Mulineta rapida - aplicatie salau balta

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de zvic » 13 Mai 2017, 10:20

Zamfi scrie:
Toti cauta mulinete pentru salau cu raport cat mai mic,
8) :respekt:
Acuma am citit mai atent posturile astea si o sa va raspund de ce cred eu ca trebe mulineta mai rapida.

Mai scriam undeva ca in functie de greutatea jigului folosit, prefer mulinete cu viteza mai mare sa mai mica astfel incat sa-mi iasa mie miscarea mai usor. Asta in ideea ca ma ajut din bat cu un pompaj mai mare sau mai rapid in functie de cum trebe. A mers multa vreme chestia asta pana am inceput sa folosesc bete mai lungi, 8'6" -9' de pe mal, pentru distanta. Betele mai lungi sunt mai obositoare, mai greu de manevrat si dozat impulsul varfului si mie mi se pare ca nu dau cum trebuie, asa ca incerc sa compensez asta din mulineta.

Are logica?

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de George1985 » 13 Mai 2017, 14:31

Mai bine urci marimea Zvic, de la 2500 la 3000 la Daiwa.
Pe betele astea lungi vine de minune un 3000.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de tdum » 20 Iun 2017, 14:44

Va salut. Fiindca s-a discutat destul de mult pe acest topic despre mulineta Daiwa BG, am oportunitatea de a va oferi cateva detalii in plus despre ele.

Doi prieteni si-au luat de curand marimile 2000 si 2500.

Imagine

Cea de 2000, nu s-a invartit multumitor, (pentru mine) asa ca am deschis-o. Avea destula unsoare dupa cum se vede, insa a fost necesar sa inlatur un distantier de 0.02mm dintre pinionul conducator si rulment, deoarece era prea presat angrenajul. Dupa cum se vede, aceasta mulineta are doua axe antitorsiune, ceea ce este foarte bine pentru protectia axului tamburului. Are 240 de grame, toti rulmentii capsulati, corpul si capacul din metal, un rotor drag foarte eficient si jocuri inexistente! Foarte important: Cei doi rulmenti de pe angrenajul de bronz! Se vad in fotografie si arcurile individuale de pe rolele antireturului.

Imagine

Forta si-o ia si din dimensiunile pinioanelor si a manivelei (55mm), mai mari decat de obicei. Mai jos, am pus pentru comparatie langa angrenajele Daiwei BG 2000 (dreapta) cele ale unei Daiwe de 2000 (Luvias - in stanga)

Imagine

O mulineta rapida 5,6:1 si suficient, chiar surprinzator de puternica la teste, potrivita pentru aplicatia domnului Zvic, care a deschis acest topic.
Numai bine. Rew.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de zvic » 23 Iun 2017, 01:03

Multumesc tdum, BG pare sa fie ce trebuie pentru mine. Roata dintata e zamac sau aluminiu?

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de tdum » 23 Iun 2017, 08:12

@ Zvic
Va salut. Sigur nu este aluminiu. Pare a fi un aliaj cu zinc. Oricum ar fi, cred ca va rezista multumitor in timp datorita suprafetelor mari in contact simultan pe dantura in acest angrenaj. La rubrica de ,,vanzari cumparari numai pescuit" userul tupakdani confirma ca mai are marimile 3000 si 4000 (BG) Este sursa de unde au provenit si cele doua (2000 si 2500) din pozele de mai sus. La 350 de lei/buc. ... fara cuvinte... Rew.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de zvic » 08 Iul 2017, 10:39

In cele din urma am mers pe daiwa bg. De 3 ori: 1500, 2500, 3000.

Deocamdata fara rezultate notabile, sunt multumit cum se invart, 3000 am folosit-o la avat si e ok pentru aplicatia asta, cu 1500 am dat la jig pe balta si am testat niste rotative nr3, merge usor dar nu are forta bradiei 2000 la rotative. Pe cea de 2500 inca nu am pescuit-o.

O informatie interesanta: manivelele de la daiwa bg 1500-3000 se potrivesc pe bradia si certate vechi 1500-2500r. Manivelele la daiwa BG sunt cam cu 5mm mai lungi decat echivalentul la bradia/certate de aceeasi capacitate.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de tdum » 08 Iul 2017, 10:59

zvic scrie:O informatie interesanta: manivelele de la daiwa bg 1500-3000 se potrivesc pe bradia si certate vechi 1500-2500r. Manivelele la daiwa BG sunt cam cu 5mm mai lungi decat echivalentul la bradia/certate de aceeasi capacitate.
Va salut! Da, asa este, manivelele sunt mai lungi, adaptate raportului de recuperare mai mare pe BG.
tdum scrie:Forta si-o ia si din dimensiunile pinioanelor si a manivelei (55mm), mai mari decat de obicei.
Multumim pentru informatii. Sa auzim numai de bine.
Rew.

Scrie răspuns