Lansete CUSTOM

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de cristian.ene » 21 Apr 2012, 08:44

In concursuri cati pescari care folosesc de placere echiapment de cating au folosit acest echipament in concursurile de clean, biban ,salau sau stiuca.


Si cati s-au clasat bine si constant folosind un echipament de casting chiar la specii ca salau sau stiuca ?

In etapele de clean si biban nu cred ca s-a sinucis nimeni folosind un echipament de casting.

Si nu vad o posibilitate de a schimba atitudinea unei mase mari de pescari in privinta echipamentului de casting cand pescuiesc stiuca sau somn und eare avantaje pentru ca exista o inertie mare cu care nu poate fi modificata.

La salau/ walleye sunt convins ca 99.99% pescuiesc cu echipament de spinning care este legerea ideala deci care este miza ?

Atacurile murdare se pot descoperii si pe siteul lui Andrei Sava care desfinteza Eveergreen si in comenturi Laurentiu Andronic vorbeste de rau blankuriel Z-Bone produse de NFC/ G.Loomis duap ce a vazut doar un blank.

http://asavacustom.com/blog/evergreen-m ... ecat-iarba

Cred ca cei doi au complexe fata de blankurile NFC care nu le sunt accesibile la preturi bune si inceerca sa discrediteze o firma care produce blankuri de figura cea mai respectata in SUA.

ce spune Andronic

,,Am mai vazut si un Kistler Z-Bone LE montat total aiurea , inele nefiind monate pe sira blancului , blancul fiind stramb si avand in ultima treime catre varf o mare deviatie catre stanga .,,

La altele firme ca At.Croix, Lamiglas sau altele cunoscute nu s-a intamplat sa fie blankuri cu probleme ?

Laurentiu si cu castingul ce-ai avut ? :wink:

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de Andrei » 21 Apr 2012, 09:45

Acolo ni e vba de un blank... E vba de o lanseta montata prost.... Ai distorsionat esenta nea ene
.. dar dc vrei tu... Noh poate fi vba de north fork in contextul acela... Dar nu este.. ai inteles ce te-a dus mintea.

Te-ar mira cati pescuie cu castu la salau si au rezultate bune.... Vezi Spiac de exemplu...

Decat sa tragi concluzii pe genunchi mai bine te documentezi intai... E mai sigur...

walleye este un salau mic, o specie pitica de salau, care raspunde in general la naluci mai mici decat autohtonu nostru...

Probabil de cand ai vazut ultima mulineta de. Casting.... Au mai evoluat lucrurile in lume :)

Zici de omu ala care a facut lanseta de casting ca nu stie sa pesc la cast... dapai din cele enumerate mai sus reiese ca nici tu nu prea ai habar... Cum poti sa-l faci pe om de ....cand nici tu nu esti departe.

Acuma... Hai sa o luam logic... Nu incerc sa conving pe nime ca e bun castu, dar de obicei, din ce am vaz... Cei care zic ca, clar nu e bun... Nu il pactica sau nu s-au obosit sa-l invete... Acuma ce concluzii poti sa tragi din asa ceva? ...

Nu obliga nimeni pe nime la nimic.. nimeni nu incearca sa schimbe roata.. cine vrea da cu spinningu cine vrea da cu castingu. Cine vrea inelele deasupra le vrea deasupra, cine le vrea spiralate le vrea spiralate.... Nu vad unde e problema... Toti trebuie sa isi doreasca acelasi lucru sa faca acelasi lucru? Mintea omului e libera sa faca ce vrea.....ca dac nu toti am fi la fel

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de cristian.ene » 21 Apr 2012, 09:59

Am pescuit cu un Curado in anii 92-93` si i-am vazut toate limitele, am mai pescuit cu Andrei Zabet la inceputul anilor 2000 pe Snagov cu niste Daiwa TDZ si nu m-au convins ca performantele merita cu naluci de 10-14g. Cu naluci mai grele si portante este bun castul in rest spor la convins fraieri

Tu cu ce pescuiai la inceputul anilor 90` ?

Si cate concursuri a castigat Spiac cu combo de casting ?

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de Andrei » 21 Apr 2012, 10:12

Ene... Da ce te-ai infierbantat... Tocmai ziceam ca nu doresc sa conving pe nimeni... De ce-i faci pe oameni fraieri?...

Repet... te-ai convins tu... Esti o persoana.. care s-a convins.... Din experientele altora mai mult...

