Marirea puterii - mulinete Shimano

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Marirea puterii - mulinete Shimano

Mesaj de tdum » 26 Aug 2017, 08:43

Multumesc pentru apreciere. Doresc sa mai ofer o informatie utila pentru cand aveti de facut mici reparatii si aveti nevoie de o substanta de lipire sau de umplere a unui spatiu ori fixare a unor componente, asa cum am avut si eu nevoie chiar la aceasta ultima reparatie pe care am facut-o cand am lipit colierul metalic, pe interior sau cand am augmentat patina antitorsiune si am fixat acolo micul cornier.

Iata despre se este vorba:
Imi pregatesc din timp o pulbere obtinuta din carbon dat pe smirghel. Carbonul il iau din carbuni de motoare electrice, din segmente de la vergi de carbon, sau din electrodul central al bateriilor mari de 1,5V. Dupa ce pun super glue in spatiul de umplut, presar pulberea de carbon deasupra pana nu se mai absoarbe in adeziv. Dupa uscare rezulta un material cu proprietati mecanice bune, care poate fi si prelucrat/finisat daca este nevoie. Se pot face straturi succesive dupa aceasta metoda, daca este nevoie, de exemplu la intarirea unei nervuri din plastic sau a unei console prea elastice care are nevoie de suport suplimentar, astuparea unor gauri, ciobituri, etc. Mi-am batut destul de mult capul ca sa gasesc formula aceasta, dar a meritat.
O folosesc de ani de zile.
Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Marirea puterii - mulinete Shimano

Mesaj de tdum » 04 Sep 2017, 12:05

Astazi a ajuns la mine un amic cu o mulineta Shimano pe care a folosit-o 10 ani si la care nu voia sa renunte, fiind foarte multumit de ea, dar care avea mare nevoie de reparatii. Este vorba de Shimano 2500 FA, o mulineta care inca exista si functioneaza in dotarea multora dintre noi. Fiindca am avut surpriza sa constatam ca dupa atata serviciu neantrerupt, dantura pinioanelor era inca in stare buna, am hotarat amandoi sa reparam sistemul antitorsiune, care era la un pas de a pune mulineta definitiv pe butuci.

Racordul de oscilatie/antitorsiune, asa cum se vede in poza de mai jos, functiona intr-o pozitie rasucita, nefireasca, frecand deja si pe fata pinionului de oscilatie si pe o nervura de pe capacul mulinetei.
Imagine

Indicatorul rosu arata spre canalul de uzura care s-a format pe sprijinul care a culisat pe patina si care era punctul critic in care mulineta prelua fortele de pe tambur.
Imagine

Ceea ce putem face ca sa compensam foarte simplu aceasta uzura si sa facem ca jocurile sa dispara, este confectionarea unei piese din sarma otelita, ca o scoaba, asa cum se vede in poza de mai jos. Ea va fi amplasata sub piesa uzata si va constitui noua patina antitorsiune (stanga). A fost nevoie si de executarea a doua gauri pentru capetele ,,scoabei". Cu ocazia acestei reparatii a suportului antitorsiune din stanga, am confectionat si placuta pentru inchiderea suportului antitorsiune din dreapta, pentru a deveni si acesta operativ. Am gasit si holzsurubul potrivit pt. fixarea placutei.
Imagine

Asa arata dupa instalare. Jocurile au disarut, iar funcionarea este din nou lina ca cea a unei mulinete noi.
Imagine

Se vede ca piesa are acum o garda suficienta fata de pinion si singurul contact intre cele doua, este stiftul excentric din canal.
Imagine

Cred ca mai sunt mii de mulinete in aceasta stare de uzura. Cu putina rabdare cred ca multi dintre dumneavoastra puteti sa le repuneti pe ,,linia de plutire" si sa va mai serveasca multi ani de acum incolo.

Sa fie de folos!

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Marirea puterii - mulinete Shimano

Mesaj de tdum » 04 Sep 2017, 12:16

P.S. Am ratat din graba, denumirea intreaga a mulinetei de mai sus:
Shimano Exage 2500 FA. Scuze.
Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Marirea puterii - mulinete Shimano

Mesaj de tdum » 22 Sep 2017, 10:32

Azi am mai instalat o placuta antitorsiune, dupa aceleasi metode, de data aceasta in Shimano Nexave (modelul vechi) si mi-am dat seama ca mai este loc de o precizare pe care nu am facut-o in postarile anterioare. Si anume:
Fiecare mulineta Shimano din cele prezentate in acest topic, are prevazuta pe capacul care inchide mecanismul, o proeminenta care contribuie si ea suplimentar (prin contact/presare) la fixarea placutei antitorsiune instalate, pe langa surubul de fixare al placutei pe care l-am montat eu odata cu placuta. Sistemul antitorsiune devine astfel deosebit de solid si rezistent prin prezenta celui de-al doilea sprijin foarte ferm fixat.

Rew.

Scrie răspuns