Lanseta pentru pescuitul de pe mai la clean?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

danv
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 29
Membru din: 30 Ian 2005, 23:45
Localitate: Ramnicu Valcea

Re: Lanseta pentru pescuitul de pe mai la clean?

Mesaj de danv » 19 Aug 2015, 11:05

adrian99 scrie:un ML de 2,66(major craft)chiar si fast(varf blectorizat)nu va fi la fel de rapida ca varianta de 2.40,chiar cu-o plaja de aruncare identica sau apropiata
din cate stiu major crafturile(chiar si variantele date ca fast)au tendinta de deveni moderate spre parabolice in drill(in special gama UL-L-ML)
asta,coroborat cu tipul de naluci s-ar putea sa-ti creeze probleme pe zone cu ceva curent...
Un raspuns punctual si lamuritor. Multumesc frumos.

Norocul meu este ca exista aceasta lanseta in zona si o pot testa, ghinionul ar fi ca exact acum cand manca cleanul mai bine, toate apele sunt foarte tulburi de la ploaie ;-(

danv
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 29
Membru din: 30 Ian 2005, 23:45
Localitate: Ramnicu Valcea

Re: Lanseta pentru pescuitul de pe mai la clean?

Mesaj de danv » 20 Sep 2016, 10:53

Ieri am reusit sa imi distru acel antic Gipo Ultra Special , putere de aruncare 5-20g 2.7 de care vorbeam mai sus.
Acum chiar trebuie sa imi iau alt bat.

Am testat acel MajorCraft amintit mai sus si intradevar are o problema in curent puternic.

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Re: Lanseta pentru pescuitul de pe mai la clean?

Mesaj de Spartacus » 21 Sep 2016, 10:40

ULX de 2,4. ;)

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Re: Lanseta pentru pescuitul de pe mai la clean?

Mesaj de Spartacus » 21 Sep 2016, 10:45

nu are 2,7 dar lanseaza f bine 3-4 g.

Mihai 77
senior
senior
Mesaje: 331
Membru din: 06 Feb 2014, 17:36

Re: Lanseta pentru pescuitul de pe mai la clean?

Mesaj de Mihai 77 » 13 Noi 2016, 17:37

St. Croix PREMIER de 7,6 ft , putere 3,4-14 gr (ps76mlf2) . La mine cel putin , pe raul Siret nu iarta nimic , de la clean si pana la somotei . :P

Gabriel68
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 139
Membru din: 14 Apr 2014, 12:49

Re: Lanseta pentru pescuitul de pe mai la clean?

Mesaj de Gabriel68 » 14 Noi 2016, 20:29

Din anuntul tau reiese ca pescuiesti la clean.nu inteleg de ce vrei o lanseta cat mai lunga.s-au altfel spus de ce vrei sa lansezi cit mai departe. Cleanul sta in apropierea malurilor , dupa pietre, salcii cazute in apa, dupa anumite obstacole, cred ca o lanseta de 2.40 m este suficient de lunga. Asa cum a recomandat si colegul spartacus ulx de 2.40 este ..o lanseta potrivita pentru ce vrei tu.eu folosesc la clean pe raul strei si mures cormoran ulf 2.05 m si a 3-15 gr.in cazul unei lansari la distanta sint mai multi factori care trebuie luati in considerare.lungimea lansetei, grosimea firului,greutatea nalucii ,etc.sper ca ti-am fost de folos.mult noroc si fir intins.

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1468
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: Lanseta pentru pescuitul de pe mai la clean?

Mesaj de chuby man » 20 Noi 2016, 19:30

Pentru pescuit la clean cred ca o lanseta de 1.83-1.98 este suficient de lunga.
Puterea de aruncare o aleg in functie de naluci, L-ML daca pescuiesc pe ape unde exista si alti rapitori sau UL in raurile si baltile unde cleanul este singurul pradator prezent.
Mie imi place sa folosesc echipament UL si pe rauri mari, dar nu poate fi folosit de ex. cu rotative nr.2 sau mai mari si nici cu voblere crank de 3-4g.
Nalucile folosite cu echipament UL sunt voblere mici de pana-n 2g si rotative de 1.5g.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Lanseta pentru pescuitul de pe mai la clean?

Mesaj de SF » 21 Noi 2016, 14:33

adrian99 scrie:un ML de 2,66(major craft)chiar si fast(varf blectorizat)nu va fi la fel de rapida ca varianta de 2.40,chiar cu-o plaja de aruncare identica sau apropiata
din cate stiu major crafturile(chiar si variantele date ca fast)au tendinta de deveni moderate spre parabolice in drill(in special gama UL-L-ML)
asta,coroborat cu tipul de naluci s-ar putea sa-ti creeze probleme pe zone cu ceva curent...
Tendinta ii naturala , si nu doar la Major Craft , ci la oricare alt bat care lanseaza la aceasi distanta aproximativ aceasi clasa de naluci , ii bine ca intre timp se mai limpezesc treburile in cea ce priveste lungimea , acum 8 ani la clean discutia nu depasea 2 m , is niste baieti care ma asigurau ca lanseaza mai mult cu floretele sub 2, in fine , timpu ....

Intre un 2,66 si un 2,40 tot ai o parghie mai mare cu primu ,in drill , senzatia ii alta , insa nu tre sa te uiti la cat se indoaie ci cat iti ramane disponibil in putere , si tot cu aia mai lunga ramai :wink: , insa tre sa pozitionezi lanseta corespunzator , ii mai usor de invatat asta decat sa incerci sa lansezi mai mult cu una mai scurta :wink:

Mai dificil ii sa lucrezi naluca , daca esti obisnuit intr-un fel , la urma urmei drillu ii partea cea mai putin importanta , si cu echipamentu de azi ii usor , important ii sa obtii prezentare , restu conteaza foarte putin .

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Lanseta pentru pescuitul de pe mai la clean?

Mesaj de fishmaster56 » 22 Noi 2016, 16:10

Iti recomand cu toata increderea Dragon Nano Lite XT80C spinn 14, 2,23m, 3-14gr, fast moderate. Desi ca putere s-ar incadra in clasa ML, ea defapt este o lanseta light (asa o da si producatorul), ultrausoara si lanseaza excelent naluci de pe la 2gr.pana pe la 8-9. Nu te crampona de lungime ca arunca mai bine decat multe alte lansete mai lungi. Tocmai am achizitionat-o sambata, am pescuit-o deja de doua ori si s-a comportat f. bine in drill cu un salau de vre-un kil. Pt. clean si biban este, zic eu, ideala. Dar si pretul e pe masura (560-70 parca). Eu am luat-o redusa cu 20% de Black Friday de la BF. :respekt:

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1468
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: Lanseta pentru pescuitul de pe mai la clean?

Mesaj de chuby man » 22 Noi 2016, 18:40

Favorite, Dragon, Savage Gear sau Crazy xxx au lansete cu un raport pret-calitate excelent (si fara reducerile de BF)
Mie imi place Professional de la Favorite si nu numai.

Scrie răspuns