OUG nr 85 din 28 nov 2016 modificata si actualizata

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: OUG nr 85 din 28 nov 2016 modificata si actualizata

Mesaj de johnnybravo » 28 Ian 2017, 12:15

In cazul concret expus de mine in baza carei legi sa te apere? Sa extrapolez, stau la Dunare 10 zile si ma intorc cu 50kg de peste, sau mi se strica lada frigorifica de acasa si imi mut pestii (200kg) la un prieten?

Si mai e un paragraf, il citez din memorie "tentativa se depseste" atat, sec :lol1:
Nu sunt in domeniu dar formularea legilor astea ar trebui imbunatatita.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: OUG nr 85 din 28 nov 2016 modificata si actualizata

Mesaj de rcorbu » 28 Ian 2017, 12:22

Eu as face sesizare la ANPA, sa zicem pentru ambiguitatea articolului respectiv, si as merge la pescuit cu raspunsul la mine.
Ce ti s-a intamplat tie se poate intampla oricui, indifferent ca a pescuit inDelta sau in alta parte.

Nu cred ca asociatia de pescuit poate rezolva problema, pentru ca uneori nici ei nu inteleg legislatia.
Iar tu vrei sa scapi cat mai repede nu sa te judeci, personal sau asociatia, cu jandarmii din Tulcea.

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: OUG nr 85 din 28 nov 2016 modificata si actualizata

Mesaj de Maniacs » 28 Ian 2017, 20:56

rcorbu scrie:Si ai luat amenda pentru "posesie" de pesti ?
Pentru campare ... De peste nu s-a interesat nimeni ... Bine in toamna a fost mai ciudata situatia, din 5 insi aveam doar eu permis de pescuit + acces (pe care-l achizitionasem cu ocazia primei amenzi) ... Restul baietilor nu au avut cum sa-si faca, ghiseul din Murighiol era inchis - cel ce elibera permise fiind bolnav ... Amenzile s-au dat la nivel de "gasca" si prima si a 2-a oara ...
Vremurile frumoase au trecut ...

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: OUG nr 85 din 28 nov 2016 modificata si actualizata

Mesaj de rcorbu » 28 Ian 2017, 21:46

Maniacs scrie:
rcorbu scrie:Si ai luat amenda pentru "posesie" de pesti ?
Pentru campare ... De peste nu s-a interesat nimeni ... Bine in toamna a fost mai ciudata situatia, din 5 insi aveam doar eu permis de pescuit + acces (pe care-l achizitionasem cu ocazia primei amenzi) ... Restul baietilor nu au avut cum sa-si faca, ghiseul din Murighiol era inchis - cel ce elibera permise fiind bolnav ... Amenzile s-au dat la nivel de "gasca" si prima si a 2-a oara ...

Atunci pentru "posesie " de peste a fost doar o "amenintare" ?
Am crezut ca ai luat amenda pentru lipsa acte provenienta pestilor.

Scrie răspuns