Parere lanseta spinning DRAGON

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

willi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 220
Membru din: 18 Oct 2015, 20:52

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de willi » 24 Sep 2016, 14:23

Ptr. tdum
Salut. Ai dreptate in cea ce spui , eu personal am rupt mai multe bete ,ultimul bat un Sentinel am agatat voblerul de o creanga uscata subtire si nu necesita sa intru in apa dupa el, am tras cu firu intins si creanga a cedad vobleru sa lovit de bat ,pe moment nu am dat importanta, dupa alte cateva lansari
vobleru sa agatat iar( in iarba ) am incercat sa-l dezagat dar batul a cedat. A CUI ESTE VINA ? Atunci am vazut cat este de gros blancu si am realizat ce sa intamplat. Iar despre bete ,,, primul bat de spinning al meu a fost GERMINA (cand au aparut pe piata ) AL 2-lea POSEIDON ,,, si multe altele,,, Din aceasta cauza sunt mai sceptic in alegerea urmatorului bat.
PESCUIESC 90% cu voblere 5-10 gr ,si 10 % cu oscilante pana in 13gr,(nu dau cu jiguri ) Iar pesti prinsi sunt stiuci pana in 1 1/2kg si cleni pana 1kg , dar anul acesta pana acum au papat tare prost. Iar despre LANSETA SENTINEL am doar cuvinte de lauda .simteam tot si nu prea rata . MERSI PTR. RASPUNS si fir intins ,,,,, :respekt: :respekt:

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de adrian99 » 24 Sep 2016, 15:51

tdum am vazut ca-ti construiesti lansete....mulinete pe cand? :D

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de tdum » 26 Sep 2016, 08:48

Pt. adrian99:
Salut. Deoarece intrebarea ta nu are legatura cu subiectul (topicul), am sa-ti raspund pe mesaj privat. Rew.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de tito » 26 Oct 2016, 16:56

willi scrie:Ptr. tdum
Salut. Ai dreptate in cea ce spui , eu personal am rupt mai multe bete ,ultimul bat un Sentinel am agatat voblerul de o creanga uscata subtire si nu necesita sa intru in apa dupa el, am tras cu firu intins si creanga a cedad vobleru sa lovit de bat ,pe moment nu am dat importanta, dupa alte cateva lansari
vobleru sa agatat iar( in iarba ) am incercat sa-l dezagat dar batul a cedat. A CUI ESTE VINA ? Atunci am vazut cat este de gros blancu si am realizat ce sa intamplat. Iar despre bete ,,, primul bat de spinning al meu a fost GERMINA (cand au aparut pe piata ) AL 2-lea POSEIDON ,,, si multe altele,,, Din aceasta cauza sunt mai sceptic in alegerea urmatorului bat.
PESCUIESC 90% cu voblere 5-10 gr ,si 10 % cu oscilante pana in 13gr,(nu dau cu jiguri ) Iar pesti prinsi sunt stiuci pana in 1 1/2kg si cleni pana 1kg , dar anul acesta pana acum au papat tare prost. Iar despre LANSETA SENTINEL am doar cuvinte de lauda .simteam tot si nu prea rata . MERSI PTR. RASPUNS si fir intins ,,,,, :respekt: :respekt:
Lansetele Dragon, modelele X-Treme, Nano Force, Nano Lite sunt exceptionale in pretul lor, ofera mai mult decat pretul platit, sunt usoare dar robuste fata de alte marci . Blank-urile sunt superioare celor de la Favorite, acestea fiind supradimensionate si mai fragile decat cele de la Dragon.

Vina este a ta, cand agati naluca ,tragi in lung de fir, mai ales in cazul in care aceasta e agatata foarte aproape de mal. Se putea intampla mai rau, voblerul sa-ti sara direct in ochi (de exemplu), asa ca mare atentie cand mai ajungi in situatii ca in cea expusa aici.

Acum depinde ce iti doresti... o lanseta cu care sa simti si comoda in pescuit (foarte usoara), sau una "nesimtita" cu multa rasina (rezistenta la abuzuri) si mai grea decat cele din prima categorie.

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 928
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de andreisavin » 27 Oct 2016, 08:37

Tito, poti sa sustii afirmatia ta de mai sus cu ceva date concrete?Cum ai ajuns la concluzia ca blankurile Favorite sunt fragile? Momentan am 2 lansete Favorite(un Vizor si un Rockstar) si nu am avut vreodata probleme...Cu Rockstar(care e un UL de pana in 5g) am scos bibani de 1 kg si am avut dril cu stiuca de 2 kg , fara sa am probleme sau macar emotii ca s-ar putea rupe.Ai rupt vreodata o lanseta Favorite? Ai testat ambele branduri? Em testat Dragon X-Treme Spinn21 si Favorite Vizor 2.1 MH si am mers pe Vizor si nu regret deloc aceasta decizie...Mie lansetele Dragon mi se par lucrate frumos si cam atat, plus ca mi se pare ca au prea mult lac pe blank...Vad ca utilizatorii de pe forum isi cam vand Dragon-urile...oare de ce?

