lanseta spinning L/UL

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
CristianK
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 104
Membru din: 13 Oct 2015, 08:24

lanseta spinning L/UL

Mesaj de CristianK » 09 Noi 2015, 15:37

salut,

as vrea sa-mi completez "colectia" de bete cu ceva L sau UL pentru pescuitul la clean, biban, eventual pastrav....dar asta mai rar...
m-am gandit la o lanseta intre 1.80 - 2.00m, cu putere intre 2-8g sau 2-12g.
o sa pescuiesc pe un lac de acumulare, maricel, printre golfuri cu vegetatie si pe raulete.
se poate prinde clean de la cat palma pana la 2 Kg ...sau mai mare.
in principal as folosi rotativa si voblerul.
bugetul ar fi de max 400 ron.

m-am uitat orientativ la Rapture Assassin / Invader, Cormoran ULX / Motala , Okuma RTX ....
m-am uitat si la Sakura Shinjin dar depaseste bugetul si nu ma dau banii afara din casa :P
....apropo merita diferenta de bani??

care din ele mi-ati recomanda?
m-ar interesa si alte propuneri.

mersi fain

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16144
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: lanseta spinning L/UL

Mesaj de adrian99 » 09 Noi 2015, 16:07

cea pe care o vand eu:
Illex(Jackall)Ashura Peper
este altceva,o scula deosebita

e drept este peste bugetul alocat
dar merita

n-o spun doar din punctul de vedere al unui pescar de clean atat pe rau cat si pe lacuri ci si din punctul de vedere al unuia care stie sa aprecieze o scula de calitate care face diferenta dintre un sticker stralucitor si ceva de top :wink:

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: lanseta spinning L/UL

Mesaj de Spring » 09 Noi 2015, 16:49

Iti recomand lansetele americane pentru trout&panfish gen stcroix, cabelas sau fenwick. Sau daca gasesti un ulx vechi care e megakizda. Eu am un custom L NFC IM din seria trout and panfish si din acest motiv iti recomand asta. Am si ulx-u vechi :mrgreen: . Am mai incercat late lansete dar pt clean/pastrav/biban cred ca seriile dedicate ale americanilor sunt ce trebuie.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
CristianK
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 104
Membru din: 13 Oct 2015, 08:24

Re: lanseta spinning L/UL

Mesaj de CristianK » 09 Noi 2015, 17:58

mersi pt raspunsuri
lansetele mentionate de voi sunt mai greu gasit...defapt trebuie comandate de dincolo....alti bani :wallbash:
plus ca la "experienta mea" nu cred ca as stii sa apreciez calitatea lor.....inca :P

@Spring ULX-ul vechi...din ce an?
...si care ar diferenta fata de modelul nou?

din lansete enumerate de mine nu imi recomandati nimic???

Avatar utilizator
CristianK
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 104
Membru din: 13 Oct 2015, 08:24

Re: lanseta spinning L/UL

Mesaj de CristianK » 09 Noi 2015, 18:14

http://www.maxlife.ro/lansete/nomura/aichi-1-95m-1-10g/
ar fi o varianta?
...si asta putin peste buget :(

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: lanseta spinning L/UL

Mesaj de Spring » 09 Noi 2015, 19:43

model pana in 2011. Cred ca din 2012 s-a schimbat modelul.

daca vrei buget poti lua si seria noua de ulx sau Motala, am pus mana pe ele si par ok la banii lor. celelalte nu le cunosc asa ca nu te pot sfatui.

Daca ar fi sa aleg eu un bat de buget, as lua Motala, un shimano de 1000 entry level si un fir stroft 0.14.

ca si sfat: pentru clean nu cheltui foarte mult ca nu merita. la naluci mici, ce actiune au lansetele astea e suficient. Cleanul nu e salau, pescuiesti cu reactive. nici pe mulineta nu da prea mult ca nu ai nevoie de forta in tractiune, doar de frana de calitate. Iti spun ca am pescuit 3 ani exclusiv la clean si am avut satisfactii la fel de mari cu lanseta scumpa si cu cea mai ieftina. Acum NFC-ul il folosesc la pesti putin mai rasariti ca e prea nervos la ce cleni si pastravi avem noi.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
CristianK
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 104
Membru din: 13 Oct 2015, 08:24

Re: lanseta spinning L/UL

Mesaj de CristianK » 09 Noi 2015, 21:16

Spring scrie:model pana in 2011. Cred ca din 2012 s-a schimbat modelul.

daca vrei buget poti lua si seria noua de ulx sau Motala, am pus mana pe ele si par ok la banii lor. celelalte nu le cunosc asa ca nu te pot sfatui.

Daca ar fi sa aleg eu un bat de buget, as lua Motala, un shimano de 1000 entry level si un fir stroft 0.14.

ca si sfat: pentru clean nu cheltui foarte mult ca nu merita. la naluci mici, ce actiune au lansetele astea e suficient. Cleanul nu e salau, pescuiesti cu reactive. nici pe mulineta nu da prea mult ca nu ai nevoie de forta in tractiune, doar de frana de calitate. Iti spun ca am pescuit 3 ani exclusiv la clean si am avut satisfactii la fel de mari cu lanseta scumpa si cu cea mai ieftina. Acum NFC-ul il folosesc la pesti putin mai rasariti ca e prea nervos la ce cleni si pastravi avem noi.
mulineta as avea...
am un Spro Red Arc 10100, care cred ca e ok

Avatar utilizator
RaduG
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 02 Apr 2014, 19:37
Localitate: Pitesti

Re: lanseta spinning L/UL

Mesaj de RaduG » 09 Noi 2015, 21:21

Eu am o Daiwa Procyon UL 1,80m/0.03-3.5gr care e super. Din pacate nu se mai gaseste. Asta e pentru barca.
Pentru mal am luat un Cormoran TX4 Jaala. E foarte bine lucrata pentru banii ei. E mai moale iar in drill iti da senzatii de senzatii. Sa imi sara inima cand am luat o mrenuta de juma de kil :)

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: lanseta spinning L/UL

Mesaj de DEM » 10 Noi 2015, 09:49

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: lanseta spinning L/UL

Mesaj de RAFYYY91 » 10 Noi 2015, 10:17

si eu as zice tot ceva cormoran la banii astia, eu ca lanseta "universala" de rau am un cormoran uls de 1.85m 2-12g si mulineta shimano sienna sau tica dynaspin de 1000. relativ ieftin echipamentul dar sunt multumit, dau cu el la de toate, biban, clean, marle, avat si nus probleme la pesti in jur de 2kg, te distrezi calumea cu ei in drill :)

Scrie răspuns