Mulineta rapida - aplicatie salau balta

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de Spring » 18 Apr 2017, 23:05

George vezi ca sari calul. Eu ti-am vorbit frumos.
Ce te arde asa tare? ce am dezinformat?
Am spus ca in gama de 100 de euro exista angrenaje mai bune si sti asta. Te arde ca tamaia? Nu e bronz e alt aliaj muuult mai bun ca zamacul ala din BG. Asta nu inseamna ca nu imi place BG-ul.
Sincer nu tin lumanarea la Shimano cum tii tu la Daiwa, mai ales ca ultima achizitie a mea e o daiwa.
Bea o bere si revino-ti.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de semlecangheorghe » 19 Apr 2017, 07:14

:lol1: Da' cand zici ca antireturul unei mulinete percepe 4 grade cu vant ca si pe minus 2 grade, cum e???? :lol1: :lol1:
Campeonul obiectiviatii, ce campeon..obiectivitatea in persoana... nu-i asa Georgele?? :lol: :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de semlecangheorghe » 19 Apr 2017, 08:20

Tocmai am citit reviewul lui A.H. referitor la Daiwa BG..Nah asta m-a amuzat teribil, deci aveti grija pe unde va bagati degetele ca s-ar putea sa nu le mai puteti scoate.. :lol: \

Imagine
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de George1985 » 19 Apr 2017, 12:50

Spring scrie:George vezi ca sari calul. Eu ti-am vorbit frumos.
Ce te arde asa tare? ce am dezinformat?
Am spus ca in gama de 100 de euro exista angrenaje mai bune si sti asta. Te arde ca tamaia? Nu e bronz e alt aliaj muuult mai bun ca zamacul ala din BG. Asta nu inseamna ca nu imi place BG-ul.
Sincer nu tin lumanarea la Shimano cum tii tu la Daiwa, mai ales ca ultima achizitie a mea e o daiwa.
Bea o bere si revino-ti.
In primul rand nu ti-am vorbit urat.

Tot ne omori cu bronz-aluminiu...asa se numeste, dar este aliaj de cupru cu aluminiu.
Ai spus ca la 100euro iei cu angrenaje de bronz. Citeste ce-ai scris.
Pune si de-o bere..ca e timp de studiat.

Nu am zis nimic de angrenajele de la Bg ca nu stiu despre ele.

Este o mulineta de luat in calcul pt Zvic. Cam atat am zis.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de semlecangheorghe » 19 Apr 2017, 14:38

Roata dintata a BG-ului este din zamac , si este obtinuta prin turnare.
In ciuda faptului, la specificatiile mulinetei zice ca angrenajele sunt DIGIGEAR..asta presupune prelcrare prin aschiere pe cnc..Acu ' eu nu vreau sa-i contrazic o fi prelucrat prin aschiere pinionul, iar roata dintata turnnata,deci DIGIGEAR este.. un semiadevar..Piese de zamac sparte si rupte am vazut o gramada..

Rezumand e cam asa..BG o are mare de tot, rulmenti de top, doar ca roata dintata e din zamac si la galet ,dupa cum era de asteptat de la Daiwe 2 bucse de poliamida.Antireversul e mai zdravan cu arc pe fiecare rola..Ciudat ca nu mai are minunatia de magseal..caracteristica despre care Georgel al nostru zicea ca este un imens salt tehnologic(presupun ca s-a referit , spre inainte)..acu' daca saltul s-a terminat , ma intreb, e un pas inapoi?? :idea: :?
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de tdum » 19 Apr 2017, 19:42

