Modificare mulineta - varianta optima

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Modificare mulineta - varianta optima

Mesaj de semlecangheorghe » 12 Sep 2017, 13:13

Biomaster, Rarenium, Stradic, Sustain modelele anterior hagane au doua bare de culisare si unse corespunzator plus ceva rulmenti upgrade merg mult timp.

Va relatez din experienta proprie, am vazut cu ochii mei angrenaj de Technium mutat in Twin Power FB (extrem de obosit) si care a rulat mai bine decat angrenajul original.La Shimano platforma de baza este aceeasi, gama de varf are doar cateva elemente nesemnificative in plus fata de gama de mijloc, plus ca pe masura ce apar altele noi ele se implementeaza pe modele inferioare.Diferenta sta in calitatea rulmentilor , design, si natura anumitor materiale care sunt in legatura cu greutatea mulinetei.Modelul hagane exceleaza la capitolul protectie avand garnituri suplimentare cam peste tot unde este posibil sa patrunda apa.De mentionat ca aceste garnituri opresc si praful ori nisipul , elemente care produc pagube mult mai insemnate decat apa..Din pacate la Stradic FB are doar o singura bara antitorsiune.Problema la Shimano este ca rulmentii nu sunt de nush ce calitate, unii fashaie, si la unele modele trebuie facute reglaje fine din saibe calibrate si trebuie unse cum trebuie..Daca se respecta acest lucru o mulineta de 700-1000 de lei merge ca si una din gama de top..Am 3 mulinete care merg in felul asta..deci vorbesc pe testate ,nu pe presupuneri..Cand am luat ultegra acum vreo 3 ani, nu i-am dat prea multe sanse dar iatra ca merge brici si acum , iar pe baza acestui fapt eu unul nu am nici o retinere fata de ci4+...sunt mulinete fantastice..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Modificare mulineta - varianta optima

Mesaj de Spring » 13 Sep 2017, 22:12

Si TP, cam tot peste Stradic.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Modificare mulineta - varianta optima

Mesaj de tdum » 14 Sep 2017, 09:47

semlecangheorghe scrie:Biomaster, Rarenium, Stradic, Sustain modelele anterior hagane au doua bare de culisare si unse corespunzator plus ceva rulmenti upgrade merg mult timp.
Asa este maestre. Este pacat ca la modele mai noi lipseste una din bare. Cred ca au facut acest lucru, fiindca o singura bara antitorsiune si o ungere minimalista a angrenajului, face ca mersul (invartitul) in gol sa fie mai fluid si da senzatia ca manivela se invarte in aer. Acest lucru conteaza pentru un client nehotarat care compara mulinete de la mai multe firme in magazin, invartindu-le.
semlecangheorghe scrie:Problema la Shimano este ca rulmentii nu sunt de nush ce calitate, unii fashaie, si la unele modele trebuie facute reglaje fine din saibe calibrate si trebuie unse cum trebuie..Daca se respecta acest lucru o mulineta de 700-1000 de lei merge ca si una din gama de top.
Asa cum spuneti, cred si eu, ca selectarea saibelor distantiere potrivite si ,,tratarea" diferitelor jocuri este la fel de importanta ca si ungerea, pentru mersul si durata de viata a mulinetei.

Am o propunere care poate ar fi utila celor care au intentia sa faca upgrade de rulmenti la Shimano. Si anume, cand mai aveti ocazia sa inlocuiti bucse cu rulmenti, daca vreti sa masurati si sa postati cotele acestor rulmenti.

In alta ordine de idei, ma bucur ca au rezolvat problema cauciucului de pe Knoburile manivelei care se dizolva in timp de la contactul cu grasimea de pe maini sau cu agentii de gresare. Daca cineva mai are probleme in prezent cu knoburile acelea lipicioase, va spun ca ani de zile, am ,,tratat" cu talc sau am lacuit cu epoxi sau lac ordinar (dar devenea neplacut la atingere) acele knoburi.

Rew.

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Modificare mulineta - varianta optima

Mesaj de makaveli » 14 Sep 2017, 15:33

Am modificat o rarenium fb de la 6+1 la 9+1 rulmenti.Se poate instala inca unu la patina de pe worm shaft dar trebuie taiata o parte din bucsa prezenta.Am renuntat pentru ca e cam delicata treaba si nici nu e necesar un rulment acolo.Cei doi din knob si cel de la galet sunt ceramici.
Pe un stradic fj am instalat deasemenea 3 rulmenti in plus,de la 5+1 la 8+1.Doi pe knob ceramici si unu in partea inferioara a worm shaft-ului.Aceeasi poveste cu rulmentul de pe patina worm shaft ca si in cazul cu rarenium.
In definitiva,in afara de knob-ul care se invarte la nesfarsit cu o ungere optima,nu sti daca e stoc sau imbunatatita.
Zander_Master