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de cristian.ene » 21 Apr 2012, 10:25

Deci cu ce pescuiai in 90` ? Cum ti-am spus am pescuit suficient cu un Shimano Curado priam generatie care avea performante similare cu cele actuale. Am pescuit si la pastrav de lac cu casting cu un Daiwa TD si a fost dezamagitor cu oscialnte de 8-10g aruncam cu 10-15m ami putin, efort mai mare, etc.

Vad avantaje pentru fire mai gorase de 0.25-0.27mm, naluci mari si naluci portante in general unde este nevoie de forta.

Si cate concursuri a castigat Spiac cu castingul ?

Eviti intrebarile incomode de genul la ce specii concurezi cu succes cu castingul ?

Tu la cate concursuri te-ai clasat bine folosind echipament de casting?

Fraieri care au pus botul la casting Light sunt putin din fericire ar fi anapoda ca cei diferiti sa fie multi . Momentan sunt putini care au pus botul......

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de bradypus » 21 Apr 2012, 10:27

Andrei ... faza e ca nu e el unica persoana ... cu pareri similare...

mai sint si altii , cu iexperiente proprii !

inevitabil iti va place orice altceva daca nu te stii ... spinn... :D

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de Andrei » 21 Apr 2012, 11:22

Nu ti-a zis nime sa dai la pastrav cu castingu... acuma fara suparare... nu evit intrebari.. poti sa afli si singur daca te intereseaza... nu am de ce sa-ti despic firul in patru cand vad ca si asa o dai din stanga in dreapta.

La inceputul anilor 90 pescuiam cu un tun de fibra de sticla care ma tragea in apa la cat era de greu. Abia din 92 am inceput sa pescuiesc la spinning, daca te intereseaza atat de mult evolutia mea... pot sa-ti scriu un articol, daca te face sa te simti mai bine cu ce pescuiam eu in anii 90... Ceea ce consider ca e irelevant... Conteaza prezentul... cel putin pentru mine... nu-mi place sa traiesc in trecut... Daca tu crezi ca te face sa te simti mai bine... BRAVO... felicitari ca ai pescuit cu prima mulineta curado... eu am pescuit cu penultima :)).... si crede-ma este mult peste unul dintre modelele cu care se pescuia acum 4-5 ani... daramita cu prima serie curado...

Chiar saptamana trecuta mi-am terminat lanseta de casting light... astazi urmeaza sa o testez sa vad ce poate face in materie de pescuit la pastrav(nu estimari... asa ochiometrice.... masuratori reale). Ma voi chinui doar cu oscilante de 6g... nu are sens sa dau cu cele de 8g... ca probabil n-o sa am rabdare sa umblu cat o sa pot sa lansez cu ea.... ... nu vreau sa zic.. dar circumstantele ma obliga :lol: :lol: :lol: cu un vobler Jackall Diving Chubby minnow de 3.5cm (cred ca are 3.8g... dar nu bag mana-n foc)... am lansat cam cat ai lansat tu cu oscilanta de 8g(sau cat zici ca ai lansat)... deci clar ceva nu faceai bine... sau aveai prea multe inele pe lanseta... cu vre-o 5 mai multe....

Apropo bradypus(fain alias)... imi place spinu... si folosesc spinningul cand se cere fara sa ezit... astazi ma duc la avat pe crisuri si voi folosi lanseta de spinning nu cea de casting cum probabil ati crede... Nu sunt snob sa ma duc sa dau cu echipamentul de casting... cand stiu ca voi pescui cu voblere intre 2.5 si 6g... cu toate acestea voi lua lanseta light de casting pe care mi-am conceput-o.... si o voi incerca/testa (nu zic ca voi sparge tiparele cu ea... dar vreau sa vad si eu care sunt limitarile castingului - din punctul meu de vedere... nu incerc sa o generalizez spunand ca ma astept sa aiba toti aceleasi rezultate). Nu vreau sa conving pe nimeni ca asa e mai bine, pentru ca fiecare ara trairi proprii si indemanarea pe care o are... unii mai indemanatici, altii mai putin indemanatici... Castingu cere putina perseverenta... daca nu este perseverenta pentru aceasta disciplina... n-o sa tragi decat concluzile gresite.

Ne auzim pe saeara... ma duc sa experimentez... pescuind:D

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de Andrei » 21 Apr 2012, 11:34

Apropo... m-am clasat destul de bine.. la etape de stiuca si salau.. folosind echipament de casting(Doar echipament de casting)...

