la Toray(in special pentru gama de top)

willi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 220
Membru din: 18 Oct 2015, 20:52

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de willi » 22 Sep 2016, 18:56

:respekt: :respekt: XT 80C Spinn 18 are doar 100gr ,am auzit ca-i buna de clean, dar pt.stiuci de 1 / 1 1/2 kg mie frica .cred ca blancu este foarte subtire,.Apropo cum ai reusit sa rupi 2 dragoane (accident sau cu pestele )

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de Pif. » 22 Sep 2016, 19:36

willi scrie::respekt: :respekt: XT 80C Spinn 18 are doar 100gr ,am auzit ca-i buna de clean, dar pt.stiuci de 1 / 1 1/2 kg mie frica .cred ca blancu este foarte subtire,.Apropo cum ai reusit sa rupi 2 dragoane (accident sau cu pestele )
Salut...nu ti fie frica ,rezista ..prima lanseta a fost un Chucki de 5 -25 g ..2,13 am rupt o la prima partida am alunecat pe bolovani si asta a fost da am apucat sa prind trei stiuci la oscilanta ...ce mi a pacut la ele a fost faptul ca erau universale ..mergeau foarte bine si cu gume si cu voblere .
A doua a fost un Dancer 3-18 g 2,05m am prins o gramada de pesti de la cleni la stiuci ..si pe gume si pe voblere ..l am rupt cu o marlita am prins o la un mal inalt si am vrut sa o ridic in bat ...stiuca sa zvarcolit si fiind unghiul prost sa rupt perfect zici `ca a fost taiat cu n laser ., :wallbash:
M ia parut foarte rau dupa ele da mi a trecut ...asta a fost poveste lor ... :respekt:

willi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 220
Membru din: 18 Oct 2015, 20:52

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de willi » 23 Sep 2016, 14:15

Salut am cautat DRAGOANELE pe care le-ai rupt... totusi ca pret erau superioare Dragonului despre care vb. si ca greutate erau peste 120gr , deci erau mai imbracate. La 100gr. cred ca au doar chiloti si maieul (Asta este baiul ).Sigur au blancul foita de tigara ,eu personal am rupt un SENTINEL de la FAVORITE , AVEA 95gr -2,28m (nu a fost nici vina mea nici a celui care mi la vandut ) avea blancul fff. subtire. DEAIA am spus ca mie frica cu betele astea usoare . :respekt:

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de Gogol » 23 Sep 2016, 15:38

Daca ti-e frica de betele usoare, vezi ca au in piata la obor niste araci de vie. :lol:

willi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 220
Membru din: 18 Oct 2015, 20:52

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de willi » 23 Sep 2016, 20:48

Cu aia pescuiam acum 40 de ani ,,, tu cu ce pescuiai in urma cu 40 de ani ,, oricum de gluma si misto suntem satui cu sfaturile stam mai prost pt. ca nu suntem in stare sa fim oameni .(bine nu toti ) :lol: :respekt:

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de tdum » 24 Sep 2016, 09:18

Pt. willi :
Salut. Nu trebuie sa te temi de betele usoare. Foarte rar se rup in dril. De regula se rup din lipsa de minciog, gafa, lip grip etc. sau accidental, lovite, strivite, la lansari suprasolicitante, sau in agataturi cand se trage de bat si nu de fir. Totusi, betele mai solide, nu necesita grija atat de mare, fiind mai putin sensibile. Nici acestea insa nu sunt indestructibile. Trebuie, cel mai bine, ca batul sa fie ales in concordanta cu scopul propus. Capturarea cleanului, salaului, somnului etc. presupune combouri diferite. De ex. batul cu care dau la Dunare la salau este mai solid decat cel de lac, fiindca de multe ori intra somn pescuind dupa salau. Acum 40 de ani imi construiam betele pt. pescuitul cleanului, din lemn de corn. Acum le fac din cel mai fin carbon...
Pacat ca nu este un coleg (Tito) prezent pe forum, ca iti spunea mult mai multe despre betele Dragon. Pretul betelor este o garantie relativa. Cea mai buna garantie este insa atitudinea si adordarea pescarului vis a vis de echipament. Cu respect, numai bine. Rew.

Scrie răspuns