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de tito » 27 Oct 2016, 09:36

andreisavin scrie:Tito, poti sa sustii afirmatia ta de mai sus cu ceva date concrete?Cum ai ajuns la concluzia ca blankurile Favorite sunt fragile? Momentan am 2 lansete Favorite(un Vizor si un Rockstar) si nu am avut vreodata probleme...Cu Rockstar(care e un UL de pana in 5g) am scos bibani de 1 kg si am avut dril cu stiuca de 2 kg , fara sa am probleme sau macar emotii ca s-ar putea rupe.Ai rupt vreodata o lanseta Favorite? Ai testat ambele branduri? Em testat Dragon X-Treme Spinn21 si Favorite Vizor 2.1 MH si am mers pe Vizor si nu regret deloc aceasta decizie...Mie lansetele Dragon mi se par lucrate frumos si cam atat, plus ca mi se pare ca au prea mult lac pe blank...Vad ca utilizatorii de pe forum isi cam vand Dragon-urile...oare de ce?
Nu ma refeream la faptul ca s-ar rupe in dril, am spus doar ca blank-urile de la Favorite imi par mai fragile (chiar daca sunt mai grele), nu sunt supradimensionate ci subdimensionate. Cu greutatea maxima data de producator cam gafaie.
Vorbesc in cunostinta de cauza, am pescuit cu Nano Force cat si cu Varita unui prieten (2.10m, 7-21gr) si asa cum spuneam cu jig de 17gr+guma Varita e la limita. In rest sunt lansete reusite, lucrate bine, cu componente de calitate, dar sunt sub Nano Force. Le-ai testat, sa inteleg ca ai pescuit cu ambele sau le-ai scuturat in magazin? Eu le-am pescuit si nu am gresit alegand Nano Force. Blank-ul Nano Force are o revenire mai rapida, lanseta e mai placuta in pescuit (cel putin dupa gusturile mele) , e mai usoara si mai senzitiva decat cea de la Favorite.
Si eu am scos la vanzare un Nano Force, dar nu pentru ca m-ar nemultumi ci datorita faptului ca am intrat in posesia altei lansete in aceeasi plaja de putere...o lanseta "de fitze", iar Nano Force nu e mai prejos decat aceasta doar ca pescuiesc pe rauri,in curent si aveam nevoie de o lanseta mai rigida. Asadar imi mentin parerea ca lansetele astea ofera mai mult decat pretul platit. Daca esti curios intreaba-i pe cei care le-au vandut de ce au facut-o !? Si eu am vazut multe lansete de la Favorite la vanzare si n-am stat sa ma intreb de ce au fost scoase la vanzare.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de Gogol » 27 Oct 2016, 13:22

/\ /\ /\
:lol:

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de tito » 27 Oct 2016, 14:49


Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 928
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de andreisavin » 27 Oct 2016, 15:05

Am avut si Varita(si varianta M si MH).Am vandut varianta MH aici pe forum.Posesorul inca o are si am fost impreuna la pescuit.Cand a dat cu Vizor a zis ca e mai senzitiva decat Varita. Eu nu contest ca Dragon face lansete bune, dar nu poti sa afirmi ca Favorite are blankuri fragile doar pt ca ti s-a parut ca Varita cu 17 grame gafaia...Oricum Varita e mai moale pe varf decat Vizor...As vrea sa vad X-treme-ul ala cum lucreaza cu 17 grame, sau mai bine acel Nano Force...Hai sa nu facem afirmatii gratuite fara sa avem o baza...

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Parere lanseta spinning DRAGON

Mesaj de tito » 27 Oct 2016, 15:32

Oare de ce ai vandut-o ? :) Se vede in clipurile postate diferenta rezervei de putere intre Varita care culmea e intr-o clasa superioara de putere si X-Treme.
Cu jig de 17gr, cu Nano Force poti lansa (cu grija insa, fara a te infige in bat), cu Varita nu am avut curaj sa lansez 17gr si nu recomand posesorilor sa o faca. Acum incepi sa te apropi de realitate...de la "sunt lucrate frumos si cam atat" ai ajuns la "eu nu contest ca Dragon face lansete bune". Asadar consider ca afirmatiile nu sunt gratuite, au o baza, Favorite sunt subdimensionate si nu au rezerva de putere pe care o au lansetele Dragon = blank-urile Dragon sunt mai reusite.

Scrie răspuns