Nea Ene... tu la cate concursuri de casting la Fly te-ai clasat bine cate lansete de casting folosesti in mod frecvent?, la cate competitii ai participat in general?... De cate ori ti s-a demonstrat (in materie de fly) ca nu ai nici o treaba cu castingul la fly (eu stiu de cel putin doua evenimente unde te-ai dus acasa cu coada intre picioare pentru ca ai luat peste picior oameni grei in materie de fly (atat din Romania cat si de afara) - din vorba in vorba, nu am fost de fata) ca vad ca esti cel mai priceput, dar concret... ce-ai facut de esti atat de priceput... "ca sa stie lumea cine esti"...

Iar vbesti din experientele altora... nu ale tale.... E usor sa vbesti despre ce nu sti si nu intelegi... e mai greu sa aplici si sa scri despre ce sti de fapt...

Inca tot nu-mi dau seama ce relevanta are treaba cu concursurile la discutia pe care ai inceput-o... atata timp cat nu ai avut niciodata nici o legatura cu fenomenul competitional... Ti-am dat contraexemple... si nici asa nu esti multumit... incerci sa te intorci inapoi in timp ca sa... ca ce... sa zici in cele din urma... Mah copile... eu sunt mai batran ca tine... Treaba asta functiona pe vremea lui Ceasca... in prezent nush cine le mai inghite, atata timp cat informatia circula liber.

Daca tot vrei competitii... uita-te in SUA... unde se participa la un nivel astronomic si se castiga bani grei din treaba asta... daca tot vrei competitii...

Laurentiu Andronic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 260
Membru din: 16 Mai 2007, 16:49

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de Laurentiu Andronic » 21 Apr 2012, 12:46

pentru Cristi Ene am urmatorul raspuns :
desi nu sunt un fan al echipamentului de baitcast am pescuit in anumite perioade si la stilul asta facand diverse experimente si pentru informarea ta am si castigat anul trecut un concurs de aruncare la punct fix cu echipament de cast concurs la care au participat multi pescari titrati care folosesc foarte mult acest stil :wink: revenind la acea lanseta de cast la care faci referire ,dezinformand din nou , inelele pe varf sunt mai mari pentru ca asa a fost setul cu care a venit omul care mi-a adus blankul si componentele pentru ai monta lanseta , eu i-am spus ca sunt cam grele dar el a insistat sa le folosim pe alea pe care le avea . Distributia si numarul inelelor e asemanatoare cu cea folosita de mai multi producatori de renume inclusiv de Megabass . Am lucrat vreme de 8 ani in vanzari directe de scule de pescuit si mi-au trecut prin mana multe lansete de cast pe care am avut ocazia sa pun fir sa vad cum se incarca in sarcina si pot sa spun ca la marea majoritate atunci cand tragi mai tare de ele firul o ia pe langa blanc si nu prea vad care-i impedimentul , logic e mai bine decat sa frece direct pe blanc lucru care in timp pescuind cu fir textil s-ar putea sa faca niste santuri in blank . De unde pana unde ti-a dat prin cap ca nu se poate pescui cu lanseta aia ? prin rationamentul asta dupa mintea ta inseamna ca nicio lanseta de serie Megabass sau daiko nu se poate folosi la pescuit :D
Concluzia mea e ca suferi de nebagare in seama si de sindromul detinerii adevarului absolut :headbash:
Mai bine ti-ai vedea de treaba ta si nu te mai frece grija altora ca tocmai mi-a venit la reparat o lanseta facuta de tine Seeker 652 la care ai matisat atat de strans inelul de plecare incat a plesnit blancul sub matisaj si proprietarul nu stia de ce se misca inelul :shock: Daca insisti pot sa revin si cu poze .

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de cristian.ene » 21 Apr 2012, 13:03

Andrei ,


nu e cazul sa faci spume am adus vorba de competitii pentru ca acolo pescarii folosesc echipamente care sa ii avantajeze clar nu de fite sau experimente.

Nasol Andrei ca iti ei informatiile din Click, Can-Can si Libertatea - folclorul pentru pescari

Eu am discutatcu argumente despre niste probleme tehnice, nu am discutat de persoana ta / si eu pot sa spun- teoretic despre tine ca ai nasul mare, riduri premature, esti complexat sau ai un zambet antipatic - pentru ca asa am auzit de la unii.....are legatura cu subiectul ma intreb ?


Andronic,

e perfect cum ai facut , e bine ?

Scrie răspuns