@ Semlecan gheorghe:
Va salut. Am gasit si eu articolul lui Alan Hawk referitor la Daiwa BG SW pe care l-ati indicat dumneavoastra. L-am citit in intregime si am descoperit in meniul saitului dumnealui, o lista foarte interesanta, cu top 5 mulinete (mai multe topuri) din diverse perspective. Cred ca e accesibil oricui. Omul acesta pare a fi un guru al mulinetelor. Mie mi-e foarte clar, din ceea ce a scris acolo, ca este si el impresionat pozitiv de noul BG. E de bine.
semlecangheorghe scrie:.acu' daca saltul s-a terminat , ma intreb, e un pas inapoi??
Dupa mine, chiar daca ar fi inapoi, undeva pana in 2009, tot ar fi un lucru bun, daca vor avea produse de calitate, accesibile pentru buzunarul mai multor pescari, cum este acest BG:
- la cca 100 de $
- corpul si capacul acestuia din metal
- un antiretur fiabil de acum
- o manivela solida fara jocuri infiletata pe un butuc de otel
- doi rulmenti cu bile pe care sa evolueze rotorul
- bara si racord antitorsiune solid si pozitionat incat sa favorizeze un centru de greutate mai apropiat de talpa mulinetei
- rulmenti de calitate
- un pinion conducator imens, solid, fie el si din zinc aliat, pe un ax din otel filetat la ambele capete pentru manivela ambidextra
- la marimea 2500, cantareste cam cat un Certate 2500R, deci relativ usoara
- forta de franare sporita pe tambur fata de celelalte tipuri de Daiwe
- un ax solid al tamburului care nu se mai deformeaza cum am avut ocazia sa vad de atatea ori la modele foarte scumpe cu ax subtire
- si da, fara zaion si ulei magnetic
Am vazut de multe ori zaion deteriorat si nu imi doresc asa ceva in mulinetele mele, sau tehnologie spatiala, magneti si mai stiu eu ce minuni la preturi astronomice. De aceea le-am evitat in ceea ce ma priveste. E doar optiunea mea mea si nu am pretentii de formator de opinii. Sper ca Daiwa sa ,,prinda" feedbackul generat de acest produs. Nu cred ca e cazul sa fim tendentiosi. Alan Hawk a concluzionat mai bine dacat o putem face noi aici in legatura cu Daiwa BG.
@ Zvic
Daca au fost concludente informatiile si s-a concretizat o optiune pentru dumneavoastra, ne puteti comunica ce ati ales? Stradic, Aird, Nasci, BG sau poate altceva? Multumesc. Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Apr 2017, 07:03

Domnule eu iti admir obiectivitatea.Ce ma distreaza pe mine la culme este atitudinea lui George , el fiind cunoscut ca fan infocat al Daiwelor.

Intr-o discutie pe alt forum , Georgel al nostru vorbea numai la superlativ despre bronzul marin folosit in angrenajele unor modele de Daiwa iar despre angrenajele folosite de Shimano zicea la modul absolut depreciativ , ca sunt din ''aluminiu''..Tin minte ca am facut niste cautari atunci, nu mai am linkurile, si am gasit faptul ca acel bronz marin atat de laudat este de fapt un aliaj pe baza de aluminiu, cam cel mai saracutz sa zic asa, in familia aliajelor de cupru folosite in angrenaje..

Ce ma distreaza la culme acum , este faptul ca Georgel al nostru brusc nu mai are nimic contra ''aluminiului'', chiar daca este in cel mai banal aliaj posibil-zamacul..in interiorul BG-ului.Ei bine zamacul asta , obtinut prin turnare , poate avea defecte ascunse care ies la iveala la solicitari maxime, deci daca nimeresti unul fara pori,goluri, din turmare e ok daca nu...asta este..

