NOUL O.M.

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 20 Mar 2017, 15:46

Dupa cum spune adrian99 Apele Romane nu au jurisdictie in ceea ce priveste controlul asupra pescuitului. Daca interzic o zona, o interzic si pentru pescarii cu permis si pentru braconieri, pur si simplu nu ai voie sa pescuiesti acolo.
Iar daca pe un lac de acumulare ANPA permite pescuitul atunci Apele Romane trebuie sa accepte acest lucru si tot nu au voie sa faca controale pentru verificarea detinerii de premise de pescuit chiar daca barajul este administrat de ei.

willi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 220
Membru din: 18 Oct 2015, 20:52

Re: NOUL O.M.

Mesaj de willi » 20 Mar 2017, 16:05

adrian99 Ai dreptate este un baraj de acumulare , care alimenteaza BV cu apa potabila ,niciodata nu sa pescuit legal pe baraj ,partea proasta este ca din coada barajului in sus spre CHEIA mai exact de la confluenta a 2 rauri ,Doftana cu Tarlung sunt peste 500 mt , pe raul Tarlung sa pescuit cu acte legale de cand ma stiu eu si bunicul meu cu aprobarea AGPSBV , pana anul trecut cand un mare bos de la APE A INCEPUT CIRCUL .Doar el are voie sa plimbe secretara sau amanta cu barca , cu benzina , pe baraj , armata la fel fac aplicati cu barcile cate 8 ore pe saptamana , binenteles barci cu motoare pe benzina, sunt persoane care vin cu toata familia si pescuiesc si fac gratare pe baraj in zona protejata sanitara chiar langa gheretele cu paznici .Asta este oful , AGPSBV ne spune ca este voie de la confluenta raurilor in sus iar cei de la APE ne iau la p--a.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: NOUL O.M.

Mesaj de adrian99 » 20 Mar 2017, 16:12

doar sesizare la minister...alta solutie nu vad.in plus fiind sursa de alimentare cu apa(ca si barajul de la Siriu)motoarele termice sunt interzise...pe hartie :D...pe apa se plimba doar cei cu relatii
de asta spun ca nu s-a schimbat nimic din 89 si pana acum.atunci erau nomenclaturistii acum sunt membri de partid si beizadelele lor... :wallbash:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 20 Mar 2017, 16:25

willi scrie:adrian99 Ai dreptate este un baraj de acumulare , care alimenteaza BV cu apa potabila ,niciodata nu sa pescuit legal pe baraj ,partea proasta este ca din coada barajului in sus spre CHEIA mai exact de la confluenta a 2 rauri ,Doftana cu Tarlung sunt peste 500 mt , pe raul Tarlung sa pescuit cu acte legale de cand ma stiu eu si bunicul meu cu aprobarea AGPSBV , pana anul trecut cand un mare bos de la APE A INCEPUT CIRCUL .Doar el are voie sa plimbe secretara sau amanta cu barca , cu benzina , pe baraj , armata la fel fac aplicati cu barcile cate 8 ore pe saptamana , binenteles barci cu motoare pe benzina, sunt persoane care vin cu toata familia si pescuiesc si fac gratare pe baraj in zona protejata sanitara chiar langa gheretele cu paznici .Asta este oful , AGPSBV ne spune ca este voie de la confluenta raurilor in sus iar cei de la APE ne iau la p--a.

Pai tu in exemplu mai mult spui despre baraj, cine si ce face.
Cumva cei de la AR te-au oprit sa pescuiesti pe raul Tarlung peste limita de 500 metri ?
O mai fi posibil daca armata face ceva aplicatii sa-ti interzica accesul in zona, si cred ca atunci au dreptate.

willi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 220
Membru din: 18 Oct 2015, 20:52

Re: NOUL O.M.

Mesaj de willi » 20 Mar 2017, 16:39

Pentru rcorbu . Noi nu avem treba cu barajul ,cu pescuitul pe raul Tarlung de la confluenta in sus , NE DOARE PE NOI , ca au pus plancarde cu Pescuitul Interzis pe malurile raului in sus cam 5 km si filiala nu stie nimic . Eu cred ca daca ar fi prelungit zona de protectie sanitara cu inca 5km ar fi trebuit sa aunte si ANPA si AGPS-ul . Noi ne platim darile la AGPS nu la APE, deci normal sa ne informam acolo unde platim. :respekt:

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Re: NOUL O.M.

Mesaj de flydb » 20 Mar 2017, 20:10

APSHD scrie:O.M. este atacat in Instanta .
Dosar nr.208/57/2017 Curtea de Apel Alba Iulia. :respekt:

Pina si modelul de Permis este gresit .
Cel de culoare albastra scrie ca este eliberat de catre Asociatii , pe cind el este eliberat de catre ANPA. :respekt:
Pai si ce daca este atacat in contencios? Ordinul produce efecte. ANPA trebuie sa-si vada de treaba. O sa se blocheze totul numai daca se va reusi suspendarea ordinului in instanta. Dar nu cred ca se va mai da o astfel de decizie. Va reamintesc ca si ordinul din 2011 a fost atacat in instanta si nici atunci nu s-a reusit suspendarea aplicarii ordinului.

In ceea ce priveste faptul ca modelul de permis pentru zonele neatribuite ar fi gresit, aceasta este o eroare corectabila si poate fi indreptata foarte rapid de catre minister.

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: NOUL O.M.

Mesaj de lucky_51 » 21 Mar 2017, 07:51

APSHD scrie:
lucky_51 scrie:In carnetul meu de membru intr-o asociatie schimbat in 2003, pe ultimile file sunt date conditiile care trebuie indeplinite pentru pescuitul recreativ extrase din legea 192/2001. Oare mai sunt valabile? :D
Nu mai sunt valabile.
Este o prostie sa tiparesti pe bani grei niste Carnete de Membru care sa contina legile in viguare in momentul respectiv , deoarece 100% anul viitor se schimba si nu mai sunt valabile. :respekt:
Stiu ca ve-ti spune ca asociatiile au menirea de a informa si indruma despre, etc, etc. Insa informatii minime in baza unei legi menite sa descurajeze dar mai ales sa apere distrugerea de mediu si fauna aflate la purtator in cazul controalelor ar exclude negatii de felul, nu am stiut sau mai rau, ce i-mi puteti face?

Ps. Asa cum pe spatele permisului esti atentionat ca in unele zone pescuitul se poate face dupa anumite reguli, la fel de bine ar putea fi trecute si legile care te fac pasibil de pedeapsa daca nu le respecti. Si fiindca tot se vor schimba permisele anual legile ar fi si actualizate. :D

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Spring » 23 Mar 2017, 22:05

Stie cineva daca mai este valabila restrictia de pescuit 500m in aval de baraje?
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: NOUL O.M.

Mesaj de johnnybravo » 24 Mar 2017, 00:26

E extinsa acu pt orice pod cu piloni in apa

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: NOUL O.M.

Mesaj de lazarini » 24 Mar 2017, 02:06

johnnybravo scrie:E extinsa acu pt orice pod cu piloni in apa
Sunt chestiuni diferite.
Povestea cu cei 500 m in aval si amonte de orice pod cu picior in albie a fost valabila pana la data de 15 martie, si era legata de instituirea prin ordinul de prohibitie pe 2017 a unor zone de protectie pentru iernat.
Interdictia pescuitului comercial si recreativ in zona de 500m in aval de baraj este prevazuta de OUG 23/2008 si este in continuare in vigoare.

Scrie răspuns