Nu mananca....

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

flaviusfish
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 04 Aug 2016, 15:25

Nu mananca....

Mesaj de flaviusfish » 02 Oct 2016, 18:50

"Bat" de o sapt p balta ce detine stiuca si nu prind nimic! Nici la oscilanta nici la vobler nici la rotativa! Balta are f multa vegetatie si f greu pot permite nalucilor sa evolueze mai jos de 40 cm de oglinda apei pt ca imd scot si iarba! Din ce am discutat cu pescarii de pe acolo fiind "mai clasici" au spus ca nu merge la "dealea" (oscilante,voblere...etc)

Sigurul lucru netestat de mine este ca nu am mers dimineata devreme sau mai spre seara sa incerc si atunci,proband si teoria ca mananca dimineata sau seara


Acum ma bate capu sa achizitionez niste naluci Westin ricky the roach si pike

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Nu mananca....

Mesaj de Gogol » 02 Oct 2016, 18:58

Eu zic sa te lasi de "meserie".

CTB76
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 28 Noi 2015, 22:35
Localitate: Timișoara

Re: Nu mananca....

Mesaj de CTB76 » 02 Oct 2016, 19:02

:mrgreen: Poate că nu prea e știucă ...

flaviusfish
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 04 Aug 2016, 15:25

Re: Nu mananca....

Mesaj de flaviusfish » 02 Oct 2016, 19:20

Gogol scrie:Eu zic sa te lasi de "meserie".
sa stii ca am stat si eu pe malul apei si m-am tot gandit la arma asta secreta

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Nu mananca....

Mesaj de misulica70 » 02 Oct 2016, 19:47

Daca este multa vegetatie atacuri sint?Normal daca este stiuca ar trebui sa haleasca la greu in zona.

flaviusfish
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 04 Aug 2016, 15:25

Re: Nu mananca....

Mesaj de flaviusfish » 02 Oct 2016, 22:25

misulica70 scrie:Daca este multa vegetatie atacuri sint?Normal daca este stiuca ar trebui sa haleasca la greu in zona.
Eu am aflat de balta respectiva doar de ceva timp,insa pescari batrani mi-au spus ca ea exista de multi ani...da ce sa-i faci,asta e daca am aflat numai acuma. pe balta s-ar fi luat capturi intre 5-8 kg cele mai mari. Atacuri nu am avut dar am observat pe la mal miscare ba chiar vazand exemplare de stiuca de peste 1 kg.

Oricum voi mai perservera in ceea ce priveste noua locatie si am sa caut sa ma interesez printre pescarii de spinning daca si ce artificiale se folosesc pe acolo!

Pt cine e din jud HD este vb de "balta lu Neacsu" de langa raul Strei

marcel gheorghita
senior
senior
Mesaje: 394
Membru din: 11 Dec 2005, 09:15
Localitate: Botosani

Re: Nu mananca....

Mesaj de marcel gheorghita » 03 Oct 2016, 12:11

In urma cu multi ani, cand eram la inceputurile vietii de spinningar, am pescuit de cateva ori pe o balta aproape la fel cum descrii tu - apa 10-20 cm deasupra ierbii, locuri putine de unde puteau lansa. Initial am dat la oscilanta lata, care nu cade rapis, trasa repede sa nu prinda iarba. Mai tarziu am prins la slidere Salmo, floating, de 7 cm. Cand a mai crescut iarba am dat la poper, la care taiam al 3-lea brat de la ancora.
Nu te da batut, incearca tot felul de naluci si vei avea satisfactii.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Nu mananca....

Mesaj de vali stratonov » 03 Oct 2016, 12:22

Foloseste cu incredere broaste, soricei folating , sau orice fel de nebiunii pe care le pot trage peste bradis.
Chiar daca vei rata mult din cauza ancorelor putin expuse pescuitul la "vedere" este senzational...
Incearca si nu vei regreta.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Nu mananca....

Mesaj de misulica70 » 03 Oct 2016, 18:43

vali stratonov scrie:Foloseste cu incredere broaste.
Cel mai fain pescuit la asa ceva mai ales cind vine cu valul in cap, sare pe linga sau se opreste brusc linga broasca si iti arata coada :wallbash:

Daca vrei si mai mare spectacol da 30 lei pe un Bow Dancer de la Rapture,joaca-l cum trebuie si daca este stiuca prin zona ai sa vezi.

La broaste baga si cirlig trailer sa mai iei cite una acasa de pofta.

Fire intinse.

flaviusfish
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 04 Aug 2016, 15:25

Re: Nu mananca....

Mesaj de flaviusfish » 03 Oct 2016, 19:20

Va multumesc pt raspunsurile si rabdarea de a ma sfatui! :) Sapt asta voi incepe cumparaturile...azi am stricat deja 150 lei pe niste strune si naluci,dar ce le voi folosi in alta locatie! :) Sper s arevin cu poze si capturi

Scrie răspuns