Mulineta rapida - aplicatie salau balta

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Apr 2017, 16:30

Daiwa Aird, sub rezerva daca pot sau nu sa tunez cu rulment la galet
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de tdum » 20 Apr 2017, 16:42

La Aird-ul pe care l-am desfacut eu, era echiparea standard. Clasica bucsa-suport din bronz si suspensia de plastic-teflon, cele doua piese din interiorul galetului, pe care le inlocuim daca dorim un upgrade, cu un rulment si doua saibe. Va multumesc pentru amabilitate. Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Apr 2017, 16:49

Si eu multumesc pentru info.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de semlecangheorghe » 21 Apr 2017, 22:08

Intre timp, am vazut ca aird-ul asta nu prea se mai gaseste.Si astazi am invartit o Daiwa fara rulment la galet si mi-a cam pierit cheful de Daiwa..pe bune, cu frana reglata sa scape la limita rezistentei firului cedeaza fir in socuri, lucru care l-am vazut si la alte Daiwe, cum se poate pescui cu asa ceva??Plus ca trosnea in ea la fiecare tura de manivela de parca avea o piesa dezmembrata..

Apoi mi-am zis da-o naibii , ce segment de mijloc, ia sa vedem un Luvias ..si asta seara dau peste asta..

http://www.alanhawk.com/misc/mags.html

Sa fie B.G. un semn ca Daiwa va renunta la magseal??Ciudata firma..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de tdum » 22 Apr 2017, 09:36

Foarte interesant materialul pe care l-ati indicat domnule Semlecan. L-am citit si ar trebui sa ma bucure, daca se confirma pana la urma faptul ca am avut dreptate in ceea ce am spus aici pe forum de mai bine de un an incoace si in ceea ce discut cu prietenii mei de multi ani. Nu este asa. Nu ma voi bucura daca se va dovedi ca am avut dreptate. Directia in care a apucat-o Daiwa din 2010 incoace, m-a determinat sa privesc cu scepticism inovatiile implementate in noile modele, dar sa sper in acelasi timp ca vor avea succesul pe care l-au anticipat inginerii (am sperat vizionari) de la Daiwa. Sunt dezamagit de ei, deci nu ma bucur. Daca vor adopta o noua cale sau una paralela cu cea actuala, prin care sa ofere si alternative care sa inglobeze tehnologia din modelele de varf din 2009 la un pret mult mai mic, ramane de vazut. Cu un pic de discernamant, putem alege ceea ce e bine pentru noi. Se pare ca si de peste ocean, de la dl. Alan Hawk, problemele se vad la fel cum se vad si de la noi. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de tdum » 22 Apr 2017, 09:44

P.S. Va rog sa apreciati situatia de fata si daca este cazul sa mutam aceasta discutie pe mesageria privata. N-as vrea sa deranjam... Rew.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de zvic » 28 Apr 2017, 18:18

Salutari,

In ultima vreme nu am mai intrat pe forum, am fost surprins sa vad atatea posturi pe acest topic.

Tdum, e ok, e genul de topic care imi place, informatii utile si specifice privind diferite modele.

Inca nu mi-am luat mulineta, la momentul respectiv nu am gasit defapt in magazine nasci cu viteza mare. Daiwa BG o iau in considerare dar chiar vreau si un shimano mai mult decat cateva lanseuri ca sa am argumente in fata lui Gigi :)

Acuma nu e o prioritate dar dupa prohibitie ma apuc iar de studiu, pana atunci sunt mai interesat de alte echipamente auxiliare necesare (un 4x4... ) poate fac un topic in alta parte.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de tdum » 29 Apr 2017, 08:48

@ Zvic
Va salut. Am continuat destul de mult discutiile si schimbul de informatii cu dl. Semlecan pe mesageria privata fiindca nu am vrut sa ,,poluam" topicul pe care l-ati deschis dumneavoastra, cu discutiile noastre, care nu aveau o legatura directa cu subiectul. Nu cred ca trebuie sa aveti rezerve sa va alegeti ceva de la Shimano. E un lucru evident, pentru oricine este obiectiv, ca in ultimii ani au facut reale progrese fata de celelalte firme. De aceea, prima mea recomandare a fost Stradicul. Va doresc o alegere inspirata, la momentul oportun. Sa auzim de bine. Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de semlecangheorghe » 29 Apr 2017, 10:59

Chiar astazi am desfacut 3 ultegra xta din alea mari de crap.Model mai vechi..Rulmenti necapsulati, bucse de poliamida in loc de rulmenti, protectii destul de firave la antirevers..Spre deosebire de modelele vechi, Shimano a facut imbunatairi reale punand rulmenti in punctele cheie-x ship denumirea comerciala- apoi la sistemul de protectie contra prafului,apei, modelele noi sunt foarte bine protejate fata de ce era in urma cu cativa ani..peransamblu se vede o directie clara spre imbunatatirea produsului..chiar daca nu sunt facute sa tina o viata, macar ofera confort in utilizare.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de SF » 29 Apr 2017, 12:46

zvic scrie: Merita sa ma uit la gama asta sau sa urc mai sus la stradic/biomaster ? ... desi din ce am auzit ultimele modele sunt cam cu jocuri.

Alte alternative in jur de 250-270gr care au si forta pentru un buget de max 1000ron ? Si sa nu fie magsealed !!!
Distractiv devine cand in magazin invarti 2 mosoare , acelasi model aceasi marca , unu are jocuri si altu nu :lol: :lol: Sa vezi atunci dubii ! :lol:

Un amic si-o luat un Stradic din asta nou cu 140 de euro acasa , in marimea 4000 ! Perfect mosoru !

Legalis , Nasci , si posibil acest BG .....nu stiu cum sa spun ....prefer un Stradic de 10 ani , zau !

La Daiwa , sub Caldia nu vad rost , cateodata se intalnesc oferte pe ici pe colo , insa la pret normal Shimano trece lejer , dupa aia treburile is mai complicate , iar peste marimea 4000 cod Shimano , nu folosesc Shimano , prefer Daiwa de departe ! Care ii mai buna , amandoua ! Atata vreme cat pescuiesti variat , daca dai doar la clean pe rau cu Shimano te scoti , daca te ocupi de somn Daiwa ii mai sanatos .

Scrie răspuns