Bun, revenind la angrenaje..Eu am un punct de vedere.. Si doresc sa fac referire la angrenajul unei freze Makita -scula de mana facuta pentru caneluri de umbra si folosita si pentru dibluri plate de catre cei care fac mobilier. Acest angrenaj este foarte asemanator cu angrenajul hipod al mulinetelor. Eu am folosit aceasta scula multi ani si am facut cu ea mii de sau poate zeci de mii de frezari. Va imaginati ce forta este pe angrenaje la fiecare frezare . Si totusi aceste angrenaje rezista si freza functioneaza dupa ani si ani de folosinta. Daca ar fi sa compar cantitatea de uzura a unei astfel de freze cu cantitatea de uzura a mulinetelor, ei bine, astea din urma adunate la un loc din toata Europa si America la un loc nu ar egala ce poate duce angrenajul respectivei freze. Fac referire la acest angrenaj pentru a dovedi ca in practica exista formule de angrenaje care rezista la forte si frecari mult,mult mai mari decat intr-o biata mulineta, fie ea si de pescuit marin. Materialul din care este facut angrenajul frezei este probabil un otel cu calitati superioare prelucrat pe masini de precizii astfel incat sa se incadreze in anumite stasuri, iar rulmentii sunt unii rezistenti la viteze si forte de aschiere. Deci ideea este ca se poate..

Bun, acuma revenim la mulinete..si ne punem intrebarea fireasca din ce materiale sunt facute angrenajele acestora..Si vedem tot felul de combinatii..inox cu bronz marin, duraluminiu cu bronz, bronz cu zamac, zamac pe zamac chiar la cele f, ieftine.. Indiferent cum sunt imperecheate un material este mai tare, mai rezistent si unul este mai putin rezistent , mai moale. Este foarte clar ca dupa o perioada de folosinta materialul mai slab incepe sa se uzeze, uzura care are efect si asupra altor piese din mulineta si ne vedem in situatia de a ne gandi la o ....alta achizitie. De fapt asta este politica producatorilor-politica pe care eu doar o constat nu o condamn-mulinetele sunt facute sa tina o anumita perioada dupa care sa fie inlocuite de modele mai noi. Asadar, daca departamentul marketing ne baga tot timpul sub nas ca un angrenaj e de nush ce calitate superioara, e bine sa ne amintim ca in ansamblu mulineta respectiva nu e doar materialul acelui angrenaj ci si restul componentlor care se comporta ca si un produs final, pina la urma..Valabil si in cazul B.G.-ului..intr-adevar exceleaza la multe capitole , dar totusi cu un punct slab..

Mie personal, imi place mai mult conceptul Shimano decat conceptul Daiwa.Imi place la Shimano in primul rand tipul de angrenaj cu wormshaft la cel secundar, plus ca gasesc modele f.usoare pentru anumite aplicatii si cel mai mult imi place la ele tamburul cu buza la 45 .Desi unii zic ca este doar marketing eu am comparat in practica cum lanseaza astfel de mulinete comparativ cu mulinete cu tambur cu buza clasica. Daca la astea din urma pierzi 10-20 metri de fir sau mai mult ,de la momentul acela incolo lanseurile nu mai sunt nici usoare nici la distanta, pina cand nu burezi sub firul ramas.
In schimb la tamburii cu marginea la 45 lanseurile raman la fel de facile si distanta este afectata foarte putin..Fie si numai pentru acest amanunt prefer oricand un Shimano in fata unei Daiwe. O sa imi iau si o Daiwa ca sa am la colectie, eu m-am gandit la Aird si chiar am fost gata sa o cumpar pina cand am vazut ca in ciuda faptului ca are multi rulmenti , la galet nu are rulment..fapt care m-a facut sa ma razgandesc deoarece la aplicatia pe care o doream eu, aveam nevoie de un galet silentios si fiabil, chiar daca e pe corp de ''plastic'' si cu angrenaje ''din aluminiu''..Pina la urma toate sunt consumabile si nu are rost sa ne batem noi capul prea mult pentru ca inafara de cativa rulmenti si cate o saiba pe ici pe colo nu putem schimba prea multe la mulinete..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de tdum » 20 Apr 2017, 10:28