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Modificare mulineta - varianta optima

Mesaj de semlecangheorghe » 14 Sep 2017, 22:22

semlecangheorghe scrie:
Biomaster, Rarenium, Stradic, Sustain modelele anterior hagane au doua bare de culisare si unse corespunzator plus ceva rulmenti upgrade merg mult timp.
Asa este maestre. Este pacat ca la modele mai noi lipseste una din bare. Cred ca au facut acest lucru, fiindca o singura bara antitorsiune si o ungere minimalista a angrenajului, face ca mersul (invartitul) in gol sa fie mai fluid si da senzatia ca manivela se invarte in aer. Acest lucru conteaza pentru un client nehotarat care compara mulinete de la mai multe firme in magazin, invartindu-le.
Nu cred ca asta a fost motivul pentru care au renuntat la a doua bara antitorsiune, si ma bazez cand afirm asta pe faptul ca T.P., Vanquish, Stella , au doua bare antitorsiune.Cele doua bare diferentiaza clar Shimano de alti producatori care ofera sisteme pe wormshaft, cum ar fi Ryobi sau unele modele de Daiwa .
Cred ca la Stradic au renuntat pur si simplu din dorinta de a iesi cu o mulineta extrem de usoara folosind materiale comune.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Modificare mulineta - varianta optima

Mesaj de tdum » 15 Sep 2017, 10:09

semlecangheorghe scrie:Nu cred ca asta a fost motivul pentru care au renuntat la a doua bara antitorsiune. Cred ca la Stradic au renuntat pur si simplu din dorinta de a iesi cu o mulineta extrem de usoara folosind materiale comune.
Foarte posibil ca acesta sa fie motivul, fiindca se inscrie in aceeasi logica pentru care, poate, au eliminat si butonul de setare, parghia de comanda on/off al antireturului, anumite ghidaje de mentenanta usoara, etc. Deci reducere de piese. Am vazut la multi pescari si live, dar si in filmari pe canalul Fishing & Hunting ca nu folosesc deloc antireturul ci invart manivela inapoi sau o lasa libera si franeaza pe rotor in timpul drillului. Pe acestia Shimano i-a pierdut de clienti la mulinetele fara posibilitate de decuplare a antireversului. Prevad ca in viitor va reaparea acel buton de setare.

Fiindca si acesta este un topic despre modificari, si a venit vorba de Shimano, se mai pot face niste modificari de reducere a masei care se inscriu in aceeasi logica recenta - Shimano de eliminare de piese si este la indemana oricui. Astfel:
- Pentru modelul Stradic cu manivela dubla (doua knoburi) se poate taia unul din bratele manivelei.
- Se poate indeparta ornamentul de pe coada mulinetei la acele modele la care acest ornament nu sustine alte piese si este doar de decor.
- Se poate taia si elimina sarma pickupului si mulineta functioneaza mai departe fara probleme ca si la alte mulinete renumite.
- Se poate indeparta sistemul de inchidere automata a pickupului la rotirea manivelei, iar inchiderea sa se faca manual ca la alte firme.
- Se poate demonta si arunca lestul de plumb de pe rotor.
- Se poate taia si indeparta fusta tamburului.
- Se poate renunta la Knobul manivelei si actionarea sa se faca direct pe axul knobului.
- Se mai pot da niste gauri in buza tamburului.
- Se poate elimina una din barele antitorsiune acolo unde exista doua.
- Se poate elimina rotor dragul acolo unde exista.
- Se poate demonta si indeparta butonul de antiretur si parghia de comanda acolo unde exista.
- Se mai pot elimina si cateva piese marunte (ghidaje pt. surubelnita la Stellele mai vechi) si cate un surub, unde sunt mai multe, pe ici pe colo.

Ce de ,,imbunatatiri" !!! Putem scapa de peste 100 de grame care altfel ne obosesc mana si da, dupa toate acestea mulineta functioneaza, se poate lansa si se poate scoate peste cu ea si este mai usoara decat oricand. Un vis!

Desigur am glumit, nu va suparati, dar eu inteleg prin imbunatatiri, de obicei, introducerea de piese sau modificarea celor existente in scopul castigarii de optiuni, de putere, de fiabilitate, etc. Daca se are in vedere doar obtinerea unei mase reduse la minim, se ajunge la ridicol, la o mulineta minimalista.

Avantajul maxim, se pare ca il avem asa cum s-a mai spus, cu mulinetele din segmentul de mijloc, care sunt foarte aproape ca performante de varfurile de serie. Daca se mai si fac mici inlocuiri pe ici colo de bucse cu rulmenti, cum au spus si alti colegi de forum, e foarte bine. De evitat, sunt mulinetele foarte ieftine, de la capatul de serie.

Sa auzim de bine! Rew.

Scrie răspuns