mreana

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
alexandru varga
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 292
Membru din: 25 Aug 2006, 04:42
Localitate: deva

mereana

Mesaj de alexandru varga » 23 Sep 2006, 14:44

pescuiesc mereana pe mures la pluta dar si la fund.momeli folosite sunt diverse dintre care as enumera citeva.rima neagra,lipitori,coropisnita,scorobetele,viermusi,cascaval,mamaliga,porumb si nu in ultimu rind pestisor porcusor sau oblete.momelile folosite sunt aleatori,in fuctie de sezon si de apa cit este de limpede.montura cu pestisor la fund o folosesc in felul urmator,fir mono 0,30,plumb culisant,de 30 pina la 100gr in functie de curentul apei,virtej cu agrafa,struna de 0,25 cu lungimea de 25-30cm si cirlig cu tija scurta nr.4,6 sau 8.daca am pestisori vii agat pestisorul de gura prin nara ca sa reziste cit mai mult,daca este mort il trag pe fir.

Avatar utilizator
bmjean
senior
senior
Mesaje: 338
Membru din: 25 Mai 2006, 18:38
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de bmjean » 02 Oct 2006, 17:13

@alexandru varga
Am si eu doua intrebari:
1. Cu ce fel de pestisori prinzi mreana, si eventual marimea lor?
2. Cu ce tip de cascaval (eu am incercat cateva sortimente, dar, ba una se inmuia de la caldura de afara, ba se sfarama de carlig) si cum le pastrezi de la magazin si pana la pescuit si in ce perioada a anului merge la cascaval?

Eu am prins mrene, la pluta cu viermusi, rama rosie, porumb in lapte, arpacas, grau, iar la fund cu rima mare de pamant, rima neagra (serpesti) de namol si coropisnita.

atyla
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 11 Ian 2013, 01:15

Re:

Mesaj de atyla » 11 Ian 2013, 02:19

[quote="@emil"]Mreana intra si la mamaliga foarte bine. Cel putin eu am prins bine anul trecut, dar anul acesta nu am incercat ...:) tomna pe la sfarsitul lui septembrie mananca bine si la porumb...[/qu cu siguranta mamaliga e gustata de mreana :P

Avatar utilizator
alexandru varga
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 292
Membru din: 25 Aug 2006, 04:42
Localitate: deva

Re: mreana

Mesaj de alexandru varga » 23 Ian 2013, 15:20

pestisorul de 5cm,porcusorul are prioritate inaintea obletelui.cascavalul semi uscat calup sil tai cubulet,tras pe o tripla mica :respekt:

geronimo
junior
junior
Mesaje: 66
Membru din: 15 Ian 2013, 11:52
Localitate: Targu Mures

Re: mreana

Mesaj de geronimo » 19 Feb 2013, 21:43

Intradevar ''mreana intra si la mamaliga foarte bine'' :wink: mai ales in locuri unde se da mult la scobar si se momeste din plin cu mamaliga astfel fiind obisnuit cu el . Am prins si clean asa , la fund cu mamaliga , chiar bucati frumoase .

Avatar utilizator
bogdansalk
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 12 Mar 2006, 11:12
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: mreana

Mesaj de bogdansalk » 20 Apr 2013, 07:59

ceva noutati pe raul mures in jud alba pana sa se inchida pescuitul ,avem? :roll:
sa vad romanul cum elibereaza pestii sub dimensiunile legale

adrian77
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 15 Oct 2014, 14:37

Re: mreana

Mesaj de adrian77 » 18 Oct 2014, 09:13

in ce perioada a anului mananca bine mtreana la pestisor viu si cam ce marime ar trebui sa aiba petisorul momeala ( cati cm ) si montura ar trebui sa fie pe fundul apei sau si intre ape si ar merge si la bucatica de pestisor
Ex: doar jumatatea cu coada pestelui
?
:?:

adrian77
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 15 Oct 2014, 14:37

Re: mreana

Mesaj de adrian77 » 18 Oct 2014, 09:16

:?:

Scrie răspuns