@ Semlecangheorghe
Domnule, cu afimatia aceasta sint de acord.
semlecangheorghe scrie:De fapt asta este politica producatorilor-politica pe care eu doar o constat nu o condamn-mulinetele sunt facute sa tina o anumita perioada dupa care sa fie inlocuite de modele mai noi.
Asa este si e binevenita si comparatia cu masina-unealta. Ramanand insa la mulinete si angrenajele din ele, faptul ca exista pe piata mulinete cu raport mare de recuperare, care rezista multumitor in exploatare, in timp, la o analiza obiectiva tradeaza faptul ca in compozitia angrenajelor unor astfel de mulinete, s-au folosit materiale cu proprietati mecanice superioare, pentru a face fata presiunii mai mari si alunecarii/frecarii sporite din angrenarea de acest tip. Ei bine, daca s-ar fi folosit aceleasi materiale si in alcatuirea angrenajelor mulinetelor cu raport mic de recuperare, acestea ar fi devenit ,,nemuritoare" si nu mai foloseam expresii ca rontait, marait,etc. legat de functionarea lor. Va dau un exemplu de relatie material-raport de recuperare:
Fiindca sunteti fan Shimano, domnule Semlecan, voi folosi ca referinta gama mai veche de mulinete denumita P3 (precizie,putere, performanta) care include modelele Hyperloop, Alivio, Catana, Nexave, Exage si Seido. La primele doua enumerate, mai ieftine, s-au folosit pentru hipoid materiale mai ieftine, poate chiar zamacul de care ati pomenit, ceea ce a condus la scaderea raportului de recuperare pana la 4,6:1 pt ca atat a permis calitatea aliajului din angrenaj. La celelalte patru modele s-a folosit pentru hipoid bronzul, ceea ce a permis sporirea raportului de recuperare la 5,2:1. Asta, asa cum am spus, tradeaza intentia producatorului de a construi produse cu viata limitata. De ce nu s-a pastrat 4,6:1 la ultimele 4 modele din serie? Ar fi rezistat prea mult!
semlecangheorghe scrie:cel mai mult imi place la ele tamburul cu buza la 45 .Desi unii zic ca este doar marketing eu am comparat in practica cum lanseaza astfel de mulinete comparativ cu mulinete cu tambur cu buza clasica.
Nu va contrazic cu nimic la aceasta afirmatie ci va semnalizez o prezenta inedita pe piata a unei mulinete cu un tambur care pe mine m-a uimit si nu mi-a venit sa cred ca se poate face deloc o lansare cu un astfel de tambur. Era vorba de un tambur cu buza zimtata. Zimtata rau de tot, nu simbolic, incat marginea tamburului era formata numai din colti proeminenti. Imi pare rau ca nu imi amintesc denumirea mulinetei, au trecut ani de atunci,dar poate cineva de pe forum stie modelul. Dupa ce am rezolvat problema cu care venise, am iesit in curte si am facut cateva lanasari. Functiona! Chiar bine. Asta mi-a schimbat perceptia. Ca urmare, folosesc pe cateva din Daiwele mele Real Four, tamburi din ,,grafit-plastic" si nu simt nici un impediment ca buza acestora nu este din metal si e clasica. Sunt chiar mai usori si firul e asezat perfect.
semlecangheorghe scrie: in cazul B.G.-ului..intr-adevar exceleaza la multe capitole , dar totusi cu un punct slab..
Asupra acestui aspect nu vreau sa ma pronunt apriori. Daca dumneavoastra stiti mai multe, nu va contrazic. Timpul va confirma cel mai bine. Avem un coleg de forum care deja trage de ea. Ne va spune el mai multe in timp. Deocamdata pare multumit.
semlecangheorghe scrie: inafara de cativa rulmenti si cate o saiba pe ici pe colo nu putem schimba prea multe la mulinete..
E... aici, nu e la fel pentru toti. Mie imi place sa-mi bat capul si daca pot sa aduc un plus, o fac!
Nu vorbesc de saibe, rulmenti, galeti etc. ci de ceea ce am rezolvat in mulinete mele si ale prietenilor de-a lungul timpului ca sa pescuiesc cu placere mai mare, dar mai ales fara probleme. Cateva exemple:
- La Balzer match 825 i-am pus arc de viata lunga la pickup, i-am facut alt ax pentru tambur, originalul fiind prea scurt si riscand sa iasa din mecanismul de franare (rear drag) la cursa maxima superioara, i-am inlocuit lamela caraitoarei care se tot rupea cu un arc fiabil. (mulineta merge si acum e la un prieten si da cu ea la pluta de ani buni)
- Am instalat rotor drag pe mai multe tipuri de mulinete ce nu erau echipate, nici preechipate din constructie pt. asa ceva: Attack SA 20,25,30 pe Okuma Alumina 30, pe Daiwa Exceler Plus, etc.
- La Daiwa Procaster X i-am implementat arc de viata lunga la pickup si i-am eliminat jocurile din angrenaj prin modificarea carcasei si introducerea unei bucse separatoare intre hipoid si carcasa - jocuri 0 acum
- Am instalat pe majoritatea mulinetelor mele amortizoare la inchiderea pickului.
- La tamburii real four am mai introdus un element amortizor in tambur ca sa maresc plaja de reglare a franei si sa evit scaparea din gauri a discului cu patru brate care pot iesi din acele orificii la demontarea si remontarea tamburului pe mulineta. Cred ca au patit-o mai multi sa rupa acele 4 brate sau sa le indoaie.
Sunt inca multe modificari pe care le-am facut si nu incetez sa le fac, daca ma ajuta. Nu e aici locul si momentul sa mai lungesc postarea si ii cer scuze domnului Zvic ca discutia s-a dus offtopic.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Apr 2017, 12:19

