Parere lanseta spinning DRAGON

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 928
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de andreisavin » 27 Oct 2016, 16:17

Am vandut-o pt ca era prea moale pt gustul meu...dupa cum am spus si mai sus, Vizor are alt blank...oricum e clar ca fiecare o tine pe a lui, asa ca nu are sens sa mai continuam discutia...ambele firme au modele bune si unele mai putin reusite...clar este ca raportul pret/calitate este unul excelent pentru ambele brand-uri.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de tito » 27 Oct 2016, 17:32

De acord cu tine, sunt marci mai scumpe care nu ofera calitatea celor de la Dragon sau Favorite. O lanseta care m-a dezamagit de la Dragon e modelul Guide Select, pe care sincer n-as da banii.

willi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 220
Membru din: 18 Oct 2015, 20:52

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de willi » 27 Oct 2016, 19:28

Pt.tito Cand am spus ca am tras cu firul intins m-am referit ( cu firul in lung ) dar cand sa dezagatat am ridicat batul fara sa vreau ., se mai intampla si dupa 35 ani de spinning, asta este ce a fost a fost, . Intre timp am fost la B-G F--H si am pipait si Dragoanele si Favoritele , este cam greu sa te hotaresti intr-o 1/2 de ora (atat aveam la dispozitie ) Tinand cont ca nu dau cu jiguri am ramas tot pe Favorit ,mi sa lipit de mana si nu-mi pare rau, deja am prins pesti frumosi cu ea . Cand o sa mai am ocazia sa merg la mag. o sa studiez mai bine Dragoanele ,vreau sa-mi iau si un Dragon mi-au plac. f.mult , dar cei de la mag. nu m-au ajutat f.mult (deloc )nici nu stiau pe unde au marfa , iar cand ii intrebai ceva iti raspundeau in doi peri.,(foarte dificili baieti.) :respekt:

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de tito » 28 Oct 2016, 17:35

Iti recomand achizitionarea unei lansete de la Dragon, cu oricare dintre modelele X-Treme,Nano Lite, Nano Force nu vei da gres, spun asta pentru ca am pescuit cu ele. In privinta delasarii celor de la B F, ai dreptate. Eu nu am mai trecut de ceva vreme pe acolo dar am inteles ca modelele mentionate de mine mai sus nu sunt in magazin, ci sunt aduse doar pe comanda, fara a avea posibilitatea sa le "pipai" pentru ati face o parere.
Sa pescuiesti cu placere cu noua achizitie...sper sa nu mai ai parte de accidente ca cel mentionat :) .

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de valeriu28 » 28 Oct 2016, 17:52

Willi, daca esti din Bucuresti pot sa ti-o arat pe a mea (Dragon nano force 2.35 - 4-21gr)

Dragon vs Favorite... eu am Dragon, il apar. unul care are Favorite zice ca-i mai buna a lui.
Ideea e ca sunt bete faine si favoritele, dar nu stiu ce blankuri au. cu siguranta sunt mai subtiri in carne decat toray-ul de la Dragon.

Am vrut asta primavara sa cumpar un Favorite de la crapmaniacul. il si pomenesc aici. lanseta foarte ok, pretul bun, dar m-a injurat putin. pe buna dreptate. pentru nehotarare. oricum am primit cadou alt bat, dar povestea e alta. eram cat p-aci sa ii iau batul, cand am probat un jig de 18 gr parca plus guma. se simtea destul de greu in bot. batul era dat max 28gr.
Acum, mi-ar fi fost teama sa dau cu ea la macar 25 grame in forta, si de multe ori nu te poti controla.
Parerea mea e ca puterea data pe ele nu e cea reala. lipsa de putere + blank subtire... eu nu m-as duce cu ea la tavaleala.

Dragonul de 4-21 pe care il am acum, arunca si linguri de 7grame, si slidere de 20 grame, si am incercat si 23-25 grame cu el. a aruncat fara probleme infipt in ea. pt mine e o lanseta universala. gume, linguri, voblere, salau, stiuca, avat, biban, si ce-o mai intra... Dumnezeu cu mila. o folosesc impreuna cu o mulineta shimano de 260 grame si un ygk 30lb. (foarte subtire)
Ce-mi place la ea e ca simti bibanoii din delta cum te lovesc pana in umar, simti si marlitzele nebune cum dau in linguri, si nu te lasa la greu nici cu bucati de 3kg.
Ce-i drept, peste 3kg incepe usor sa te lase senzatia de siguranta, dar sunt convins ca o mana talentata scoate orice dihanie cu ea.

am incercat si eu multe, dar dau un plus pentru Dragon. cu tot lacul lui, cu defecte, si ce-o mai zice lumea.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

willi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 220
Membru din: 18 Oct 2015, 20:52

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de willi » 28 Oct 2016, 18:28

Va multumesc. la amandoi pt. detali , din pacate sunt din BV si sunt foarte ocupat in acest sfarsit de an , abia mai fug cate 3-4 ore la 3-4 zile sa dau dupa coltoasa. Oricum cu cea ce mi-ati spus voi ,acum sunt mai hotarat sa-mi iau ceva de la DRAGON . Cam nasol cu distanta si traficul din Bucuresti , noroc ca au parcare cei de la B F ( barem atat ca-n rest sunt varza baieti )
Vad ca mai sunt si oameni de treaba pe Forumul acesta ., va doresc fire intinse . :respekt:

Avatar utilizator
wily91
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 25 Iul 2016, 22:58
Localitate: Timisoara

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de wily91 » 20 Feb 2018, 23:55

O parere despre aceasta lanseta?
http://www.totalfishing.ro/lanseta-drag ... 76655.html
O detine cineva? e numai de jic? e "ranga" sau mai merge si cate un vobler ?

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de stefanflorin » 21 Feb 2018, 07:27

wily91 scrie:O parere despre aceasta lanseta?
http://www.totalfishing.ro/lanseta-drag ... 76655.html
O detine cineva? e numai de jic? e "ranga" sau mai merge si cate un vobler ?
probabil nu duce 35g dar cu siguranta e pt. jig. E cam tare pe varf pt. voblere, mai repede potrivita pt. glidere.
Urasc atarnatorii!

Scrie răspuns