...nod

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

...nod

Mesaj de old_radu » 02 Oct 2014, 19:51

...ati folosit careva urmatorul nod ?

https://www.youtube.com/watch?v=4R3_znSAPz8

...are o denumire aparte ?
...nu prea am inteles bine , trebuie folosit neaparat super glue la final ?

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ...nod

Mesaj de dumi_id » 02 Oct 2014, 22:55


tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: ...nod

Mesaj de tudor » 03 Oct 2014, 08:05

L'am testat la pescuit. Mi l-a facut un tip care e competitor de multi ani si am pescuit cu nodul asta la lavrac cu naluci top water.
Daca nu pui super glue se desface dupa un numar de lanseuri. Trebuie sa fii antrenat sa faci nodul asta altfel dureaza destul de mult ca sa-l reusesti rapid. Dar este intr-adevar cel mai subtire.
Eu nu-l utilizez pentru ca-mi ia prea mult timp.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: ...nod

Mesaj de old_radu » 03 Oct 2014, 19:21

...multumesc pentru raspunsuri !
...este clar ca e un nod mai putin cunoscut
...daca este nevoie de super glue , in mod sigur nu voi incerca sa-l exersez , cu atat mai putin sa-l folosesc
...raman la "Double uni knot"

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: ...nod

Mesaj de sorinB » 03 Oct 2014, 19:25

old_radu scrie: ...raman la "Double uni knot"
Cel mai bun, si e si usor de facut ;)

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: ...nod

Mesaj de costi » 03 Oct 2014, 21:07

Fg...insa eu il fac putin diferit.... ca in linkul de mai jos...

https://www.youtube.com/watch?v=2e9XgPsWZao


Il folosesc de aproape 3 ani si nu am avut nici o problema cu el, nu aluneca sau se desface daca il faci bine. Niciodata nu se rupe pe nod, trece usor prin inele....
E singurul nod care il mai folosesc cand atasez un leader. Doar cand ma grabesc mai bag cate un Albright sau uni to uni.... La inceput il faceam doar pe fire groase cand dadeam la somn, acum il fac pe orice fir la care atasez leader. Cu putin exercitiu il faci destul de repede.

Nu e nevoie de superglue, doar de o bricheta si ard putin capatul la monofilament. Nu o sa alunece in veci.
Imagine

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: ...nod

Mesaj de SF » 03 Oct 2014, 21:09

Radu , pe sectiunea asta este un topic despre noduri , poate te intorci putin la el :wink:

Nu pot sa vad videoclipu , daca ii FG knot .....pescuiesc doar cu el de ani buni de zile . Nu ai nevoie de super glue , si nu cedeaza dupa nu stiu cate lanseuri , mai mult , am amici la care le-am facut nodu si pescuiesc cate jumate de an cu el ,pana ajunge leaderu de o palma , din6 m initiali .
Io pescuiesc cu vreo 5-6-7 m de leader fc , in mod normal calibrez astfel incat sa rup la nodu de la agrafa . Nu exista nod la agrafa care sa tina cat tine nodu intre textil si leader , chiar daca folosesti sa zic (desi rar intalnit in pescuit ) textil si leader de aceasi putere , verificata , in sensu ca vei rupe cu leader mai tare la agrafa inainte de a rupe la nodu intre textil si fc .
Cred ca FG o luat si un premiu , ii chiar cel mai bun nod posibil intre textil si leader , trecand peste cat ii de subtire (nu conteaza in topwater si conteaza foarte putin la pesti teritoriali ,unde in general poti sa dai cu orice ceapa de nod ) ii cel mai rezistent , conditia ii sa fie corect executat , si aici vine buba , nu-i usor de facut la inceput , ii ca si cum te-ai apuca de legat muste , insa cand il poti face, nu-l mai schimbi :wink:
Cred ca dau de vreo 7 ani cu nodu asta .Si nu am pus superglue niciodata , mai mult , io dau cu leader lung , cum ar fi cu un nod cu super glue dinaintea degetului care elibereaza firu in lanseu , sa nu zic cand lansez cu nodu pe tambur .

Sincer , daca ajungi la superglue pe noduri , mai bine te lesi de pescuit , nu pot sa concep o bazaconie de tipu asta , la fel cum nu inteleg leaderul de 1 m , cand ii asa de scurt ii strict pentru dinti , in rest ...canci invizibilitate , iar pe structuri ii prea putin , oricum ai masura .

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: ...nod

Mesaj de SF » 03 Oct 2014, 21:48

costi scrie:Fg... Cu putin exercitiu il faci destul de repede.

Nu e nevoie de superglue, doar de o bricheta si ard putin capatul la monofilament. Nu o sa alunece in veci.
Da , cu exercitiu ii rapid :D

Insa fara bricheta , eu chiar tai leaderu cu un cutit neascutit , il jupui un pic , in asa fel incat sa se termine cat mai fin , cu bricheta rezulta un ciot , creaza o diferenta fata de linia nodului , acolo se izbeste de inele si afecteaza rezistent textilului , stiu , seamana cu a cauta nodu in papura , insa ii vorba de atentie la detalii :wink:
Ii un nod constrictor, la fel ca midknotu , the mighty midknot , nu are nevoie de nici un sprijin , insa nr de spire depinde de cat ii de dur leaderu , si tre sa-l simti cand il faci , daca aluneca prea mult din prima , poti sa incepi de la inceput.Prea mult ii un centimetru .

Primu video cu FG , ii un video cu un indian(probabil Maldivas ) o aparut acum vreo 8 ani pe net , un individ cu parale care o facut o vacanta de pescuit la tropice o bagat de seama ca indianu care ii servea pe barca facea un nod ciudat , necunoscut , filmat , pus pe youtube si asa o ajuns la restu lumii . Incredibil , o persoana venita dintr-o lume unde civilizatia si stiinta nu au ajuns :wink: , lega un nod mai bun ca in orice ghid power pro , de ex., si asta ca japo au nodurile lor :wink:
Jegosu de Patrick Sebile o incercat sa-l patenteze , sub numele de Sebile Knot . O fii tinut la fraierii care inca ii mai cumpara nalucile defectuoase , insa narcisimu domnului Sebile trece peste asta .

Similar , pe acelasi principiu , inafara de midknot , nodu omidei :) , nu stiu traducerea , adus de pescari peste mari taman din Taiwan ,practic europeni care au mers in calatorii de pescuit si s-au convins pe propria piele ca in recifurile din Oceanu Indian intructiunile de pe powerpro fac exact o ceapa degerata .

Cum insa ochelarii de cal ai presei haleutice autohtone ii impiedica sa vada mai mult decat catre stanga , nu exista nici un nod din cealalta parte a lumii , traiasca USA si bassmasteru .

Scrie răspuns