Eu sincer, admir munca asta.Mici imbunatatiri putem face , dar nu toata lumea are cunostintele si mijloacele necesare sa le faca.Si poate nici dispozitia.Cand m-am referit la rulmenti si la saibe, am zis-o strict din p.d.v. al unui utilizator dispus sa investeasca timp si resurse doar pina la un punct si atat.

Eu personal am incercat sa vad cat ma costa sa faca un ansamblu pinion -roata dintata la o firma care are tehnologie pentru a produce roti dintate..Dupa ce mi-au zis cat costa doar proiectul, fara sa mai vorbim de comanda pe nr. de bucati s.a..m.d.am lasat-o balta..

Mulineta cu tamburul zimtat , o stiu si eu mi-a atras atentia cum a aparut pe piata, nu stiu insa cat a prins la public si cat se mai produce..

Despre modelele din gama medie -inferioara de pret de la Shimano nu prea sunt curios pt. ca asa cum am zis prefer de departe cele pe wormshaft.Stiu ca mecanismul pe cama al celor de la Daiwa este superior ca si conceptie celor de la Shimano , dar la Shimano acest tip de mecanism este la pret mic, io stiu, cel mult 100-120 euro, pe cand la Daiwe acesta se regaseste si la modelele mai scumpe..

Chiar o sa incerc si eu o Daiwa , asa de amorul artei sa nu zica lumea ca sunt fan Shimano, ceea ce nu este adevarat, deoarece mai folosesc si mulinete Penn, Pflueger, iar cand pescuiam la casting am folosit si ABU, deci perceptia ca sunt fan Shimano nu e totalmente corecta.Doar ca la aplicatiile de spining folosesc Shimano , atat..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Mulineta rapida - aplicatie salau balta

Mesaj de tdum » 20 Apr 2017, 15:13

Domnule Semlecan, m-ati facut curios in legatura cu decizia dumneavoastra de a achizitiona o Daiwa. Fiindca am incredere in discernamantul dumneavoastra, sunt sigur ca ati analizat bine optiunile de pe piata si va rog sa ne spuneti daca cumva v-ati decis, la ce produs v-ati gandit. Va salut cu respect. Multumesc. Rew.

Scrie răspuns